Diagnoosi on, miten tästä eteenpäin?

MS-tulokas

Olen alle 30v mies jolla diagnosoitiin ms.
Miten elämä tästä jatkuu?
Olen työssäkäyvä, parisuhteessa, harrastan paljon liikunnallisia lajeja jalkapallosta hiihtoon ja uinnista metsästykseen.
Olen siis varsin liikkuvaa sorttia.
Oireina on ollut vain puutuminen, 5 vuotta sitten oli ja nyt uudestaan kyljessä. tuntopuutoksia tai motorisia häiriöitä ei ole ollut, vain "puutumisen" tunnetta.

Tulevaisuus pelottaa. Kauanko voin elää "normaalisti"? Miten parisuhde kestää tämän. Kauanko voin harrastaa rakastamiani lajeja? Voiko tautia vastaan taistella vai kannattaako saman tien luovuttaa, kun eikö taistelu ole hävitty muutenkin?
Henkinen puoli on siis koetuksella, miten jaksaa alkaa taistella sotaa, jota ei voi voittaa?
Läheisten tuki on ja henkilökohtainen arvomaailma tuo voimaa, mutta silti nyt tuntuu kovin raskaalle.

Miten muut ovat selvinneet.
Provoilijat joilla ei ole mitään sosiaalista herkkyyttä voinevat mennä vaikka autopalstalle.

2

931

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MS-veteraani

      En valitettavasti osaa kertoa sinulle, miten elämäsi jatkuu, mutta älä ainakaan vaivu synkkyyteen -se ei auta. Olin kutakuinkin sinun ikäinen diagnoosin saadessani ja nyt olen sairastanut mäsää jo yli kaksikymmentä vuotta, eikä tauti näy muille, eikä ihmeemmin haittaa elämääni. Vain juoksulenkit ovat nyt kävelylenkkejä tai hidasta hölkkää, mutta omat jalat vievät eteenpäin.

      Sairaus ei välttämättä muuta elämääsi koskaan, tai sitten saatat joutua hieman hellittämään joltain osin liikunnan osalta, mutta jos vaikka jotain joskus jäisi pois, niin etsit tilalle uuden -sinulle sopivamman.

      Minä selvisin alkushokista siten, että kielsin koko sairauden ja ajattelin, että diagnoosi on väärin. Kieltovaihetta kesti n. 15 vuotta ja sinä aikana melkein ehdin unohtaa sairauteni. Toki monille jutuille ms olisi antanut selityksen, mutta löysin onnistuneesti muita selityksiä oireilleni... luovuutta kehiin. Ei varmaan suositeltava menetelmä tämä kieltäminen, mutta enpä ainakaan jäänyt liiaksi surkuttelemaan kohtaloani ja pelkäämään jotain jota ei ole edes vielä parinkymmenen sairausvuoden aikana tullut.

      Muista se, että tauti ei välttämättä koskaan etene sinulla nykyisestä tilastasi ja muista myös, että meillä kaikillahan on vain tämä hetki, huomista ei ole ja eilinen on mennyt -nautitaan nyt ja mennään niillä eväillä jotka on repussa. (ja lisäksi D-vitamiini)

    • asiantuntija.

      Ei tässä ole syytä vaipua synkkyyteen.. mulla on nippu osoitteita MP-lääkäreille ympäri Eurooppaa, jolta saat parantavaa hoitoa. Se hoito koostuu valikoimasta antibiootteeja, sekä AT2 reseptorisalpaajasta, ja on nimeltään Marshallin protokolla. Pelkillä antibiooteillakin on saatu hyviä tuloksia MS-tautiin, tässä on yksi tarina:

      http://th1.ktd.krakow.pl/viewtopic.php?f=4&t=107#p341

      Eli rekisteröidyt tuolle foorumille, ja yksityisviesti ylläpitäjälle, niin saat yhteystiedot. Suomesta ei voi tällä hetkellä kyllä saada mitään järkevää hoitoa mihinkään.

      Jotkut ovat myös parantuneet MS-taudista muutamassa vuodessa, kun ovat syöneet esim. 1200 mg alfalipoiinihappoa päivässä, jaettuna useisiin pienempiin annoksiin.

      Benfotiamiini on myös tykki aine, mutta se kiellettiin Suomessa tänä vuonna, oli varmaan liian tehokas, mutta ulkomailta voi tilata. Kaikki hyvä löytyy nykyään Suomen rajojen ulkopuolelta, myös tuo foorumi :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1285
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      87
      880
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      602
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      576
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe