todella nirso iguaani

vooi vooi

oisko vinkkiä? ruuansekotukset ei auta..noukkii silti vaan idut sieltä tai on vaikka viikon syömättä.mitkään hedelmätkään ei kelpaa kaikkea on kokeiltu=)

2

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Igu <3

      Meidän Igun lempiruokaa on tällä hetkellä kurkku ja jäävuorisalaatti..sen lemppariruoka vaihtelee.. kesällä tykkäs suomaisista tomaateista ja porkkanaraastesta. Omena maistuu välillä, samoin paprika. Kesällä söi jonkin verran viinirypäleitä kuorittuna ja mansikkaa. Välillä teen kokeiluja milloin minkäkin kasviksen tai hedelmän kanssa.. Meidän Igu syö suht.hyvin,mut kyllä sit huomaa jos ei joku ole hyvää niin jättää sen syömättä. Meidän Igun ruokahalu parani aika paljon kun tehtiin sille uus isompi terraario missä sillä on mahdollisuus kiipeillä ja liikkua enemmän. Tällä hetkellä se jopa syö tarjotun ruoan parissa tunnissa jonka jälkeen se köllöttelee oksalla sen näkösenä et sen maha rähjähtää. :)
      Sun kannattaa ehkäpä koittaa antaa yhtä ruokalajia kerraallaan omassa kipossaan niin sen ei tarvi noukkia niitä parempia sieltä sekoituksen joukosta. Me ollaan käytetty kissoilta jäänyttä kaks osasta ruokakippoa mihin on toiseen hyvä laittaa salaatti ja toiseen kurkku. Välillä annetaan myös Iguaanille takoitettuja ruokapellettejä mitä toi meigän Igu myös tykkää ajoittain syödä.

      • igulisko

        Onhan lämpö ja valo-olosuhteet kohillaan, jos ei syö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      463
      8332
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5740
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      237
      4662
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      38
      4533
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      59
      4052
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      157
      3667
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      81
      1032
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe