näin mennään takapotkulla
takatuubbari
57504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
ylämäkeen siis,anteeksi kirj.härö kun oon niin innoissani:)
se on kesärenkailla varsin vittumaista ajaa lumessa.. etuveto olisi puskenut suoraan naapurin pihaan ;)
huhhuh mikä romu on bmw, nyt en ihmettele enää yhtään miksi niillä kolareita ajetaankin!
ei se nyt ihan heilahtamalla mennyt;)
takavetosii paskoi molemmat!
Tässä etuvetoinen surkea sardiinipurkki jolla ei pääse kunnialla edes alamäkeä.
http://www.youtube.com/watch?v=xbcEPcJul4Y
Onko tässä selitys Tojojen kolarointiin, surkea romukasa auton irvikuva röttelö Toyota.
on kyllä käsittämättömän huono, en kyllä ihmettele yhtään miksi etuvetoisilla jatkuvasti aiheutetaan onnettomuuksia. Tieliikennelakiin täytyisi saada pykälä, joka kieltää etuvedot(varsinkin toyotan), ihan niiden ala-arvoisten ajo-ominaisuuksien vuoksi ja potentiaalisina vaaranaiheuttajina.
Bemarit on suorien kuivien asfalttiteiden kesäautoja, sen verran huonoja ovat kuulemma ajaakin, että koko ajan saa lehdistä lukea miten bemarilla ajettu metsään tai puuhun tai kolari, tai jopa katolleen niin kuin tässä joku aika sitten joku nainenkin oli saanu bemarin katolleen, varaallisia ovat tollaset liikenteessä, huonoja autoja kertakaikkiaan. Mutta nelikko on paras, sitten etuveto ja sitten nämä luistelevat ja heittelehtivät, puihin ties minne törmäilevät takatuupparit. Vaan eikös se bemarikin ala tekemään etuvetoja, kehitys tulee jälkijunassa, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan ja onhan bemarillakin nelivetoja, ne kait on tällä hetkellä ainoaita oikeita autoja bemarilla?
on aika epäonnistunut.
etuvetopaskoja ei halua kuin ajotaidottomat idiootit ja kukkahattutädit jotka ei tiedä autoista yhtään mitään ts. tojokansa.. etuveto pilaa auton kuin auton.
se etuvetoinen Ford Focus RS jättää radalla saman tehoisen takavetoisen BMW 135i:n. Sinä et tunnu tietävän autoista mitään.
no paljokos ajat radalla vs. arkiliikenteessä?
kertovat että kumpi on parempi ajaa. Etuveto voitti takavedon. Jos etuveto on kovassa ajossa parempi, niin se on silloin myös hitaassakin ajossa parempi.
et taida olla ajanut focus rs:llä metriäkään kun sanot noin. siinä on nimittäin pieni MUTTA. jotakin on tarvinnut tehdä että se kulkee radalla kovaa. jääkiekkoilijan hammassuojia voin suositella jos haluaa pitää hampaat suussa ;)
olen ajanut sillä, tosin en radalla. Ja jos vihjaat että ratatestissä olisi ollut kisarenkaat niin erehdyt, siinä oli alla normaalit katurenkaat. Mikä siinä on niin vaikea myöntää että Focus RS on parempi radalla kuin 135i? Ei se sinulta ole pois jos BMW on vähän hitaampi kierroksella.
Noi Bemarit on ihan kesäautoja, neliveto se olla pitää. Huvittaa talvella noi vajaavetoiset kun ne jää kuppaamaan liikennevaloihin jne ja jos on vähänkin lunta tiellä, niin ei niillä pääse mihinkään.
Miten ihmeessä sitten Suomessqa on pärjätty kaikki nämä vuodet, kesät talvet, pääasiassa vajaavetosill?
Taitaa olla siellä ratin ja penkin välissä se ongelma, mikäli ei kaksivetoisella Suomen olosuhteissa pärjää.
herrassje! bemarit :D
Eihän sitä mihinkään pääse, jos ratin takana on joku ajotaidoton paskakuulatojopelle. Minä kyllä osaan ajaa takavedolla kelissä kuin kelissä ja vieläpä sporttisesti.
Olenkin tosiMies, kadehdittu bi.
Nastarenkaat ja DTC piti kyllä viime talvenakin huolen siitä, etten jäänyt jumiin 330i:llä edes 15-20 cm lumessakaan kun aura-autot ei riittäneet pk-seudulla alkuunkaan. Normaaleilla kesärenkailla ilman luistonestoa tuollaista jäistä/sohjoista mäkeä ei kyllä mennä etuvedollakaan, ehkä ei edes nelivedolla. Aivan turha kenenkään teiden sankarin täällä väittää muuta, ellei ole videota todisteena omista toilailuista.
Toi sama vauhti tohon alkumutkaan etuvedolla, kesärenkailla niin olisi hienosti puskenut ensimmäiseen puuhun oikealla...
Voiko Bemari olla oikeesti noin paska, että ei edes omaan pihaan pääse jos on vähän lunta satanut. Jos olisin toi Bemari kuljettaja niin tappaisin itseni oitis.
Vajaaälyinen Toyotero on ilmaissut itseään, HURRAA ! , HURRAA ! , HURRAA !
Tojopelle ala nyrhäämään ranteitasi, paskalaatikkosi jää kiinni tasaisella.
http://www.youtube.com/watch?v=_aUVG5BKi4k
Miten joku voi olla niin tyhmä että ajaa tuollaisella roskalla.
Joku pelle poistaa tuon viestin kohta, sairasta. Törkeyksia ja solvauksia ei poisteta mutta
Toyo-romua kritisoivat viestit poistetaan.
Älä ala kiusaan näitä pellejä jotka luulee että kalliilla ostettuun bemariin tulee mukaan kaikkea melkein mielikuvitteellista menestystä ja onnea.
Ainoana kehityksen tuomana asiana on takavetoisten autojen aikaansaamat sutimisenesto ja ajonvakautus järjestelmät jotka eivät ko, autoa lainkaan auttaneet vaikka bmw onkin ollut järjestelmien kehityksen kärjessä siis ABS js ASR josta kehittyi ESC eli ajovakautus järjestelmä joka korjaisi juurikin tuota bmw tyyppisten autojen jatkuvaa yliohjaustilanne kun peräpää pyrkii luistelemaan ja ajo ei etene.
Takaa vetäviä autoja ei saisi edes myydä enään ilman ko. järjestelmiä koska se pelastaisi ihmishenkiä(Moottori 9/2010).
Ajokorttiaan tavoittelevien ammattikoulupoikien mielestähän luistossa olisi kiva ajaa ja etuvetoinen olisi jo puskenut johonkin mutta kuten me kaikki joilla on jonkinverran kohtuullista kokemusta erilaisista autoista ja ajotavoista että jopa kilpa-autoista sekä kisoista tiedämme tajuamme että takaa
vetävät autot kuuluvat pian menneisyyteen vaikka jotain kehitystä tapahtuukin mutta melkoisella hinnalla eikä juurikaan ns. keskiverto kuluttajaan niinkään koskevaan vaan mallistojen lippulaivoja ja vuorineuvosten pussille sopivaa.
Täällä maalla kun asuu ja ennen sianpieraisua pyrkii lähtemään liikenteeseen ei tulisi enään mieleenkään ostaa ajoautoksi takavetoista jos haluaisi päästä työhönsä kelillä kuin kelillä niin se vain on.
Itse asun maalla(asunut ja ajanut yli 20 vuotta) ja ajan joka aamu kelistä riippumatta takaveto BMW:lläni töihin, kelistä riippumatta.
Kahdesti on tarvinnut jättää matka kesken, toisen kerran etuvetoauto puski etukulmaani, törmäysvauhtia sen verran, ettei toinen renkaani enää sopinut pyörimään.
Toisen kerran yksinkertaisesti loppui maavara, auton renkaat eivät enää koskettaneet kovaa pintaa, vaan auto surffasi pohjansa varassa, en usko että etuvetokaan olisi pelastanut, vaikka vähän pidemmälle olisi silloin voinut päästä, kun olisi ollut painoa pyörillä.
Eli onhan tuota pärjännyt.
heti näkee ettei ole lainkaan kokemusta asiasta mistä koittaa selittää.. etuveto nyt vaan on vetelevä, puskeva, halpa paska joita ei olisi milloinkaan saanut rakentaa
ainoa syy siihen miksi etuveto kehitettiin ja edelleen tehdään on: huomattavasti halvempi valmistaa ja kuten todettua, markalla saa markan tavaran ja kahdella kahden markan.
tietysti nykyinen ajotaidoton etuveto-pullamössö sukupolvi olisi vaikea istuttaa takavetoisen rattiin kun eivät osaa ajaa mutta syytä olisi opetella niin ei sattuisi niin kauheasti vahinkoja siellä liikenteessä
uskotko edes itse omia juttujas hehhehh?
mitä vaikeaa on faktan uskomisessa?
fiktiota pukkaa ja pahasti...
- WTCC mestaruus on voitettu etuvedolla
- Etuvetoinen Focus RS on parempi ja nopeampi radalla kuin BMW 135i
- Pienemmissä ralliluokissa etuvetoiset menevät paremmin kuin takavetoiset
ilmiselvä etuveto-paska kuski.. montakos mestaruutta SINÄ olet sillä paskalla ajanut?..
mikä on nopein sarjatuotanto etuveto?.. mikä on nopein sarjatuotanto takaveto? kuinka hyvin nopein etuveto pärjää nopeimmalle takavedolle?
otahan ne "biistii" bemurillit päästäsi pois ja hieraise silmiasi oooooiiikeeeiiinnn kunnolla ja katso todellisuutta!
takavetoiset on todellakin vaarallisia etenkin talvikelillä sekä näköjään kesälläkin mitä on tuota iltalehteä tullut luettua.....
millä tavalla vaarallisia? en ole huomannut.. oletko kädetön?
No en yhtäkään mestaruutta, mutta nyt ei puhuttu minusta vaan ETUVETO VS TAKAVETO tapauksesta. Sinulla ei taida aivot oikein pelata? Ei tarvitse alkaa itkemään kun kerroin vain faktoja.
nii i.. vastaappa kysymykseen kumpi voittaa, nopein takaveto vs. nopein etuveto?
ai niin eihän sitä voi sanoa ääneen kun säälittävä etuvetoromu jää kuin tikku paskaan
tiedät kyllä itsekkin ,mutta et vain halua tai sit et tosiaankaan tajua. no eihän sitä bmw kaverilta muuta voi odottaakaan kuin uhomista esim.liikenteessä tuhoisin seurauksin.
kato tota ekaa videoo ni jos sulle aukeis?
taitaa biistii nyt kiukuttaa tosissaan?
haha.. olette te etuveto-fanboyt vain tyhmää kansaa.. etuvedossa nyt vaan ei ole mitään mikä tekisi siitä paremman.. surkein vatotapa autoilun historiassa
jos tuommoisilla on joskus nokkaposkella kun elvistelleet jollakin paskalla nakkikioskin jonossa:) sitä saa mitä tilaa lolz
ei kiukuta.. ei olisi etuvedolla päässyt noinkaan pitkälle.. olisi mennyt heti kurvi suoraksi..
se on vittumaista ajaa kesärenkailla lumessa oli vetotapa mikä tahansa mutta etuvedolla en uskaltaisi koittaa.. niin arvaamattomia paskoja ovat
ja perustelut on?
niinpä niin;)
tavallisen tyhmä täytyy olla jo siinä kohtaa ettei tajua kehuvansa paskaa hyväksi.. varsinkaan kun ei ole kokemusta kuin paskasta..
vieläkään et ole vastannut: mikä on nopein sarjatuotanto etuveto?.. mikä on nopein sarjatuotanto takaveto? kuinka hyvin nopein etuveto pärjää nopeimmalle takavedolle?
hyvä että tajusit..
kummallista että vaivaudutte kadehtimaan bemupalstalle jos ne on niin huonoja
Etuvedot on Skodia, Fiiatteja, Tojotia, ym. ekokotteroita.
BMW:t, Porschet ym. oikeat autot luottavat taka- tai nelivetoon.
Jostain syystä varakkaille (niille, jotka ajavat millä haluavat) tehdään takavetoisia autoja. En tiedä tekniikasta paskaakaan, mutta valitsen takavedon ihan periaatteen vuoksi. Kuten myös bensakoneen.
eikös se niin ollut että kun vastaus ei miellytä niin ollaan sitten hiljaa xD
mahtaa kiukuttaa XD
heh kadehtimaan varmaankin,tänne tullaan kertomaan totuus että miten paska bmw on,ja ota ne rillit jo pois päästä herää todellisuuteen:)
eikös se niin oo että jos ylämäkeen ei päästä niin keksitään sit jotain muuta kun ei muuta voi xd ja jankuttaa samaa shaissee lolz
on heikko itsetunto, ei saa raukkaa kiusata.
sinä ärsyynnyt niin helposti. Aika noloa olla noin fanaattinen jonkun vetotavan takia. Aikuistu!
Ps. Tiesitkö muuten että takaveto ei pärjää millään etuvedolla, ei radalla eikä huonoissa olosuhteissa?
mr. biistii vaihtoi nimimerkkiä kun edelliseltä meni jo maine.
heti vanhalla?
Kyllä tämä on ihan yleinen mielipide. Ei pitäisi olla kovin ihmeellistä, että BMW-palstalta löytyy kaksi takavedon puollustajaa.
Ja ei täällä maine ole mennyt kuin provoteroilta.
uskotte että bemarit on paskoja. tai sitten ette vaan hallitse ajamisen jaloa taitoa.
jos kesärenkain liikkuu talvikelissä(niinkuin pätkästä selvästi näkyy) on vaikeuksia joka autolla... esim. etuvetoinen a4 ei kesärenkain tuossa kelissä olis edes kääntynyt risteyksestä mäkeen vaan puskenut suoraan...