hmettelen, kun joku sano, että menee korvakoruissa RY:lle. Hyvin perustellaan foorumilla, että korvikset mielletään maailmallisiksi eivätkä siksi sovi meille. On selvät rajat maailman ja ei-maailman välissä. Korvikset ovat lihalliset OM:aa laianen ja antavat kantajastaan lihallisen kuvan, ekumeenisen huoran kuvan wehaa lainaten.
korvakorut lihalliset
lihaton
8158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
alkoholin suhteen sanotaan ettei saa ottaa ettei houkuttele heikkoa veljeä juopoksi. sama korvakoruihin: ei saa houkutella korvakoruilla syntiin.
Kun viina ja korvkorut ovat syntiä ja lihallisia, niin entäs tupakka? Tupakallakin voi houkutella heikkoa veljeä tupakoimaan.
Tupakka ei ole lihllista eikä syntiä. Sitä ei ole kielletty Raamatussa eikä se vie syntiin niinkuin alkoholi (irtosuhteet, murhat). Tupakka on vl-perinne agraariyhteiskunnassa.
Mahtaisiko johtua siitä, että tupakka tuli tunnetuksi vasta Kolumbuksen amerikanmatkan jälkeen? Alkoholi sen sijaan oli käytössä jo raamatun aikaan.
Korvakoruttomuudesta me tunnistamme oikean uskovaisen.
Minulla ei ole korvakoruja, mutten ole teikäläisiä.
Kirjoitit: "Tupakka ei ole lihllista eikä syntiä"
Olen asiasta eri mieltä. Kun ihmisessä syntyy fyysinen ja aineellinen riippuvuus jotakin asiaa kohtaan, joka pyrkii hallitsemaan ihmistä ja hänen käyttäytymistään, niin silloin liha on tullut heikoksi ja alttiiksi tälle asialle tai himolle, niin voimme puhua kyllä silloin lihallisesta ja synnistä.
Onko nännikoru tai intiimialueiden lävistykset syntiä? Nehän eivät yleensä normaaleissa vaatteissa näy kellekkään joten ei ne ainakaan houkuttele ketään mihinkään?