Olen alle 30v mies jolla diagnosoitiin ms.
Miten elämä tästä jatkuu?
Olen työssäkäyvä, parisuhteessa, harrastan paljon liikunnallisia lajeja jalkapallosta hiihtoon ja uinnista metsästykseen.
Olen siis varsin liikkuvaa sorttia.
Oireina on ollut vain puutuminen, 5 vuotta sitten oli ja nyt uudestaan kyljessä. tuntopuutoksia tai motorisia häiriöitä ei ole ollut, vain "puutumisen" tunnetta.
Tulevaisuus pelottaa. Kauanko voin elää "normaalisti"? Miten parisuhde kestää tämän. Kauanko voin harrastaa rakastamiani lajeja? Voiko tautia vastaan taistella vai kannattaako saman tien luovuttaa, kun eikö taistelu ole hävitty muutenkin?
Henkinen puoli on siis koetuksella, miten jaksaa alkaa taistella sotaa, jota ei voi voittaa?
Läheisten tuki on ja henkilökohtainen arvomaailma tuo voimaa, mutta silti nyt tuntuu kovin raskaalle.
Miten muut ovat selvinneet.
Provoilijat joilla ei ole mitään sosiaalista herkkyyttä voinevat mennä vaikka autopalstalle.
Diagnoosi on, miten tästä eteenpäin?
2
931
Vastaukset 2
- MS-veteraani
En valitettavasti osaa kertoa sinulle, miten elämäsi jatkuu, mutta älä ainakaan vaivu synkkyyteen -se ei auta. Olin kutakuinkin sinun ikäinen diagnoosin saadessani ja nyt olen sairastanut mäsää jo yli kaksikymmentä vuotta, eikä tauti näy muille, eikä ihmeemmin haittaa elämääni. Vain juoksulenkit ovat nyt kävelylenkkejä tai hidasta hölkkää, mutta omat jalat vievät eteenpäin.
Sairaus ei välttämättä muuta elämääsi koskaan, tai sitten saatat joutua hieman hellittämään joltain osin liikunnan osalta, mutta jos vaikka jotain joskus jäisi pois, niin etsit tilalle uuden -sinulle sopivamman.
Minä selvisin alkushokista siten, että kielsin koko sairauden ja ajattelin, että diagnoosi on väärin. Kieltovaihetta kesti n. 15 vuotta ja sinä aikana melkein ehdin unohtaa sairauteni. Toki monille jutuille ms olisi antanut selityksen, mutta löysin onnistuneesti muita selityksiä oireilleni... luovuutta kehiin. Ei varmaan suositeltava menetelmä tämä kieltäminen, mutta enpä ainakaan jäänyt liiaksi surkuttelemaan kohtaloani ja pelkäämään jotain jota ei ole edes vielä parinkymmenen sairausvuoden aikana tullut.
Muista se, että tauti ei välttämättä koskaan etene sinulla nykyisestä tilastasi ja muista myös, että meillä kaikillahan on vain tämä hetki, huomista ei ole ja eilinen on mennyt -nautitaan nyt ja mennään niillä eväillä jotka on repussa. (ja lisäksi D-vitamiini) - asiantuntija.
Ei tässä ole syytä vaipua synkkyyteen.. mulla on nippu osoitteita MP-lääkäreille ympäri Eurooppaa, jolta saat parantavaa hoitoa. Se hoito koostuu valikoimasta antibiootteeja, sekä AT2 reseptorisalpaajasta, ja on nimeltään Marshallin protokolla. Pelkillä antibiooteillakin on saatu hyviä tuloksia MS-tautiin, tässä on yksi tarina:
http://th1.ktd.krakow.pl/viewtopic.php?f=4&t=107#p341
Eli rekisteröidyt tuolle foorumille, ja yksityisviesti ylläpitäjälle, niin saat yhteystiedot. Suomesta ei voi tällä hetkellä kyllä saada mitään järkevää hoitoa mihinkään.
Jotkut ovat myös parantuneet MS-taudista muutamassa vuodessa, kun ovat syöneet esim. 1200 mg alfalipoiinihappoa päivässä, jaettuna useisiin pienempiin annoksiin.
Benfotiamiini on myös tykki aine, mutta se kiellettiin Suomessa tänä vuonna, oli varmaan liian tehokas, mutta ulkomailta voi tilata. Kaikki hyvä löytyy nykyään Suomen rajojen ulkopuolelta, myös tuo foorumi :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 671285
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 87880
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58653
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123602- 67576
- 52574