Nettilogojen tuonti

kysyväinen

Onko netistä tuotujen logojen ja muiden kuvien laadun kannalta väliä tekeekö ns. kollaasin A4:lle Illustratorilla, InDesignilla vai Photoshopilla (ja siitä sitten pdf-tiedoston)? Kaikilla kyseisillä ohjelmillahan se onnistuu ja viime aikoina olen käyttänyt eniten Illustratoria. Mietin vain, että se kun on kuitenkin vektoriohjelma, niin vetääkö se esimerkiksi nuo logot muita ohjelmia helpommin pikselimössöksi? Nettilogothan ei tietenkään kovin hyvälaatuisia ole ylipäätään.

3

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Eipä ole ohjelmalla väliä millä sen teet kun laatu on jo valmiiksi painokelvoton. Tavallisessa tulostuksessa laatu voi riittää. Helpointa kuitenkin ehkä kahdella ensin mainitulla.

      • ? Eihän sillä ohjelmalla ole mitään merkitystä, jos logon on vain tarkoitus läntätä se a4 alueelle, ilman mitään muokkaamista. Samalta se kaikissa näyttää laadullisesti.

        Ja oikeasti jos mahdollista logot hankitaan sille kuuluvalta firmalta vektorina/pdf:nä. Eikä käytetä mitään netti tuherrusta. Tai yksinkertaisen logon voi illustratorilla itsekin jäljentää vektoriksi, joskin ei kovin suositeltavaa, vähänkään monimutkaisemmissa logoissa.
        Mutta todellisuushan on että aina ei ole mahdollista saada alkuperäistä logoa :D


    • --vowe tsiissus

      Vähän epäselvää, mitä oikein olet tekemässä.

      Vektoriohjelma ei todellakaan tee mistään mitään pikselimössöä. Vektoriohjelmassa kun ei käytetä pikseleitä ollenkaan.

      Logot saa firmojen saiteilta imuroiduksi. Jos jollain firmalla ei ole pressikuvia netissä, logon voi aina pyytää.

      Sekoitat nyt pahankerran kolme eri asiaa. Piirtoohjelman, kuvankäsittelyohjelman ja taittoohjelman.

      Selvitäppä nyt aluksi itsellesi, mikähän niitten välinen ero on ja mihinkähän sellaisia ohjelmia edes käytetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6492
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6473
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6246
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      352
      4045
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1404
    9. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      29
      1296
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1192
    Aihe