Aurinkokalvo ikkunaan?

Onko kellään kokemusta sellaisesta lämpösuojakalvosta jota esim. laitetaan auton ikkunaan, mutta joka on tarkoitettu ihan asunnon isoon ikkunaan? Eli haluaisin kämpän viileemmäksi näin kesän kynnyksellä ja "Biltema-kalvot" on vain 75cm leveitä. Oma ikkuna olisi 130x130cm. Eli apua kaivattaisiin kodin "tuuningkia" tekevälle ;)
58179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eipä oo kokemusta, mutta eiköhän ne Biltemakalvot oo aika huonolaatuisia... eihän niitä saa erkkikään irti edes. Julkisissa tiloissahan niitä kalvoja käytetään paljonkin. Laittaisin kyllä jos laittaisin laadukkaat kalvot, tosin eivät kyllä mielestäni sovi omakotitaloon. Säästäähän keväällä ainakin vähäsen lämmityskuluissa.

Äänestä

Kokeile koota kahdesta biltemakalvopalasesta. Kerro kokemuksista sitten täällä. Minullakin on ollut mielessä kokeilla. Eiköhän ulommaisen lasin sisäpinta ole se järkevin paikka kalvolle? Eiköhhän niillä ole sama juttu kuin sälekaihtimilla. Sisäpuolella oleva sälekaihdin ei suojaa lämmöltä läheskään niin hyvin kuin ikkunoiden välissä oleva.

Mitkä ovat käytetyimmät merkit, biltemalta ja 3M:ltä löytyy ainakin. Mikä on paras low-e kalvo? Löytyykö parempia kuin tau=0.49 epsilon=0.35

Äänestä

Tuli sitte kokeiltua tuota kalvoa mutta hukkaan meni nekin rahat... Kalvon alle jäi ilmakuplia ja viiruja vaikka kuinka yritti kastella lasipintaa ja painella niitä pois... Eli tulos oli juuri teinicorolla-tyylinen lopputulos. Mahdollisesti olisi pitänyt ottaa pienemmissä suikaleissa kalvoa käsittelyyn niin hekä olisi onnistunut paremmin.

Äänestä

Tervehdys.Mikäli haluat ostaa oikeanlaiset kalvot asuntosi ikkunaan ota meihin yhteyttä.Edustamme LLumar tasolasikalvoja.Valikoimastamme löytyy varmasti sopiva vaihtoehto myös ikkunaasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyki kirjoitti:

Onko kellään kokemusta sellaisesta lämpösuojakalvosta jota esim. laitetaan auton ikkunaan, mutta joka on tarkoitettu ihan asunnon isoon ikkunaan? Eli haluaisin kämpän viileemmäksi näin kesän kynnyksellä ja "Biltema-kalvot" on vain 75cm leveitä. Oma ikkuna olisi 130x130cm. Eli apua kaivattaisiin kodin "tuuningkia" tekevälle ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu