Onneksi otin rokotteen

11222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

pelkkää spekulaatiota eikä johda mihinkään.

Äänestä
  • influenssoja sairasteltu maailman sivun. Ei niistä unitautia ole tullut.

    Äänestä

vähän ranttaliksi..

Äänestä
  • ovat pelkkä tilastollinen yhteensattuma narkolepsian kanssa.

    Äänestä

"Valtonen pitää rokotuksen ja narkolepsian välistä yhteyttä epätodennäköisenä. Tässä voi käydä niin, että itse sikainfluenssa tautina on suurempi riskitekijä narkolepsiaan".

Ensinnäkin Valtosen on täysin turhaa spekuloida mitään ennen tutkimuksia (lainatakseni THL:n virallista linjaa) ja toiseksi jos sikainfluenssa todella laukaisisi narkoleptiaa, miksi nuorten lisääntyneet narkolepsiatapaukset eivät ole herättäneet huomiota maailmanlaajuisesti ?

Niitä ei ole todettu tavallista enemmän läheskään kaikissa maissa vaikka sikainfluenssa toki levisi koko Eurooppaan ja Yhdysvaltoihin. Näinollen on todennäköisempää, että tietyntyyppisellä rokotteella on enemmän tekemistä narkolepsian puhkeamisen kanssa kuin että sikainfluenssalla olisi.

Ymmärtääköhän Valtonen kuinka hänen puolustelunsa on logiikaltaan heppoista?

Äänestä
  • Valtonen nyt kaivaa jonkun muun syyn vaikka kiven silmästä. Kaikkea muutahan hän melkein jutussa jo ehdottelee.

    Vinkki: Googlatkaa "Ville Valtosen rahasto" ja katsokaa kuka maksaa sen vuosittaisen apurahan. En kyllä itse usko tuon tietenkään vaikuttavan asiaan millään lailla.

    Äänestä

Että tämän tyyppisiä lausuntoja tulee. Paniikki päällä. Ihmeellistä että viime vuonna kun tauti riehui maailmalla niin yhtään narkolepsia tapausta ei tullut julki mikä olisi yhditetty itse sikainfluenssaan. Eikä näissäkään lapsissa jotka ovat sairastuneet ole yhtään rokottamatonta. Mutta jos tämä lausunto mieltä rauhoittaa niin hyvä niin.
P.S. Kyllä moni minutkin haukkui kun en lastani enkä itseäni rokotuttanut, pojan opettajaa myöten. Kaiken tämän kohun keskellä 13v. poikani tuli kainaloon ja sanoi: KIITOS ÄITI.

Äänestä

Paska uppoaa mitä idiooteille syötetään. Paljonkohan toikin kundi sai tosta lausunnosta.

Äänestä
  • Voit tikahtua aivan rauhassa nauruusi, jos elät sinne asti sikarokotteesi kanssa.
    Kiitoksesi olet äiti ansainnut, ja nauruun tikahtuja on ansainnut oman kohtalonsa.
    Meitä rokottamattomia löytyy onneksi melkoisen paljon kuitenkin, joten osa kansastamme voi jatkaa rauhassa sukua, josta syntyy terveempi ja älykkäämpi sukupolvi, joka ei kaikkea usko, mitä valtamedia tai THL yrittää syöttää.

    Äänestä

  • hmhm....hm... kirjoitti:

    Voit tikahtua aivan rauhassa nauruusi, jos elät sinne asti sikarokotteesi kanssa.
    Kiitoksesi olet äiti ansainnut, ja nauruun tikahtuja on ansainnut oman kohtalonsa.
    Meitä rokottamattomia löytyy onneksi melkoisen paljon kuitenkin, joten osa kansastamme voi jatkaa rauhassa sukua, josta syntyy terveempi ja älykkäämpi sukupolvi, joka ei kaikkea usko, mitä valtamedia tai THL yrittää syöttää.

    mutta nauruun tikahtuja ei ole ottanut rokotusta ja nauraa ville valtosen mielipiteille ja niille jotka todella uskoo tätä.

    Äänestä

  • ??? kirjoitti:

    mutta nauruun tikahtuja ei ole ottanut rokotusta ja nauraa ville valtosen mielipiteille ja niille jotka todella uskoo tätä.

    Älä mene pilaamaan rokotevastustelijoiden hyvää keskustelua ;) Molemmat paasaa toisellensa älyttömyyksiä ja antaa muiden olla rauhassa. Lisää näitä valopäitä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gsgsgsg kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/08/1176645

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu