ADHD lapsi

adhd:n äiti

Heissan

löytyisikö täältä vanhempia joilla on lapselle todettu ADHD. itselläni on 5vuotias poika ja dg. saimme reilu vuosi sitten. Olisi kiva löytää kohtalotoveri, jonka kanssa vaihtaa ajatuksia ja vinkkejä arjen askareisiin. Jos löytyy niin vastailkaa tänne vaihdellaan sitten maili osotteita :D

T: Sanna

5

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedoksi.

      ADHD liitto ry.
      Liiton tehtävänä on tukea, ohjata ja kuntouttaa eri ikäisiä henkilöitä, joilla on tarkkaavaisuushäiriö- ja tai oppimisvaikeuksia.

      Linkki sivustolle, josta lisää tietoa.
      Yhteystiedot.
      Ajankohtaista.
      Edunvalvontaa.
      ADHD lehti.
      Koulutuksia.
      Tietosuoja
      Kansanedustajan kysymys.

      http://www.adhd-liitto.fi/

      ---

      • Ylivilkas poika+mama

        Heippa Sanna!
        Mulla lapsi jolla adhd-diagnoos ja sensorininen aistiyliherkkyys, terapiajonossa ollaan ja poika täyttää joulukuussa 5. Kiva olis tosiaan vaihtaa kuulumisia arjesta jota ei kukaan muu välillä ymmärrä tai voi käsittää. :)

        Terveisin,
        Kahden pojan äiti :)
        (4 & 2v)


      • adhd:n äiti
        Ylivilkas poika+mama kirjoitti:

        Heippa Sanna!
        Mulla lapsi jolla adhd-diagnoos ja sensorininen aistiyliherkkyys, terapiajonossa ollaan ja poika täyttää joulukuussa 5. Kiva olis tosiaan vaihtaa kuulumisia arjesta jota ei kukaan muu välillä ymmärrä tai voi käsittää. :)

        Terveisin,
        Kahden pojan äiti :)
        (4 & 2v)

        Kiva kun löyty kohtalotoveri. Pystytkö laittamaan mailin osoitteen niin voidaan kirjoitella sinne :)

        T: Sanna


    • äit ja poika

      ADHD poika, todettiin kun kouluun meni eikä jaksanut keskittyä, oppi lukemaan vasta 3lk ja lääkäri meinasi pakottaa luokalle siis ekalle uudestaan, hän kuitenkin oppi kirjoittamaan ja lukemaan, laskea osasi jo pienenä koska rahat kiinosti.
      en ole suostunut syöttämään rittalia vai mikä se huume nyt onkaan. pärjätty on ilmankin. vilkas ja vaarallisia tilanteita, kuitenkin on selvitty teiniksi ja urheilu on hyväksi. tehdä täytyy kaikki aika minkä hereillä.
      tsemppiä.

      • adhd.n äiti

        Meillekkin on puhuttu lääkityksestä, mutta toistaiseksi poikani on vielä pieni 5vee enkä halua muuttaa hänen persoonallisuutta lääkkeillä ja totisesti ne huumeita on.. Toivottavasti näistä muista keinoista¨, toimintaterapiasta ym olisi apua ja poika oppisi keskittymään. Onko sinun lapsella muuta kiinnostuksen kohdetta, jossa hän olisi erityisen hyvä?? Meillä pojalla on hyvä muisti ja hän osaa mm. dinosaurusten latinankieliset nimet. Olenkin lukenut että ADHD lapsilla on joitain ominaisuuksia kuten esim. autismissa että he ovat erityisen hyviä jossain asioissa. Miten kela korvaukset? Oletko saanut ja päässyt sopeutusmisvalmennus kursseille??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe