oli maajussit Pohjanmaalla hurreihin,maikkarin uutiset äsken näytti.Nyt tuli sitten niin suoraa tekstiä,että kuinkä tässä maassa VÄHEMMISTÖ voi määrätä asioista,sehän on täysin väärin,totesi eräs.
Ruotsinkieliset haluavat opettaa pakolaisille ensin ruotsinkielin,kuin maan pääkielen täällä sekin on väärin - siinä jatkettiin.
Luulempa että kepun ja kokkareidenkin on kohta lopetettava se RKP:n perseennuoleminen,taitaa jo Pohjanmaalla kyteä sen verran ja ottaa päähän tämä vähemmistön kukkoilu.
Ruotsinkieliset haluavat opettaa pakolaisille ensin ruotsinkielin,kuin maan pääkielen täällä sekin on väärin - siinä jatkettiin.
Luulempa että kepun ja kokkareidenkin on kohta lopetettava se RKP:n perseennuoleminen,taitaa jo Pohjanmaalla kyteä sen verran ja ottaa päähän tämä vähemmistön kukkoilu.
Vastaukset 31
Vanhimmat
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/09/1183549
"Keski-Pohjanmaan maalaisväestö on tuohtunut keskustaministereiden eilisestä päätöksestä. Keski-Pohjanmaan alue suuntautuu jatkossa valtionhallinnossa etelään, perusteena ruotsinkielisen väestön oikeudet. Maaseudulla lasketaan uuden aluejaon vievän viljelijöiltä kymmenien miljoonien EU-tuet vuosittain.
- No jos ei se nyt shokki ollut, mutta kyllä se järkytys joka tapauksessa oli. Että miten ruotsinkieliset pystyy vähemmistönä ajaan demokraattisessa valtiossa asian päätöksen tällä lailla, kertoo maanviljelijä Reino Paavola Kaustisilta.
Kiistassa on kyse siitä, että sijoitus etelään parantaa ruotsinkielisten palveluita, mutta vähentää puolestaan maataloustukia. Suomenkielinen maalaisväki uskoo, että Suomi rikkoo päätöksellä EU:n asetuksia asettaessaan ruotsinkielisten oikeudet aluejaossa ykkössijalle. EU:ssa alue on sijoitettu pohjoiseen vyöhykkeeseen.
- Tämä kielikysymys ohittaa tämänkin EU-asetuksen ja meitä kyllä järkyttää, että voiko Suomessa ja EU:ssa asiat olla näin, että vähemmistö määrää mitä tehdään, ihmettelee Toholammen kunnanjohtaja Jari Kangasvieri.
Ratkaisun on laskettu aiheuttavan alueelle kymmenien miljoonien eurojen menetykset erilaisina EU-tukina. EU:n lisäksi valtioneuvostolla on vielä mahdollisuus vaikuttaa päätökseen. "
"Ratkaisun on laskettu aiheuttavan alueelle kymmenien miljoonien eurojen menetykset erilaisina EU-tukina. "
Laskun voi lähettää RKP:n puoluetoimistoon. Puolueen yleismiesjantunen Rautalapio näpyttelee sen sitten Aktian nettipankkiin ja asia siltä osin kunnossa.
.
kohdasta 14:30
http://www.katsomo.fi/?progId=46295
.
Pisteet haastateltavalle! Sanoi asiat kiertelemättä. Mainitsi senkin, miten järjetöntä on opettaa pakolaisille ruotsia maan pääkielen sijaan.
Mitä merkitystä on, jollakin maajussien jorinoilla. Paremman väen etuoikeudet ratkaiskoot tämän kiistan, kuten oikeuskansleri Jaakko Jonkka, perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Sasi ja varapuheenjohtaja Jakob Söderman ovat todenneet.
.
niin RUUTU PIMENEE SADASOSA SEKUNNEISSA
.
Närpiö on maailman pääkaupunki jossa tämän palstan mukaan puhutaan kolmekymmentä kieltä aivan kuten muissakin ruotsinkielisissä Pohjanmaan maajussien kunnissa. Kuuluvat kuulemma kadonneeseen Atlantikseen.
Etkö sitä paskalapio tiennyt!
Turha hermostua, EU tuet eivät tule muuttumaan miksikään. Maatalousministeri Anttila paheksui ruotsinkielisissä uutisissa (ruotsiksi) tapaa jolla keskustan riveihin on näköjään puolueen taholta levietty perättömiä väitteitä. EU-tuet riippuvat alueen maantieteellisestä sijainnista, eivätkä hallinnolliset rajanvedot tietenkään vaikuta millään tavalla. Anttila ei voinut ymmärtää, miksi keskustalaisten leirissä levitetään väärää informaatiota.
MTV3 myös uutisoi, että Kokkola "siirtyy" Vaasan alueeseen. Näinhän ei ole, vaan Kokkola jää samaan alueeseen kuin Vaasa, eli sinne mihin se tähänkin asti aina on kuulunut. Perustuslaki esti alueen siirtämisen pohjoisemmaksi ennen kaikkea siksi, että Kokkola oli itse päättänyt haluavansa jäädä Vaasan alueeseen, mutta Keskusta pyrki tästä kunnan päätöksestä huolimatta pakkoliittämään Kokkolan Oulun alueeseen. Perustuslain mukaan kunnilla on kuitenkin oikeus itse päättää kyseisestä asiasta, eikä päätöstä voida kumota maakunnan saati yksittäisen ministerin päätöksellä.
pakkoruotsi ja suomenruotsalaisten junailemat päätöksentekorakennelmat nousee yhä suuremman yleisön tietoisuuteen. Tässä konkreettinen esimerkki kuinka valtaväestöä kyykytetään!
Suomen ruotsalaisuus on elinkeino!
Kaikki vaaliuurnille ensi keväänä, ei väliä ketä äänestät kunhan vältät SFP:n äänestämistä. Äänestysprosentti nousee mikä taas tietää SFP:lle lisää alamäkeä ja saattavat joutua taistelemaan päästäkseen edes eduskuntaan.
Rasistinen KieliPuolue kyntää syvissä vesissä ; D
RKP:tä ei äänestä edes pakolaiset/maahanmuuttajat kun pitää noiden 5% takia opiskella pakkoruotsia.
aika tulehtunut Pohjanmaalla,eikä varmaan äkkiä ohi mene.
Se on hyvä että paine kasvaa ruotsinkielisiä kohtaan,kun se kasvaa riittävän suureksi niin ministerienkin on taivuttava.
Ruotsi siis hiertää jo LÄNSI-Suomessakin..
(oli arkistouutinen tuossa mtv3, että pakkoruotsi hiertää itä-suomessa.. )
miljoonia meni eu-rahaa, korvaako kulturfonden menetykset ?
Tuollaisiin asioihin saatiin aikoinaan lopullinen ratkaisu kyydityksillä. Toivottavasti siihen ei tarvitse mennä.
meidän hurrien persettä.
Tosin se sattaa olla hänen uransa loppu, mutta olemmehan tuhatvuotisen perinteen ansiosta saaneet arvovaltaista tukea.
Tosin raukkamaisen kotiinpäin vedon takia.
Turha se on teidän fennojen itkeä. Me suomenruotsalaiset olemme asemamme ansainneet tämän maan rakentajina.
verottajina ja nylkijöinä.
Olette itsellenne haalineet suuret rikkaudet suomalaisten nuorten kustannuksella.
Joutuvat nimittäin teidän häikäilemättömän omanedun tavoittelun takia kortissoissa olemaan ja syrjäytymään koko yhteiskunnasta.
Kyllä me suomenruotsalaiset olemme saaneet kärsiä tässä kauheassa suomessa ihan kauheita vääryyksiä, eihän minun omassa lähikaupassakaan tervehditä enään ruotsiksi.
.
SuRUjen Silmitön Röyhkeys, sekö nyt on yhtäkkiä sopimatonta?????
"Kyllä olen vähän ihmeissäni olen, että 300 000 ruotsinkielistä häiritsee niin paljon tätä suurta enemmistöä.
Keskustan opiskelijanuoret myllersivät keskustelua lisää keskiviikkona vaatimalla yliopisto-opiskelijoiden pakollisten ruotsinopintojen lopettamista"
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/rkp_keskusta_pohjustaa_vaaleja_kielilausunnoillaan_1965358.html
.
Tästä se pakkoruotsin alamäki lähti oikein kunnon pukkauksella liikkeelle. Pitää varmaan jo ostaa ne shampanjalasit, kun näyttää siltä että tuo vuosisatojen turhake poistuu vauhdilla. Ylimielisyys ja typeryys kostautuu.... heh heh
niin voit olla kotonasi tyytyväinen.
Tai tuskin sentään kun et siellä voi ketään sortaa.
tämä on ensivaalien tärkein asia.
ja niin loisitte vieläkin.
olemaan yksi tai kaksi ministeriä, jotka pitävät meidä parinkymmenen tuhannen ruotsinkielisen edut hyvänä.
Jossain tosin on virheellisesti väitetty, että meitä olisi 300 000, mutta siihen on laskettu kaikki kaksikieliset.
Seitsemän uutiset
Kohdassa 14:30
http://www.katsomo.fi/?progId=46295
"vähemmistö määrää"
"miten on demokratiassa mahdollista"
Niinpä!
.
hassu kepu-esitys meneillänsä
http://areena.yle.fi/video/1260926
.
Kymmenien miljoonien menetykset maataloustuissa! Kyllä tämä on parasta lääkettä pakkoruotsille. Nyt se tauti lähtee kui nkuppa Töölöstä aikoinaan.
Kiista ruotsinkielisten oikeuksista: Seitsemän Uutiset (8.9.)
Pohjanmaalla kiistellään ruotsinkielisen väestön oikeuksista.
Katso kohdasta 14:30 - 16:26
http://www.katsomo.fi/?progId=46295
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/09/1183549
melkoisen äänisaaliin Pohjanmaalta! Ei ole nimittäin ainoa svekoihin vittuuntunut jyväjemmari tuo haastateltu mies.
Vai että sinä vingut vähemmistöstä !!
Tämä kieli on ollut maan virallinen vasta 150 vuotta, se suurempi yli 700 vuotta !!
noin 1000v. sitten me ugrit oltiin metsässä koiran ja nuolipyssyjen kanssa ja muut tällä alueella tekivät töitä.
"hurrien" esiisät meille opetti kaiken ja rakensivat meille suojalinnoja ym. Esim. Sveaborg ym. Nimet on varastettu ja tänään puhutaan ihan tosissaan "Suomenlinnasta" !! Sillä kun ei ole mitään tekemistä suomen kanssa . Suomi ei ollut muuta kuin suomaa siihen aikaa. Meille siis opetettiin ja annettiin kaikki, jopa kirjakieli. Nyt ollaan siinä pisteessä että jopa maan pääministeri hevostelee kieliasioista.....voi hyvä Sylvi !
Kun kerran eletään tämän kielen "voimin" niin olisi kyllä korkea aika ottaa se lusikka (venäjää) kauniiseen käteen ja katsoa hieman ympärilleen missä meikäläiset yrittää polskutella.
Näin pienellä antimilla ei kannata olla kovin härski, muut kielet täällä kohta juhlii !
.
päivän örinät taas kuultu :)
.
Me suomalaiset tulimme tänne maahamme jo 10 000 vuotta sitten, kuten andreaan verkkolöyty osoittaa.
Ja ruotsikin asutettiin muuten idästä, Suomen kautta.
Vasta paljon myöhemmin tuli ahvenanmaata pitkin rantarosvojen porukka maahan ryöstämään, ruotsalaiset. Harjoittivat muuten ihmissyöntiäkin ahvenanmaalla ,kuten lasten luulöydöt osoittavat.
Suomalainen kulttuuri on idästä ja on 10000 vuotta vanhempaa kuin tämä rantahurrien älyvapaa "kulttuuri".