Ongelma...

törkeää?

Ostin pari viikkoa sitten ihanan PV-tamman (jota ei ole enää), kyseessä oli siis eka hevoseni. Ostotarkastusta tehdessä myyjän tuttu eläinlääkäri totesi hepan terveeksi. Viikkoa myöhemmin tamma alkoi kävellä oudosti, ihan kuin ontuisi kaikkia jalkojaan, ja satulaa laittaessa alkoi purra jne. Eläinlääkärireissuahan se tiesi. No, kyseessä oli eri eläinlääkäri kuin se joka suoritti ostotarkastuksen. Leidissä todettiin pahoja selkälihas-ongelmia, sekä irtopaljoja molemmissa takajaloissa... Tamma oli siis pahasti rikki, ja vaati todella pitkää toipumista. Tammalla ei olisi senkään jälkeen voitu tehdä mitään, joten ensimmäinen hevoseni lopetettiin puolentoista viikon kuluttua ostosta. Kaiken lisäksi minulle oli väitetty että hevonen on TERVE 9-vuotias, eikä RIKKINÄINEN ja loppun ajettu 20-vuotias! Hampaista selvisi että tämmä on reippaasti yli 18, ehkä yli 20.
Ongelmani on että mihin nyt pitäisi ilmoittaa, kun myyjä ei halua palauttaa ostosummaa? Pitääkö asia viedä käräjille asti?

6

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shrink

      Ehdottomasti pitäisi viedä! Myyjä ja eläinlääkäri ovat huiputtaneet sinua erittäin tökerösti! Vielä kerran ota yhteyttä omistajaan ja jos ei sitten palauta ostosummaa niin viet poliisille jutun.

      Nyt kuitenkin ensi kerralla (jos sitä tulee), ei missään nimessä eläinlääkäriksi "omistajan tuttua", koska juuri se altistaa kaikille huijauksille tms.

    • Kokemusta on!

      MOI!
      Todella kurjaa, että heti ekan heposen kanssa kävi noin! :/
      Todella törkeää käytöstä!!!
      Eläinsuojeluvalvojille kannattaa ilomoittaa, eläinlääkäri ei enää kauan virassaan jatka.
      Mutta muita varoittaisin!
      - Tarkistuta hevosesti kahdesti eri eläinlääkäreillä enne ostoa
      - Koeratsasta hyvin ja syvällisesti
      - Koeratsasta enemmän kuin 4 kertaa
      - Katso käynnin puhtaus, hampaat, hiero jalkoja (jos aristaa, niin kysy miksi!), hiero selkää(jos aristaa, kysy miksi!)
      Näin vältyttäisiin suurimmilta osin näiltä törkeyksiltä! :)

    • Miee vaan

      Voi ei! Toi on tosi törkeetä huijausta. Kamaalaa, menettää oma hevonen, joka on juuri tullut ja sit kaikki on ihan pielessä. Vie ihmeessä poliisille jutusta, jos myyjä kerran ei suosta.

    • -

      törkeää tuollainen ! Mielestäni kannattaisi ehdottomasti kertoa vähintäänkin poliisille, niin saisitte rahanne takaisin. Kamalaa että tällainen vielä ensimmäisenä hevosena. Ikäkin yli 10 vuotta vanhempi ! ohhoh. Itse ilmoittaisin vähintään poliisille vaikka saisinkin rahani takaisin, ettei tuollainen jatku tai toistu !

    • voij eii

      Voi ei! Itselleni kävi vähän samalla tavalla, tosin ei noin pahasti ja hevonen on viellä minulla. Minulta kysyttiin paljon maksoin hevosesta, sitten sanottin että jos häviäisin oikudessa lasku olisi ainakin kolminkertainen. Neuvoivat ottamaan vaan opiksi, koska virheistään oppii. Mutta sinulla on sellainen tilanne että varmasti voittaisit, joten ehdottomasti vie asiaa eteen päin!

    • 1ssu

      tosi törkeetä et ne huijas! ei olis saaneet. jos jokin kuulostaa liian hyvältä ollakseen tosi, se on huijausta. näin minulle on opetettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3238
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1718
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      127
      1418
    4. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1339
    5. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      122
      1334
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1194
    7. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      979
    8. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      306
      975
    9. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      72
      963
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe