Kyllä pikkasen alkaa kyrsimään, kun laskuja on vinot pinot ja asiakkaat ei meinaa maksaa yritykselle. Ollaan tilaamassa ja vaatimassa kaikenmaailman desing juttuja, mutta sit kun laitat laskun ni ei kuulu eikä näy. Prkl.. Itse en edes kehtaa tilata urakoitsijaa työhön, ennen ku on valmiutta maksaa..
Mihinköhän tämän valtion meno on menossa..
Mihinköhän tämän valtion meno on menossa..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa vaatia maksu etukäteen, ennen kun alkaa lähettelemään tavaroita mailmalle.
Jos yritys elää kädestä suuhun, niin kannattaa myydä laskut pankille tai rahoituslaitokselle. Tällöin pankki laskuttaa sinun puolestasi, mutta sinä saat rahat heti tilillesi pankilta. Pankki ottaa prosentin tai pari tuosta, mutta se ei varmaan haittaa, koska nyt maksat kuitenkin omista laskuista myöhästymismaksut kun et saa niitä ajoissa maksettua.
>> Pankki ottaa prosentin tai pari tuosta, mutta se ei varmaan haittaa, koska
>> nyt maksat kuitenkin omista laskuista myöhästymismaksut kun et saa niitä
>> ajoissa maksettua.
Mutta jos se lusmuriasiakas ei lopultakaan maksa laskuaan, niin ei sitä rahaa maksa sinulle tuo pankkikaan. Luottotappiot jäävät aina omaan nilkkaasi.
Varsinkin kun asiakaskunta ei ole sama vakiintunut poppoo, vaan viikottain tulee uusia sekalaisia asiakkaita, eri suuruisine ostoksineen.
Jos tekisi jotakin investointityyppistä isompaa konekauppaa, tai toimisi tukkuportaana jälleenmyyjille tms. Silloin ehkä joku rahoitusyhtiö välissä rahoittajana voisi olla toimiva ratkaisu.
Mutta ihan pienelle normiasiakkaalle, aika harvoin tuo laskuja ostavan rahoitusfirman toimintakuvio tavoitteiltaan ja kustannuksiltaan sopinee.
.