Haluaisin tässä vaiheessa tehdä huomion yleiseen jääkiekkoterminologiaan. Minkä takia jokainen selostaja, kommentaattori, valmentaja käyttää haastatteluissa vastustajasta "kaveri" nimitystä? Mikä helvetin kaveri? Taistelutoveri tai vihollinen sopisi paremmin..Muistan viime kevään surullisen kuuluisan Ruotsi-ottelun jälkeen nähneeni Aravirran haastattelun, jossa Hannu nimitti Forsbergia kaveriksi? "Kaveri pystyi tekemään tärkeän maaliin"..Viime kevään Ruotsi-ottelusta oli kaveruus kaukana..Hyvät jääkiekon ystävät, älkää tästä eteenpäin pitäkö vastustajia kavereina ainakaan Suomea kannustettaessa!
"Kaveri" oli parempi..
Jari K.
7547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mun mielestä se on vaan Lind joka sitä käyttää :D
"naapuri" on toinen sana jota käytetää
käytkö jotain sotaa, vai? isot miehet heiluttaa keppejä ja ravaa kumilätkän perässä. miksei ne voi olla kavereita? tai vähän enemmänkin pelin jälkeen, kun tulee suihkukohtaus... Buahahhaa. "Olemme vain kavereita"
Jääkiekko on sotaa huipputasolla..Suomi ei ikinä tule voittamaan tulevaisuudessa Ruotsia, jos Forsberg on "kaveri"..Asenteeseen muutos!
no eipä siinä montaa eri vaihtoehtoa ole termille vastustaja. Ku ei sitä naapuri termiäkään voi oikeen käyttää ku ruotsin ja venäjän kanssa. Silti toi kaveri sana ärsyttää ku sitä kuulee kokoajan.
No entäpä termi "poika kotiin"... pitää sitä "poikaa" olla työntämässä joka lajiin ja joka kilpailuun. Totuushan on että Suomi-"poika" kävi kerran kotona ja on sen jälkeen ikuisesti kadoksissa. Ensi vuonna voidaan julistaa "poika" kuolleeksi, kun ei ole 10 vuoteen nähty.
tärkeä pointti! erittäin hyvin sanottu. elämä on kovaa:toiset nauttii, toiset nussii pilkkua! sitähän se on, kato.
Olisi paras p:kele