Miksi kirjoitat tänne?

Jos haluat, ettei mitään edes ikinä tapahdu joko tilanteen mahdottomuuden tai muun takia, miksi julkaiset kirjoituksia täällä?

Aina kun painat täällä lähetä-näppäintä, haluat paeta todellisuutta. Todellisuus on toinen, sinä tiedät sen.
18285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat
  • Onnea matkallesi.

    Äänestä

sinun kirjoitukset olisi yksin oikeutettuja?
Mistä tiedät kenekään totuuksia ?
Minulla ei ainakaan riittäisi aika sellaisen miettimiseen?
Jokaisella on varmaan syynsä kirjoitella ,oli se sitten pettymys ,ikävä ,kaipaus jne.

Äänestä
  • täällä leikitään. Onko kenellekään terveellistä uskotella itselleen jotain muuta kun mitä todellisuus on.

    "Hyvä paikka tunteiden purkamiseen"

    Näinkö haluat kuluttaa elämäsi?

    Äänestä

  • ---------------fakta kirjoitti:

    täällä leikitään. Onko kenellekään terveellistä uskotella itselleen jotain muuta kun mitä todellisuus on.

    "Hyvä paikka tunteiden purkamiseen"

    Näinkö haluat kuluttaa elämäsi?

    minulla ei ole mitään haave-elämää vastaan
    minulla on kaunis mielikuvitus
    se on huomattavan paljon helpompaa kuin oikea todellisuus
    miehet, te haluatte aina konkreettisia asioita
    miksi
    ?
    oma haavemaailma on ihan paras paikka :)

    Äänestä

  • pumpulielämää kirjoitti:

    minulla ei ole mitään haave-elämää vastaan
    minulla on kaunis mielikuvitus
    se on huomattavan paljon helpompaa kuin oikea todellisuus
    miehet, te haluatte aina konkreettisia asioita
    miksi
    ?
    oma haavemaailma on ihan paras paikka :)

    En ole mies.

    Äänestä

  • ---------------fakta kirjoitti:

    täällä leikitään. Onko kenellekään terveellistä uskotella itselleen jotain muuta kun mitä todellisuus on.

    "Hyvä paikka tunteiden purkamiseen"

    Näinkö haluat kuluttaa elämäsi?

    sä kulutat elämäsi. Kysele vaan sitä itseltäsi.

    Äänestä

sun pitäisi varmaan miettiä.

Äänestä
  • Miksi muuten kirjoittaisin. Mulla on monen vuoden kokemus mielikuvitusleikeistä, toivon että teillä ei ole.

    Äänestä

  • ---------------fakta kirjoitti:

    Miksi muuten kirjoittaisin. Mulla on monen vuoden kokemus mielikuvitusleikeistä, toivon että teillä ei ole.

    anna jokaisen käydä läpi omat "leikkinsä"
    Mä hermostun jos joku alkaa leikkiin kaikki tietävää.

    Äänestä

  • ovub kirjoitti:

    anna jokaisen käydä läpi omat "leikkinsä"
    Mä hermostun jos joku alkaa leikkiin kaikki tietävää.

    So long ja voikaa hyvin.

    Äänestä

Täällä voi kirjoittaa myös tunnistein, itiootti !!

Äänestä

viserrä kun itsekkin huomasin että hän on lähetynyt #uusinta kierrokselle ajat sitten#
Mä typerä haikailen häneen peräänsä

Äänestä

sitä ei voi kieltää. Täällä on paljon ihmisiä jotka anonyyminä rakastaa, ikävöi, kaipaa jne mutta oikeasti
ei sitten sanotakaan mitään, ollaan vain hiljaa. Vaikka siihen oikeaan sanomiseen tulisi tilaisuuskin.
Nämä ihmiset ovat niitä palstojen leikkijöitä ja juuri noita mainitsemiasi todellisuuden pakenijoita.
Nimettömissä ketjuissa he kyllä toitottavat kuinka haluavat olla oikeasti yhteydessä mutta kaikki jää siihen,
munaa ei oo enempään.

Äänestä

Suuressa surussa ihminen on voimaton ja taitamaton. Suru on niin suuri, ettei sitä kestä vaan itsensä suojaa erlaisin mekanismein. Surun voi prosessoida vain pienen pienen palan kerrallaan. Tänne kirjoittaminen voi olla osa sitä prosessointia. Saa tunteen, että ainakin jotain voi tehdä, jonnekin voi paeta tuskaansa hetkeksi.

Auttoi se ainakin minua. Turhautumista tänne kai puretaan. Samoja rutinoita, mitä terapeutti saisi kuunnella, mutta täällä se on ainakin halvempaa.

Se on totta, että ihmisten, joilla on mahdollisuus oikeasti vaikuttaa tarinansa lopputulokseen, suuntaisivat kommunikaationsa kohteensa suuntaan eikä anonyymiavaruuteen. Minä tein minkä voin ja osasin. Ja aika moni täällä oli empaattinen, silloin kun tukea kaipasin. Tyhjiä sanoja ehkä lopulta, mutta vieraankin sana auttaa sopivassa kohdassa niin, että jaksaa seuraavaan hetkeen.

Nyt olen autuaan kiitollinen siitä, että rakkaus on jättänyt sisustani. Ei ole tuskaa, ei päämäärää, ei jotakuta toista, jota miettiä koko ajana, vaan saa elää tai ainakin opetella elämään uudestaan. Jokaisen karikon jälkeen arvot muuttuvat ja särmät hioutuvat. On etsittävä ja löydettävä uusi tapa elää. Olo on nyt kevyt.

Kyllä minun tapauksessani osa selviytymistä oli kirjoittaa tänne, niin pateettista ja lapsellista kuin se ehkä jonkun silmissä voi näyttää.

Äänestä

Niin, kuka kirjoittaa mitäkin. Ettei vaan olis provoja iso osa. Itsellä tulee kommentoitua välillä johonkin ketjuun jotain. Mut tosiasia on myös se et viiimeisin aloitus minulta on 18.8.-10 (vai olikohan 19.8.-10, no jompi kumpi) ja sitä edellinen se helmikuinen. Ne muutamat siinä välissä kirjoitetut aloitukset olen pyytänyt poistamaan. Et ei tosiaankaan kaikki kirjoittele tänne jatkuvalla syötöllä.
Olen muutenkin sitä mieltä et nämä palstat sopii paremmin ajatusten ja tunteiden käsittelemiseen ja purkamiseen siinä tapauksessa jos ei ole sillä hetkellä ystävää vierellä jolle kertoa.. Mut siinäkin tapauksessa parempi vaihtoehto on ehkä se päiväkirja. Ihan perinteinen sellainen eli vihko tai joku vastaava. Ei nämä sovi miksikään yhteydenpito- tai tiedonhankkimispaikaksi. Eihän täällä voi edes tietää kuka on minkäkin kirjoituksen takana. Yhteydenpito toiseen ihmiseen tapahtuu tuolla ihan oikeassa elämässä.

Äänestä

Joskus tekee hyvää kirjoittaa omia tuntemuksia ylös, sellaisistakin tunteista, joita ei voi ääneen sanoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


---------------fakta kirjoitti:

Jos haluat, ettei mitään edes ikinä tapahdu joko tilanteen mahdottomuuden tai muun takia, miksi julkaiset kirjoituksia täällä?

Aina kun painat täällä lähetä-näppäintä, haluat paeta todellisuutta. Todellisuus on toinen, sinä tiedät sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu