Antibioottikuurin jälkeiset iho-oireet

Hei,

Sain noin viikko sitten pahasti pitkittyneeseen flunssaan (kurkkukipu, lievä lämpö ja tukkoinen nenä) antibioottikuurin, joka loppui reilu päivä sitten. Eilen illalla ilmestyi rinnan alueelle lievää punoitusta ja punaisia näppylöitä. Aamulla tilanne oli aivan järkyttävä. Koko keho naamaa myöten on erittäin rajun punoituksen vuoksi ärtynyt ja aiheuttaa todella epämukavaa kutinaa ja kuumotusta.

Lääkäri totesi heti kyseessä olevan antibioottikuurin jälkeinen reaktio, johon määräsi kortisoni-kuurin viiden päivän ajaksi. Koska olotila on tällä hetkellä melko tukala, ja mm. vaikeuttaa työskentelyä melkoisesti, minua kiinnostaisi tietää onko muilla ihmisillä vastaavanlaisia kokemuksia? Entä kuinka kauan oireet ovat kohdallanne kestäneet ja onko kortisoni-kuuri tuonut avun ongelmaan.

Itseä pännii melkoisesti se, että antibioottikuurin alussa määrännyt lääkäri ei erityisemmin maininnut mitään sivuoireista. Toinen lääkäri kuitenkin mainitsi tämän olevan erittäin yleistä ja kummasteli lääkäreiden käytäntöä tuputtaa antibiootteja liiankin helposti potilaille.No, toisaalta mikä minä olen lääkäreitä työssään neuvomaan/ kritisoimaan.
2621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sille penisilliinin johdannaiselle allerginen, sitä ei kukaan etukäteen voi ennustaa

Äänestä

herpestä joka räjähtää päälle kortisonin stressin sairastamisen flunssien menkkojen ym yhteydessä varsinkin jos immuniteetti on jonkin asian vuoksi alentunut vaikkapa edes väliaikaisesti.Maitohappoja nesteitä c vitam-..d-vitamiinia kysele lääkäriltäsi.Itse kärsin täsrä.Joskus voi olla myös virus vyöruusu tai tavallinen bakteeri ruusukin kyseessä.Vaikuttaa hankalalta oireelta ja luulisin että tarvitset lääkärin arviota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hc-kuumotus kirjoitti:

Hei,

Sain noin viikko sitten pahasti pitkittyneeseen flunssaan (kurkkukipu, lievä lämpö ja tukkoinen nenä) antibioottikuurin, joka loppui reilu päivä sitten. Eilen illalla ilmestyi rinnan alueelle lievää punoitusta ja punaisia näppylöitä. Aamulla tilanne oli aivan järkyttävä. Koko keho naamaa myöten on erittäin rajun punoituksen vuoksi ärtynyt ja aiheuttaa todella epämukavaa kutinaa ja kuumotusta.

Lääkäri totesi heti kyseessä olevan antibioottikuurin jälkeinen reaktio, johon määräsi kortisoni-kuurin viiden päivän ajaksi. Koska olotila on tällä hetkellä melko tukala, ja mm. vaikeuttaa työskentelyä melkoisesti, minua kiinnostaisi tietää onko muilla ihmisillä vastaavanlaisia kokemuksia? Entä kuinka kauan oireet ovat kohdallanne kestäneet ja onko kortisoni-kuuri tuonut avun ongelmaan.

Itseä pännii melkoisesti se, että antibioottikuurin alussa määrännyt lääkäri ei erityisemmin maininnut mitään sivuoireista. Toinen lääkäri kuitenkin mainitsi tämän olevan erittäin yleistä ja kummasteli lääkäreiden käytäntöä tuputtaa antibiootteja liiankin helposti potilaille.No, toisaalta mikä minä olen lääkäreitä työssään neuvomaan/ kritisoimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu