Anteeksi, jos tämä on tyhmä kysymys, mutta en ole löytänyt vastausta mistään.
Eli siis, jos hankki C-paperit (hullun paperit) ja näin ollen on sopimaton armeijaan, eikö silloin voi joutua siviilipalvelukseen, vai saako automaattisesti vapautuksen kaikesta?
Eli siis, jos hankki C-paperit (hullun paperit) ja näin ollen on sopimaton armeijaan, eikö silloin voi joutua siviilipalvelukseen, vai saako automaattisesti vapautuksen kaikesta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos saat C-paperit, olet vapautettu asevelvollisuudesta rauhan aikana. Eli ei tarvitse mennä siviilipalvelukseen.
jep ei tartte sivariin, mutta btw c-paperit ei ole hullun paperit :) ne voi saada ihan muustakin terveydellisestä syystä.. :)
Hyvä homma. Niin sain minäkin! :)
Monessa työpaikassa vaan kysytään tota asepalveluksen suorittamista. Jos on c-paperit nii voivat hiukan harkita palkkaamista. Itse en palkkaisi sinua töihin.
"Monessa työpaikassa vaan kysytään tota asepalveluksen suorittamista. Jos on c-paperit nii voivat hiukan harkita palkkaamista. Itse en palkkaisi sinua töihin."
Asepalveluksen suoritustapaa ei tarvitse mainita. C-mies työllistyy vähintäänkin yhtä hyvin kuin A-mies.
Reilusti yli 90% eurooppalaisista ei ole armeijaa missään muodossa suorittanut, eikä siitä mitään työnsaamiskynnystä heille ole tullut. Eikä sinullekaan.
C = ei suorittanut palvelusta, vaan vapautettu rauhan ajaksi. Siinä on turha lässyttää mistään suritustavoista kun ei ole mitään suorittanut. C = suuresti normaalista terveydestä poikkeava, pistää miettimään haastattelussa. B paperitkin saa vaikka olisi suht vakavasti sairas.
ei vakavasti sairaille ainakaan nykyään mitään B-papereita anneta. C-paperitkin saa aika helposti. Armeija on tiukentanut kriteerejä.
C:n paperit ei estä sua saamasta työtä.. Työhaastattelussa sanot jos kysytään niin sanot, varusmiespalvelus suoritettu. Jos kysyy paikkaa aina jonkun varuskunta-alueen tietää ;) Ite sain C-paperit 95. TÄnä päivänä vastuulla yli 150 henkilö tulosvaastuullisesti. Koskaan ei ole armeijasta edes kysytty työhaastattelussa.. Hieman naurattaa....