Ongelma...

törkeää?

Ostin pari viikkoa sitten ihanan PV-tamman (jota ei ole enää), kyseessä oli siis eka hevoseni. Ostotarkastusta tehdessä myyjän tuttu eläinlääkäri totesi hepan terveeksi. Viikkoa myöhemmin tamma alkoi kävellä oudosti, ihan kuin ontuisi kaikkia jalkojaan, ja satulaa laittaessa alkoi purra jne. Eläinlääkärireissuahan se tiesi. No, kyseessä oli eri eläinlääkäri kuin se joka suoritti ostotarkastuksen. Leidissä todettiin pahoja selkälihas-ongelmia, sekä irtopaljoja molemmissa takajaloissa... Tamma oli siis pahasti rikki, ja vaati todella pitkää toipumista. Tammalla ei olisi senkään jälkeen voitu tehdä mitään, joten ensimmäinen hevoseni lopetettiin puolentoista viikon kuluttua ostosta. Kaiken lisäksi minulle oli väitetty että hevonen on TERVE 9-vuotias, eikä RIKKINÄINEN ja loppun ajettu 20-vuotias! Hampaista selvisi että tämmä on reippaasti yli 18, ehkä yli 20.
Ongelmani on että mihin nyt pitäisi ilmoittaa, kun myyjä ei halua palauttaa ostosummaa? Pitääkö asia viedä käräjille asti?

6

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shrink

      Ehdottomasti pitäisi viedä! Myyjä ja eläinlääkäri ovat huiputtaneet sinua erittäin tökerösti! Vielä kerran ota yhteyttä omistajaan ja jos ei sitten palauta ostosummaa niin viet poliisille jutun.

      Nyt kuitenkin ensi kerralla (jos sitä tulee), ei missään nimessä eläinlääkäriksi "omistajan tuttua", koska juuri se altistaa kaikille huijauksille tms.

    • Kokemusta on!

      MOI!
      Todella kurjaa, että heti ekan heposen kanssa kävi noin! :/
      Todella törkeää käytöstä!!!
      Eläinsuojeluvalvojille kannattaa ilomoittaa, eläinlääkäri ei enää kauan virassaan jatka.
      Mutta muita varoittaisin!
      - Tarkistuta hevosesti kahdesti eri eläinlääkäreillä enne ostoa
      - Koeratsasta hyvin ja syvällisesti
      - Koeratsasta enemmän kuin 4 kertaa
      - Katso käynnin puhtaus, hampaat, hiero jalkoja (jos aristaa, niin kysy miksi!), hiero selkää(jos aristaa, kysy miksi!)
      Näin vältyttäisiin suurimmilta osin näiltä törkeyksiltä! :)

    • Miee vaan

      Voi ei! Toi on tosi törkeetä huijausta. Kamaalaa, menettää oma hevonen, joka on juuri tullut ja sit kaikki on ihan pielessä. Vie ihmeessä poliisille jutusta, jos myyjä kerran ei suosta.

    • -

      törkeää tuollainen ! Mielestäni kannattaisi ehdottomasti kertoa vähintäänkin poliisille, niin saisitte rahanne takaisin. Kamalaa että tällainen vielä ensimmäisenä hevosena. Ikäkin yli 10 vuotta vanhempi ! ohhoh. Itse ilmoittaisin vähintään poliisille vaikka saisinkin rahani takaisin, ettei tuollainen jatku tai toistu !

    • voij eii

      Voi ei! Itselleni kävi vähän samalla tavalla, tosin ei noin pahasti ja hevonen on viellä minulla. Minulta kysyttiin paljon maksoin hevosesta, sitten sanottin että jos häviäisin oikudessa lasku olisi ainakin kolminkertainen. Neuvoivat ottamaan vaan opiksi, koska virheistään oppii. Mutta sinulla on sellainen tilanne että varmasti voittaisit, joten ehdottomasti vie asiaa eteen päin!

    • 1ssu

      tosi törkeetä et ne huijas! ei olis saaneet. jos jokin kuulostaa liian hyvältä ollakseen tosi, se on huijausta. näin minulle on opetettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4209
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe