kertaamaan vapaaehtoisesti

kertaamaan.

un on se sodanajan joukko ja ei oo kertaamista tullu voiko sitä anoa vapaaehtoisesti johonkin toiseen paikkaan?

6

1087

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Himokertaaja

      Tottahan toki. Ota yhteyttä lähimpään aluetoimistoon ja pyydä päästä kertaamaan. Taatusti pääset ja usein. Suosittelen jos kiinnostusta riittää.

    • heppulineppuli

      itse kävin tuossa taannoin kertaamassa, ja ihan kutsun olin kertausharjoituksiin saanut. suurin osa kertaamaan tulleista oli ennestään tuttuja jo varusmies ajalta, mutta oli mukana muutamia tuntemattomiakin tyyppejä. kun kysyin, niin sanoivat että olivat ilmoittautuneet vapaaehtoisesti kertauksiin MPKY:n kautta.

      elikkä ilmeisesti silläkin tavalla voi kertaamaan päästä jos mieli tekee.

      • unifil.

        Edellyttää henk.kohtaista käyntiä. Puhelinsoitto ei riitä, sillä ne on varmaan aika yleisiä jäyniä olleet joskus.
        Itse olen myös vap.ehtoisesti kertaamassa käynyt kertaalleen. Rt-reissuja takana 3 kpl. Lisäksi aikoinaan
        osallistuin MPK- kursseihin. Nyt muut kiiruut, toki jos kutsu kertaamaan tulee, niin sinne mennään.


    • vänrikki

      "voiko sitä anoa vapaaehtoisesti johonkin toiseen paikkaan? "

      Vittu, hanki itsellesi elämä.

      • ............

        no, ihmisillähän on monenlaisia harrastuksia. muitakin kuin kuntojumppa, koripallo tai kaljan kittaaminen


      • Res. kers.
        ............ kirjoitti:

        no, ihmisillähän on monenlaisia harrastuksia. muitakin kuin kuntojumppa, koripallo tai kaljan kittaaminen

        Kokemuksesta voin sanoa, että vapaaehtoisilla on paljon parempi "työmoraali" kuin pakkokertaajilla. Itse olen ollut kertaamassa molemmissa rooleissa ja vapaaehtoisena se vaan on jotenkin hauskempaa.

        Harrastuksena hieno ja kaikille suositeltava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2077
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1269
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      28
      1140
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      145
      895
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      98
      834
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      737
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      726
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      696
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      682
    Aihe