Mikä noita nuoria (typeryksiä) oikein vaivaa. Taas eilen eräs kaveri kuoli kun yritti ajaa kilpaa toisen kanssa. Auto lähti lapasesta, itse kuoli ja tyttö ystävä makaa henkihieverissä nyt teholla. Eikö autokoulussa, kotona, koulussa, kaveripiirissä ollenkaan puhuta miten käy kun ajaa autolla metsään tai toisen keulaan? Vantaan heurekassa on sellainan simulaattori jonka kyydissä voi kokea auton törmäys voiman olikohan se 10 kilometrin tuntinopeudella. Jo sellainen äkkipysäys tuntuu.
kilvanajo johti kuolemaan
taas sama homma
25580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
luonnollinen poistuma näille typeryksille.
Jatkakoot samalla tavalla niin kohta kaikki samanlaiset poistuvat.
Jokaiseen autoon voisi laittaa sen 140km/h rajoittimen.
Tai sitten vaihtoehtoisesti maahanmuuttobudjetista karsia sen verran rahaa, että saataisiin järjestettyä radoille pientä maksua vastaan ihan jokaiselle niitä kisoja.
Suomessa suurin sallittu nopeus on 120km/h.
Tämäkin kaveri oli kuulemma 40-vuotias. Olisi siinä jo ollut aikaa pikkuisen rauhoittua.
Ja joka vuosi tulee uusi ikäluokka kukkopoikia maantielle. Eivät ne lopu tappamalla.
joka oli hankkinut vanhan romu-Tojon luullen sitä urheiluautoksi.
tänäkin kesänä on kuollut enemmän alle 40v kuskeja,kuin 40v,ihan oikein noille nuorille kuskeille,mieluimmin jäisivät rammoiksi,rullutuoliin olis loppuelämän rangaistus kaahailusta..
ei sovi suomen nastan raiskaamat uratiet ja vesi ja leveät renkaat yhteen....vaikka vähän hiljempaakin ajelisi. no pääsivät molemmat sinne minne kiire olikin.
ja vanhoille kuskeille Viagraa, kun ei näköjään ilman autoa enää saa seisomaan.
auto ja ei ajotaitoa,siitähän se johtuu.itse ajelen vakaalla mersullani rajuja nopeuksia turvallisesti ja taidolla.eikä ole ongelmia ollut.
et tarvitse maksaa sakkoja etkä korvauksia. Muuten et noin vähällä älyllä töitä saakaan.
kovaa kulje. Nasta laudassa saakin ajaa,ja hädin tuskin 100km matkalla,sen mittarin saa näyttämään 100.
aika tajuta minkälainen yhteys on kaikenmaailman formuloiden ja rallien katsomisessa ja näissä nuorten onnettomuuksissa? Herätys! Niistä ne vaikutteet paljolti tulee!
videopeleistä sun muista autopeleistä. Siinä saa uuden hengen aina kun painaa uudestaan "start", ja edellinen kolari ei tuntunut edes missään. Tähän se johtaa kun tämä "pleikka-ikä" tulee ajokortti ikään.
Mikäs nuori Kangasalan kuski muka oli, 40-vuotias ! Mutta asennevammainen kyllä oli !
jopa vieressä istuneen pimatsun iän. Miettikää kenen seurassa liikutte. Tai kyydissä istutte, nämä valopäät tappaa itsensä ja kyytiin erehtyneet.
Nämä rajut kaahaamiskolarit ovat osa suomalaista moottoriurheilumenestystä. Liian kallis hinta!
Asiahan on tabu, josta ei saisi mainita mitään.
On kuitenkin päivänselvää että esimerkki vaikuttaa, varsinkin arvostelukyvyttömimpiin yksilöihin.
Kuten tiedetään monilla vakaviin ulosajokolareihin joutuneilla on ikätovereihinsa verrattuna keskimääräistä parempi auton tekninen käsittelytaito, mutta olematon oman itsensä hallintataito!
Joo tämäkin ex-asennevammainen oli viedä mukanaan vielä vastaantulevassa autossa olevan pariskunnan...
"minkälainen yhteys on kaikenmaailman formuloiden ja rallien katsomisessa"
Olikos se Sokrates, joka manasi nuorison käyttätymistä ja mm. hevosvankkureilla kaahailua Rooman kaduilla.
"Miksi nuoriso ei koskaan opi"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9294303
Kuten telkkarissakin sanotaan, Maailmannopein kansa...
Jos nelikymppisellä on kaksvitonen tyttöystävä, niin se jo kertoo minusta sen että kovien välissä on suht hidas liikennöinti, joten taas lähti lajin kehityksen kannalta oikesta päästä.
Ja typsykin oli ilmeisesti ihastunut "kovaan kundiin". Siinähän sai mitä tilasi. Onneksi vastaantulijat säilyivät hengissä.
täysin pimeä!
Suomessa pitää kieltää ralliurheilu.
Se antaa nuorisolle ja tyhmemmille aikusillekin väärän käsityksen autoilun mertyksestä. Urheilu on juttu erikseen.
Muistaakseni kaikki ralli- ja rata-ajotähdet ovat muistuttaneet jo 1960 -luvulta lähtien, että kilpa-ajo ei kuulu maanteille. Eivätkä myöskään nopeuskokeilut.
Rallien innoittamana ajetaan aina sikakovaa ja kortteja lentää hyllylle.
Aikuisia idiootteja on tosin liikenteessä jokaisena perjantai-iltana, kun pitää päästä ajoissa mökille.
näitä sattuu,aivan turha huutaa jostain rallien vaikutuksesta autoiluun/autoilijoihin.luontainen kilpailuvietti on aina innostanut ihmisiä kisailemaan keskenään.tämän vuoksi myös tapahtuu näitä valitettavia menetyksiä.oli sitten kyse veneilystä,juoksusta,uimisesta,laskettelusta,autoilusta tms.lajista,jossa yksilöt kisaavat voitosta.
siis rallit tai formulat eivät tee autoilijoista teiden surmia.
olen sitä mieltä,että jos pitää ottaa miehestä mittaa,niin sitten radalle tai jollekin suljetulle alueelle.kovaa ajaminen on silloin mukavaa,ei tarvitse pelätä kanssa autoilijoita tms...
mutta joskus se järki valitettavasti alan miehilläkin tuppaa unohtumaan,kun adrenaliini kuohahtaa veressä.