Diane Novan vaikutus mielialaan

Mulla on nyt Dianen käytössä tullut ihmeellisiä ahdistusoireita. (Vaikka oon käyttänyt vasta viikon.) En saa yöllä nukuttua, kun on hyperaktiivinen olo. Muutenkin asiat ärsyttää enemmän, kuin yleensä. On muutenkin outo ahdistava olo. Kun oon kuullut, että masentuneisuutta Diane voi aiheuttaa. Mutta mulla on tullut outoa ahdistusta. Onko kellään muilla samanlaisia kokemuksia??
3517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikki nämä hormonipitoiset tuotteet saattavat käynnistää masennuksen siihen alttiilla henkilöillä. Kannattaa ehdottomasti lopettaa. Tilanne tulee vain pahenemaan.

Puhumattakaan rintasyöpäriskistä, jota aivan aiheettomasti vähätellään.

Äänestä

Oon käyttänyt Dianea reilun kk:n ajan ja oon kans huomannut olevani aiempaa ahdistuneempi. Keskittyminen on vaikeeta ja tuntuu että maailma kaatuu välillä pienistäkin asioista. Lopetan pillerit jos oireet tästä pahenee.

Äänestä

Tuskinpa viikossa mistään tuollaisista vielä kauheesti mitään erikoisempia oireita tulee. Minun lääkärini ainakin puhui lähinnä vain päänsärystä ja vastaavasta Diane Novan aloittamisen alussa. Ja kyllähän sitä sanotaan, että Diane Nova voi aiheuttaa masennusta, mutta tuskinpa kukaan normaali ihminen masentuu kun aloittaa syömään tietyn merkkisiä e-pillereitä. Voihan tuollaiset "hormoonipillerit" hieman vaikuttaa mielialaan, mutta kyllä masentuakseen tarvii olla jotain pielessä muutenkin. E-pillerit korkeintaan "laukaisevat" sen. Ja kyllähän monet tuntevat kuukautisten aikaan olonsa ärtyneemmäksi, että kai hormoonitoimintaan jollain tasolla vaikuttavat pilleritkin saattavat vähän muuttaa mielialaa.

Äläkä ymmärrä väärin, tarkoitukseni ei ole mitenkään paasata että "ootpas tyhmä kuin luulet jonkun pikkupillerin olevan syy kaikkeen". :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nella kirjoitti:

Mulla on nyt Dianen käytössä tullut ihmeellisiä ahdistusoireita. (Vaikka oon käyttänyt vasta viikon.) En saa yöllä nukuttua, kun on hyperaktiivinen olo. Muutenkin asiat ärsyttää enemmän, kuin yleensä. On muutenkin outo ahdistava olo. Kun oon kuullut, että masentuneisuutta Diane voi aiheuttaa. Mutta mulla on tullut outoa ahdistusta. Onko kellään muilla samanlaisia kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu