Miksi suomalaiset eivät opi puhumaan venäjää? Helsingissä käy vuodessa varmaan 2 miljoonaa venäläistä turistia silti monet suomalaiset eivät osaa venäjää, vaikka kysymyksessä on sukulaiskieli. Jopa Espanjassa,Kreikassa ja muuallakin missä käy paljon vähemmän venäläisiä turisteja ymmärretään ja puhutaan venäjää esim. ravintoloissa. Ihmettelen, ovatko suomalaiset todella niin tyhmiä etteivät opi edes sukulaiskieltä sen verran, että puhuisivat venäläisille venäjää Suomessa. Kuulostaa todella tyhmältä, kun suomalainen yrittää selittää huonolla englannilla jotain venäläiselle Helsingissä. Miten edes suomalainen voi olla niin tyhmä ja oppimaton?
Miten suomalainen ei opi
ihme ja kumma
11663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos ei lukenut venäjää, joutui siperiaa. pelko teki sinusta hyvän oppilaan. Se, että suomessa ei puhuta niin paljon venäjää johtuu vanhasta yleisestä totuudesta: "Ihminen ei syö sitä leipää, mistä hän ei pidä".
Se, ttä esim Espanjass löytyy muutamia ryssän taitoisia, johtuu vaan siitä, että niin moni ravintola ja hotelli on ryssän mafian käsissä, ja sellaiseen hotelliin minä en mene.
Selle teema alustaja ju naeruvääristab kellegi soomlase kirjutist: http://keskustelu.suomi24.fi/node/9280696
¤¤¤¤ Miksi virolaiset eivät opi puhumaan suomea? Tallinnassa käy vuodessa varmaan 2 miljoonaa suomalaista turistia silti monet virolaiset eivät osaa suomea, vaikka kysymyksessä on sukulaiskieli. Jopa Espanjassa,Kreikassa ja muuallakin missä käy paljon vähemmän suomalaisia turisteja ymmärretään ja puhutaan suomea esim ravintoloissa. Ihmettelen ovatko virolaiset todella niin tyhmiä etteivät opi edes sukulaiskieltä sen verran, että puhuisivat suomalaisille suomea Virossa. Kuulostaa todella tyhmältä. kun virolainen yrittää selittää huonolla englannilla jotain suomalaiselle Tallinnassa. Miten edes virolainen voi olla niin tyhmä ja oppimaton?¤¤¤¤
että suomi ja venäjä ovat sukulaiskieliä.
ärge tehke sellist musta huumorit - soomlased yldjuhul ei môista seda ja arvavad, et see täiesti tôsiselt kirjutatud...Milleks ärritada?
kun heille työnnetään vauvasta vaariin sitä emomaan ruotsin kieltä että voivat palvella kuninkaallisia suomessa kehdosta hautaan ja näin ei jää venäjän opiskeluun aikaa, myös englanti on erittäin huonolla tasolla.
Suomessa puhutaan liian vähän venäjää. Turistipaikoissa ei löydy venäjän kielen taitoisia riittävästi, ei myöskään tavanomaisissa kaupoissa. Venäläisten on hieman vaikea asioida Suomessa.
Eihän venäjä ole sukulaiskieli, mutta on sentään naapurimaan kieli.
Venäjä on tärkeä kauppakumppani, joten olisi tarvis kohentaa suomalaisten venäjän taitoja melkoisesti.
Osataanko Ruotsissa ja Norjassa Suomea (tai Venäjällä)? Englanti on maailman kieli, joten venäläistenkin pitäisi olla niin sivistyneitä, että sitä osaisivat!! Hei haloo!!
Maailmankieliä on monta, kyllä venäläisetkin englantia osaavat, ainakin he jotka kansainvälisissä ympyröissä toimivat. Tavalliset taapertajat ovat sitten erikseen. Jos paljon liikkuu niin hyvä olisi osata vaikka kiinaa, arabiaa ja espanjaa.
Mutta kaipa turistien kannattaa yrittää tulla toimeen niillä muutamilla sanoilla, joita mieleen tulee.
Venäjän (ja arabian) ongelmana on ne kummalliset kirjaimet. Tosin kun itse kävin arabian pikakurssin, 4 päivää, niin aineisto oli translitteroitu englanniksi. Ja kurssin päätteeksi pidimme lyhyitä puheita arabiaksi pienen sanavaraston puitteissa.
Monissa maissa suomalaisten odotetaan osaavan venäjää. Tulee mieleen tilanne Hanoissa, missä tuli kerran epäselvää jostakin englanninkielen sanasta. Siihen vietnamilaiset sanoivat, että kerro meille se selvästi venäjäksi niin ymmärrämme.
Koska te saatanan hurri pellet ja eestihorot levittätte sitä paskaanne että suomalaiset ovat muka venäläisiä.
Suomi ei ole maa joka tarvitsee kolmatta kielä kotimaisten kahden lisäksi -lisä kieliä voi hankkia halutessa
Sukulaiskieli venäjä? Niinkö ne siellä Neuvostokouluissa teille eestipelleille opetti.