Simppelit liikennemerkit merityyliin

Hakrute4

Merellä on myös muuttumattomia liikennemerkkejä tehty muutamista valoista tai yhden valon erilaisilla välkkymisillä.

Kuvallisten / symboleja sisältävien, heijastinpintaisten liikennemerkkien rinnalle voisi olla hyvä idea saada yhtä simppeleitä ja halvalla tehtäviä, pimeässä todella kauas näkyviä merkkejä. LED-valo-merkit oppii aikaa myöten luonnostaan kun niitä näkee perinteisten merkkien rinnalla.

Esim. varoituskolmiolle olisi oma 3-10 led valon kuvionsa ja nopeusrajoituksesta kerrotaan vain, että nopeusrajoituksen muutos on tulossa ja parasta katsoa heijastinkylttiä (tai valaistua kylttiä) numeroiden kanssa.


Muuten, jos pieniinkin autoihin määrätään nopeudenrajoittimet tai nopeudenrajoittimesta saa autoveron alennusta, ja ne nopeudenrajoittimet ottavat paikan huomioon, niin valoihin perustuva nopeusrajoituksen luenta on helpompi toteuttaa kuin kylttien lukuun perustuva, eli pienempi, halvempi ja vähävirtaisempi tietokone, lyhyemmällä ohjelmistolla, huonommalla kameralla, voi tulkita nopeusrajoituksen, jos se annetaan kyltin sijaan valoilla. Satelliittipaikannuksessa on omat huonot puolensa.

Muutama hieman suunnattu led voi saada virtansa pienestä aurinkopaneelista ja akusta.

Pimeimmille tieosuuksille tarvitaan ledejä ihan vain kiintopisteiksi, varsinkin etäisyyksille joilta heijastintapit ei näy hyvin. 3 ledin ryhmä 200 metrin välein olisi parannusta.

Muuten, minulla voi olla vanhentunut tieto, mutta vaikuttaa siltä, että muuttuvien nopeusrajoitusten numerokylttejä olisi halvempaa toteuttaa litteällä televisiolla kuin nykytapaan ledeistä koostamalla - siitä huolimatta, että litteä tv vaatii jonkun verran ylimääräisiä virityksiä säältä suojaamista varten. Tämä on vain arvaus. Syy voisi olla, että jättimäinen elektroniikkayhtiö kuten sony tai philips osaa automaation ja tehokkuuden paremmin kuin joku pieni liikennemerkkiyhtiö.

0

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        89
        6048
      2. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        24
        3577
      3. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        168
        2181
      4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        232
        2071
      5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        179
        1798
      6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

        Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        288
        1570
      7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

        Minä en tiedä.
        Ikävä
        69
        1094
      8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

        Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
        Ikävä
        57
        1051
      9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

        ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
        Tuusniemi
        21
        1040
      10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

        Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
        80 plus
        118
        1022
      Aihe