lapsellani oli flunssaa ja korvatulehdus ja vielä edelleenkin (yli kuukauden päästä) hänellä on niskassa ja kaulassa suurentuneita imusolmukkeita. Lääkäri sanoi että jos imusolmukkeet tuntuvat vielä kahden viikon päästä, pitää varata aika imusolmukkeiden ultraääneen. No nyt on mennyt jo melkein viikko ja imusolmukkeet tuntuvat yhä. Nyt alkaa kauhistuttaa että onko joku vialla? Vai voiko tuo vielä olla normaalia? Onko kenelläkään samantyylisiä kokemuksia/ tietoa? Mitä se sitten voi olla?
Vastaukset 4
- suurentuneet
imusolmukkeet korvan takana. Lääkäri totesi, että ne taitavat jäädä tuollaisiksi ja niin ovatkin jääneet. Tulehduksesta on jo muutama vuosi eikä asiasta olla sen koommin juteltu lääkärin kanssa.
Toinen lapseni kävi ultraäänikuvauksessa suurentuneiden imusolmukkeiden takia. Siitä on jo viitisen vuotta ja vieläkin tuntuu korvan takana pieniä kuhmuja.- pienen tytön äiti
se voi siis olla ihan hyvälaatuinen muutoskin. Todella rauhoittavaa tietää! Vähän silti jännittää se tiedossa oleva ultra. Toivon ja rukoilen että kaikki on kunnossa..
- fuigohdas
Meillä imusolmukkeet suurenevat aina pienenkin flunssan seurauksena useaksi viikoksi. Lastenlääkäri tutkinut ja ultrattu on. Ei mitään "pahaa".
Ja lapsi on siis 6 v. Ja edelleen imusolmukket turpoavat sairastamisen aikana. Toisaalta itse 35 v ja niin tapahtuu itselläkin : )- aloittaja jatkaa
no nyt on lääkäriaika varattu, lääkäri kuuleman tunnustelee kaikki imusolmukkeet ja sitten laitetaan se lähete sinne ultraan. Lääkäri sanoi että tutkitaan nyt varmuuden vuoksi, ettei jää mietityttämään. Iso verenkuva otettu, jossa kaikki kunnossa, joten toivon kovasti että kaikki on kunnossa. Eikös se verenkuvakin jo jotain kerro?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411927Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101322- 1021086
- 102918
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88914- 66771
- 33662
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13538Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.71537- 78511