Suunnitelmissa olisi hankkia tuollainen Wacom Intuos4 M A5 mallinen piirtopöytä. Joten kertokaa jos on kokemuksia vastaavista laitteista. Tukeeko esimerkiksi Photoshop CS3 extended kyseisen laitteen käyttöä? Olen piirtänyt paljon tavallisilla kynillä. Mutta tuollaisen digitaalisen piirtopöydän käytöstä ei ole kokemusta. Joten onko sillä piirtämisen opettelu haastavaa? Kuulostaa jotenkin oudolta piirtää kynällä ja katsoa samalla eri suuntaan? Olisin kiitollinen pikaisista ja asiallisista vastauksista.
Vastaukset 7
- Tietoa tarvitseva
Vielä piti lisätä yksi kysymys tähän viestiketjuun. Pystyykö sillä piirtopöydällä piirtämään tavallisen paperin päällä tai toisin sanoen paperin "läpi"? Asettemalla tavallinen piirustus siihen piirtöpöydän päälle ja jäljentää sitten sitä piirustusjälkeä sillä sähköisellä kynällä?
- uh uh p op o
Mitä tuossa pähkäilet. Piirtopöytä sopii joillekin, toisille ei. Ja se on kyllä ihan eri asia kuin tavallinen piirtäminen. Mutta kaikkeen tottuu. Tosiasia kuitenkin on, piirtopöydällä ei ikinä saa samaa jälkeä kuin vaikkapa hiilellä. Ilmaisu muuttuu tekniikan mukaan.
Itse käytän piirtopöytää jatkuvasti. Ihan erilaisiin hommiin, rajauksiin, tarkkaan vektorointiin, hiirenä. Jotkut "taiteilee" niillä, no joo, mun mielestä paremmin kädenjäljen saa esiin käsin tekemällä.
Digihommat on eri asia kuin öljyvärimaalaus.
Osta se pöytä, halpa investointi. Muutaman vuoden kun opettelet, selkiää, sopiiko se sinun käyttötarkoituksiisi.
- Bamboo user
en suosittele nui pientä hankkimaa (=
Tuohon vielä onnistuuko "jäljennös". Eli kyllä intuospöytä alla ja välissä voi olla vaikka sentin paksuinen kirja, josta piirtää. Eli ei ongelmaa.
- Meowness
Olen itse omistanu wacomin piirrustuspöydän jo parisen vuotta. Malli on siis se ns. toisiksi uusin. Ei ole missään vaiheessa kaduttanut, että tämän hankin. Aivan mainio ja merkkikin paras. Ei siis tosiaan kannata harkita mitään muita valmistajia...Olen testaillut parin kaverin luona heidän piirtopöytiään ja olen ihmetellyt miten sellaista voi edes käyttää. Nämä ovatkin jääneet heillä vähään käyttöön juuri niiden laadun vuoksi...
Anyways, A5 on liian pieni. Totta kai se johonkin ehkä kelpaa, mutta veikkaanpa, että se tuntuu ahtaalta, varsinkin jos aiot jotain taiteilla. Itse piirtelen kaikenlaisia digitaalisia piirroksia ja omistan A3 mallin. Tämä on juuri sopiva ja isompi tuntuisi hieman turhan isolta kenties. A4 saattaisi ehkä mennä, mutta tuo A5....
Alkuun tuntui toki oudolta katsoa ruutua kun piirtää taululle, mutta siihen tottuu nopeasti. Vaatii toki hieman harjoitusta, mutta ei kestä kauaa ennenkuin koet sen olevan yhtä helppoa kuin käsinkin piirtely. Eikä paperia tarvitse pitää pöydän päällä. Tai siis, toki voit jos haluat jäljitellä jotain viivoja, mutta suosittelen skannaamista. Eikä se piirtopöydän käyttäminen tosiaan niin vaikeeta ole.
Uskaltaisin väittää, että melkeimpä kaikki piirto-ohjelmat tukevat wacomia. Piirtopöytä pitää toki kalibroida oman näytön mukaan asennusohjelmalla, jotta se toimii niinkuin pitää ja suhteessa näyttöösi. Photari on tosiaan täysin ongelmaton piirtöpöydän kanssa. Photarissa on nimittäin jopa paljon erilaisia asetuksia joita voi säätää piirtopöydän mukaan, mm. kynän paine, tiltti, jne. jne. ja mitä jälkeä tulee millaisestakin painalluksesta. Erittäin kätevää ja helppoa!
Suosittelen! - asdfghnm
Piirtopöydän koko riippunee tarpeesta. Jos piirtelet huiskimalla isoja liikkeita niin varmaan isompi parempi mutta jos teet tarkkaa työtä yleensä A4 arkille käsin niin A6 koko on paras (ranneliike riittää).
Itse maalaan taulut mielummin isolle kankaalle mutta piirtelyt A4 koossa, eli tarve ratkaisee loppuviimeksi.
Mitä tulee katseluun eri suuntaan kuin käsi käy niin ethän hiirtäkään katsele samaan aikaan, kun surffailet :)
Itsellä ollut myös A3 alusta enkä todellakaan tykännyt siitä, järjetöntä viskoo kättä ympäri tablettia, kun käden tarkkuus riittää tekemään saman tuloksen tuuman matkalla. Mutta fiilis ratkaisee taiteessa. - vierailija7
Digitaalisen piirto "alustan" hankinta kiinnostaa... mikä on piirtonäytön ja piirtopöydän ero ??? Alla esimerkki tarjolla olevista saman valmistajan tuotteista.
WACOM Piirtopöytä Cintiq 24 HD Touch Mac / Win
Aktiivinen alue : H-IPS LCD, 24 tuuma
3 559 € sis. ALV
WACOM Interaktiivinen piirtonäyttö stylus-kynällä CINTIQ 24
2 289 € sis. ALV
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791501
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391173Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i117834Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku21738S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant29709Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀40657Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁67627Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul28590Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk69580Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52569