Ongelma...

törkeää?

Ostin pari viikkoa sitten ihanan PV-tamman (jota ei ole enää), kyseessä oli siis eka hevoseni. Ostotarkastusta tehdessä myyjän tuttu eläinlääkäri totesi hepan terveeksi. Viikkoa myöhemmin tamma alkoi kävellä oudosti, ihan kuin ontuisi kaikkia jalkojaan, ja satulaa laittaessa alkoi purra jne. Eläinlääkärireissuahan se tiesi. No, kyseessä oli eri eläinlääkäri kuin se joka suoritti ostotarkastuksen. Leidissä todettiin pahoja selkälihas-ongelmia, sekä irtopaljoja molemmissa takajaloissa... Tamma oli siis pahasti rikki, ja vaati todella pitkää toipumista. Tammalla ei olisi senkään jälkeen voitu tehdä mitään, joten ensimmäinen hevoseni lopetettiin puolentoista viikon kuluttua ostosta. Kaiken lisäksi minulle oli väitetty että hevonen on TERVE 9-vuotias, eikä RIKKINÄINEN ja loppun ajettu 20-vuotias! Hampaista selvisi että tämmä on reippaasti yli 18, ehkä yli 20.
Ongelmani on että mihin nyt pitäisi ilmoittaa, kun myyjä ei halua palauttaa ostosummaa? Pitääkö asia viedä käräjille asti?

6

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shrink

      Ehdottomasti pitäisi viedä! Myyjä ja eläinlääkäri ovat huiputtaneet sinua erittäin tökerösti! Vielä kerran ota yhteyttä omistajaan ja jos ei sitten palauta ostosummaa niin viet poliisille jutun.

      Nyt kuitenkin ensi kerralla (jos sitä tulee), ei missään nimessä eläinlääkäriksi "omistajan tuttua", koska juuri se altistaa kaikille huijauksille tms.

    • Kokemusta on!

      MOI!
      Todella kurjaa, että heti ekan heposen kanssa kävi noin! :/
      Todella törkeää käytöstä!!!
      Eläinsuojeluvalvojille kannattaa ilomoittaa, eläinlääkäri ei enää kauan virassaan jatka.
      Mutta muita varoittaisin!
      - Tarkistuta hevosesti kahdesti eri eläinlääkäreillä enne ostoa
      - Koeratsasta hyvin ja syvällisesti
      - Koeratsasta enemmän kuin 4 kertaa
      - Katso käynnin puhtaus, hampaat, hiero jalkoja (jos aristaa, niin kysy miksi!), hiero selkää(jos aristaa, kysy miksi!)
      Näin vältyttäisiin suurimmilta osin näiltä törkeyksiltä! :)

    • Miee vaan

      Voi ei! Toi on tosi törkeetä huijausta. Kamaalaa, menettää oma hevonen, joka on juuri tullut ja sit kaikki on ihan pielessä. Vie ihmeessä poliisille jutusta, jos myyjä kerran ei suosta.

    • -

      törkeää tuollainen ! Mielestäni kannattaisi ehdottomasti kertoa vähintäänkin poliisille, niin saisitte rahanne takaisin. Kamalaa että tällainen vielä ensimmäisenä hevosena. Ikäkin yli 10 vuotta vanhempi ! ohhoh. Itse ilmoittaisin vähintään poliisille vaikka saisinkin rahani takaisin, ettei tuollainen jatku tai toistu !

    • voij eii

      Voi ei! Itselleni kävi vähän samalla tavalla, tosin ei noin pahasti ja hevonen on viellä minulla. Minulta kysyttiin paljon maksoin hevosesta, sitten sanottin että jos häviäisin oikudessa lasku olisi ainakin kolminkertainen. Neuvoivat ottamaan vaan opiksi, koska virheistään oppii. Mutta sinulla on sellainen tilanne että varmasti voittaisit, joten ehdottomasti vie asiaa eteen päin!

    • 1ssu

      tosi törkeetä et ne huijas! ei olis saaneet. jos jokin kuulostaa liian hyvältä ollakseen tosi, se on huijausta. näin minulle on opetettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      340
      4672
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      399
      2794
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2549
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      179
      2464
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      220
      2426
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      42
      1534
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      568
      1428
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      446
      1278
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1201
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      39
      992
    Aihe