tullaan, ajamalla lujaa silloin kun lujaa voi ajaa, kuolemaa vastaan, pelkäämättä mitään ja "SELVIN PÄIN" ja yksin. Silloin rakennat sen, oletko hyvä vai pelkkä paska tuolla liikenteessä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä tekemistä rata-ajolla on tavallisen liikenteen kanssa?
Tavallisessa liikenteessä hyväksi kuskiksi tullaan kun pitää kiinni perusteista eikä omaksu huonoja ajotapoja joita usein matkitaan muilta liikenteessä, ei sotketa puuroja ja vellejä sekaisin eli mm:ssa mitä tv:ssä näkee moottoriurheilussa tehtävän ei aina sovellu tavalliseen liikenteeseen. Viimeiseksi että ymmärtää tieliikennelakia.
Liikenteessä tee mitä teet mutta älä muiden kustannuksella. Tuohon kun kukin pyrkisi olisi meillä paljon helpompaa ajaa liikenteessä. Liikenne on yhteispeliä aina, jos kaikki tavoittelee yksilöllisiä omia etuja niin liikenne ei voi toimia, kyse ei ole kilpailusta.
Usein joutuu ihmettelemään miksi hankitaan ajokortti sen takia että voi ajaa päin persettä.
Kuinka usein poliisi tarkistaa ajo-oikeutesi, jos yhtään normaalisti ajaa niin ei mulla ainakaan ole katsottu ajokortti kuin viimeksi yli kymmenen vuotta sitten.
ei pelkästään se nopeus, vaan se havainnointi, ennakointi, sehän pitää olla joka kuljettajan takaraivossa. Jos ajat 250Km/h, et todellakaan huomaa kaikkee mitä sun pitäis huomata. Mutta painotan viellä sitä että se auto pitää olla sun hallinnassa vaikka sieltä kolmion takaa tulis joku sun eteen. Koska sinähän tai minä liikutaan liian nopeesti ja väistämisvelvollinen ei tajuu sitä tai ei nää. Meidänhä se pitää tajuta, jos niin meinaa käydä. Ja jos niin kävis niin kai ne jarrut löytyy myös omasta autosta. Kiinnitä tähän huomioo, tulet risteykseen minkä olet nähnyt jo kauempaa. Katso jo kaukaa et mitä se kolmion takaa tuleva meinaa, jos ajat ylinopeutta, katso tarkemmin. Eiks se ole helvetin helppoa katsoa sieltä auton ratista vähän pidemmälle. Ja jos ajat alpakan päälle, maksat siitä lopun ikäs. Tämä on varoitus, mikä ei toistu.
250 on jo semmonen nopeus että vaikka olisit kuinka hyvä kuljettaja, niin kolahtaa todennäköisesti jossain vaiheessa ja silloin tuo nopeus tekee selvää jälkeä.