ja taas Lidl myy pilaantunutta ruokaa.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lidlin Mozzarella-juustoissa salmonellaepäily/1135259930103
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lidlin Mozzarella-juustoissa salmonellaepäily/1135259930103
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käyt kuitenkin tuulipuku viuhuen ja kepun jäsenkirja taskussa törsäämässä vihreän kortin vanhan tavaran taivaassa vähät rahasi ylihintaisiin ostoksiin. Mutta saathan siitä boonusta.
ja vältyt salmonellalta :)
samoja tuotteita myyvät myös muut kaupat,niistä ei ole uutisoitu,kyllä näissä kahdessa suurimmassa on ollut hyllyissä homeisia leipiä, mätiä perunoita,vanhaa kalaa lista on pitkä jos alkaa luettelemaan..
Lidl kertoo reilusti ja vetää viallisen pois myynnistä. Mitä tekee muut isot liikkeet vastaavassa tilanteessa. Lahden Launeella oleva iso osuuskunta periaatteella toimiva liike pitää ja my jatkuvasti maitohyllyssä ylipäivän tuotteita myynnissä.
Toinen ero Lidlin ja muiden kauppaketjujen välillä on se, miten toimitaan vanhenevan tavaran kanssa. Lidlissä laitetaan alennuslaput hyvissä ajoin, jopa viikkoa tai kahta aikaisemmin, jotta viimeistä myyntipäiväänsä lähestyvä tavara liikkuu. Se on sekä ympäristön että kuluttajan etu, että tavaran kaatopaikalle kärräämisen sijaan se myydään alennuksella silloin kun se vielä on käyttökelpoista. S- ja K-kaupoissa ei näin toimita kuin näennäisesti. Tavaraan laitetaan alennuslappu vihonviimeisenä myyntipäivänä paria tuntia ennen kaupan sulkeutumista. Tulos on se, että ruoka yleensä menee jätteisiin ja taas hukattiin niin raaka-ainetta ja energiaa suoraan jätteisiin päätyneeseen tuotteeseen.
On muuten kumma juttu sekin, että Lidlissä ei käteeni koskaan ole sattunut viimeisen myyntipäivänsä ohittanutta tuotetta, S- ja K-marketeissa sellaisia osuu silmiin jatkuvasti ja tarkkana saa olla, ettei tule huijatuksi.
Toi on muuten ihan totta. Nähnyt useissa cittareissa homeisia tuotteita ja prismastakin ostanut joskus mozzarellaa joka oli pilaantunut. Vanhoilla päiväyksillä myyty tuotteita jne. jne. Noista ei vaan nosteta suurta meteliä, eikä itsekään aina ole saanut aikaiseksi palauttaa.
Kukaan itseään kunnioittava suomalainen ei käy lidlissä. Sen verran pitää olla isänmaallinen, jotta antaa saksalaisten elättää itsensä, ja vie rahansa suomalaiseen kauppaan, se tulee loppuunasti ajatellen kaikille suomalaisille eduksi.
Minusta asia on täysin selvä, vain kusipäät asioivat lidlissä, ja on vain hyvä jos saa tartunnan vieraissa käymisestä.
Mistä näitä punaistakin punaisempia neukkokepulaisia sikiää? Ei ole mitääjärkeä kantaa vähiä rahojaan vanhan tavaran vihreän kortin sovhoosikauppaan. Ostan mieluummin laadukkaita tuontielintarvikkeita.
Joo kyllä kilpailijan tulo on vaikuttanut hintoihin alentavasti,kiitos LIDLin !
Eipä muuta kuin joka kaupassa voi tarkistaa sen päiväyksen. En ole saanut vanhaa K-kaupasta enkä muualtakaan. Valitin valmistajalle eräästä juusto raasteesta suoraan ja näyttäisi kuin home olisi taakse jäänyt ongelma ja vika korjattu. Ei pidä tyytyä mihin vaan !