tyhjätäkkö vesiallas talveksi

kiasaras

Kuka tietäisi pitääkö koriste vesiallas tyhjätä talveksi, siinä on noin 350l vettä, vai mitä sille pitäisi tehdä?

3

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vesi altaassa

      Minä en ainakaan ole tyhjennellyt syksyllä allasmuovilla maahan tehtyä koristeallastani ja hyvin on jo kohta 10 vuotta kestänyt. Ajattelisin, että syksyllä ja keväällä, kun maa on märkää, saattaa maan puolelta tulla liikaa painetta tyhjään altaaseen ja muoto kärsiä tai jos on kiinteämpää muovia, jopa rikkoutua. Kun kummallakin puolella on koko talven vettä/maata, luulisin altaan kestävän parhaiten jopa routimiset.

      • Yhtenä vuonna tyhjensin altaan. Ja kun seuraavana keväänä laitettiin vesi, niin sepä ei pysynytkään siinä. Ja kun tutkittiin asiaa, niin sinne oli tipahtanut hiiriä, jotka ei päässeet sieltä ylös, ja olivat aikansa kuluksi nakertaneet muoviin pieniä reikiä. Eikä auttanut muu, kuin ostaa uusi muovi, ja se tuli kalliiksi aika isoon altaaseen. Joten älkää tyhjentäkö!


    • suihkulähdeeeeeeeeee

      Minä en ainakaan tyhjenä allastani talveksi (allas 3metrinen), sillä sielä asuu ahven, ja koska altaani ei ole kun jotain 40cm syvä, niin suihkulähteetkin talvehtivat altaassa, ja ei allas jäädy!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5725
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2539
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2457
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1253
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1035
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1022
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      902
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      805
    Aihe