Sain Thyroxin-lääkityksen

0,50µg aloitusannoksena vajaatoimintaan. Oireita on monia, mutta erityisen häiritsevä ja ahdistava on palan tunne kurkussa. Limaa erittyy ja imusolmuke on suurentunut, myös värinää on jossain keuhkojen paikkeilla ja solisluun kohdalla paineentuntua. Helpottaakohan tuolla lääkkeellä nämä, vai voisko olla kyseessä lisäksi joku muu sairaus?
6622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

arvosi olivat? Ultrattiinko sinut? Arvosi olivat kaiketi aika pielessä kun aloitettiin heti tuolla annoksella.
Toki voi olla muutakin kuin kilpirauhasen vajaatoimintaa.....
Thyroxin ei sitten kovin pikaisesti anna hoitovastetta.

Äänestä
  • pahasti pielessä olleet, jotain vajaa 6 tsh-arvo. Ihmeekseni endokrinologi yhdisti myös kolesteroliarvon vajikseen, nimittäin sekin oli noussut 6,5:een. Ja noteerasi erityisesti LDL-arvon, joka luokkaa 4,4. Ei ultrattu kilppareita. Joskus aikoinaan olen käynyt kaulan imusolmukkeita ultrauttamassa.

    Lääkärin mukaan ei kylläkään annos iso, siis tuo 0,5 mikrogrammainen.

    Äänestä

  • palakurkku. kirjoitti:

    pahasti pielessä olleet, jotain vajaa 6 tsh-arvo. Ihmeekseni endokrinologi yhdisti myös kolesteroliarvon vajikseen, nimittäin sekin oli noussut 6,5:een. Ja noteerasi erityisesti LDL-arvon, joka luokkaa 4,4. Ei ultrattu kilppareita. Joskus aikoinaan olen käynyt kaulan imusolmukkeita ultrauttamassa.

    Lääkärin mukaan ei kylläkään annos iso, siis tuo 0,5 mikrogrammainen.

    virhe pilkun paikassa, elikkä mun annos on 50 µg, mikrogrammaa siis.

    Äänestä

Olen myös melko tuore kilpirauhasen vajaatoiminnan osalta diagnosoitu tapaus. Minulla on ollut kaiken maailman oireita, rankkojakin, mutta mitään palan tunnetta kurkussa tms. minulla ei ole ollut. Ehkä sinun olisi viisasta mennä käymään lääkärillä noiden oireiden kanssa.

Aloitin muuten samalla annoksella kuin sinäkin, vaikka minun TSH-arvo oli huomattavasti korkeampi kuin sinulla. Toisina päivinä ole on ihan ok, toisina oireita on melkoisesti.

Äänestä
  • Itselläni vajis piilevä sellainen todettu ja nyt lääkitystä n.2kk takana.Mulla nimenomaan oli pala kurkussa ja tuntu niin pahalta välillä etten saanut nieltyä.Ja limaa kurkunpäässä.Kilppari ultrattu ja oli ihan normi.Palan tunne varmaan siitä hiipuu ajan kanssa,ei paniikkia.Lääkityksen pureminen vie tosiaan aikaa joten ei kannata hermostua,kyllä se siitä!

    Äänestä

  • vajis2010 kirjoitti:

    Itselläni vajis piilevä sellainen todettu ja nyt lääkitystä n.2kk takana.Mulla nimenomaan oli pala kurkussa ja tuntu niin pahalta välillä etten saanut nieltyä.Ja limaa kurkunpäässä.Kilppari ultrattu ja oli ihan normi.Palan tunne varmaan siitä hiipuu ajan kanssa,ei paniikkia.Lääkityksen pureminen vie tosiaan aikaa joten ei kannata hermostua,kyllä se siitä!

    Mulla ei ollut palan tunnetta kurkussa, mutta auton turvavyö tuntui aina painavan kaulaa niin että teki pahaa. Luulin sen vain johtuvan siitä että turvavyö olisi jotenkin väärällä korkaudella (vaikka sama auto ollut jo vuosia eikä se aiaisemmin mitään painanut). Nyt olen syönyt Thyroxinia vajikseen puolisen vuotta ja noin kk sitten huomasin että enää ei tarvitse tapella sen turvavyön kanssa. Ei tunnu painavan yhtään. Sama juttu tiukkojen kauluksien kanssa joita en ennen ole voinut pitää, mutta nyt se onnistuu. Eli varmaankin auttaa teilläkin kun vain maltatte odotella :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


palakurkku. kirjoitti:

0,50µg aloitusannoksena vajaatoimintaan. Oireita on monia, mutta erityisen häiritsevä ja ahdistava on palan tunne kurkussa. Limaa erittyy ja imusolmuke on suurentunut, myös värinää on jossain keuhkojen paikkeilla ja solisluun kohdalla paineentuntua. Helpottaakohan tuolla lääkkeellä nämä, vai voisko olla kyseessä lisäksi joku muu sairaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu