Vein auton määräaikaishuoltoon jonka jälkeen huomasin että aina kun oven aukaiseen niin kuuluu ärsyttävä "ovi auki" merkkiääni pimputus. Ääni sammuu kyllä kun oven pistää kiinni.
Aikaisemmin tuo merkkiääni kuului vain jos auto oli käynnissä ja oven aukaisi,
Kertokaa miten teillä tuo pimputus kuuluu? Onko tuo nyt joku vika vai ominaisuus?
Aikaisemmin tuo merkkiääni kuului vain jos auto oli käynnissä ja oven aukaisi,
Kertokaa miten teillä tuo pimputus kuuluu? Onko tuo nyt joku vika vai ominaisuus?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sonatassa tuo pimputus tulee kun valot jää päälle ja ovi on auki.Sammuta valot niin pimputus loppuu.
Onko takasumuvalon katkasin päällä.
Jos ovat huollossa testanneet valon toiminnan ja kun katkasin jää pohjaan tuo piippaus kuuluu aina kun ovet ovat auki vaikka itse valoviiksi on "OFF" eli pois päältä.
huolto on ollut huolellinen :)
Heh joo tuo takasumuvalokytkin oli tosiaan jäänyt pohjaan. Enpä heti älynnyt kun tuota harvemmin tulee näpelöityä. Kiitokset!!!
Kuuluu tuo ääni vain silloin kun valot tai parkit jää päälle. Se ei siis ole oven auki jäämisen merkkiääni vaan valojen päälle jäämisen muistutusääni.