Puiden kasvatus itse

Siemenistä

Aloin harrastamaan sitä jo toistakymmentä vuotta sitten. Nyt osa puista on jo nuoren omenapuun kokoisia. Se on tärkeintä, että lähistöllä ei ole villiomenapuita, että pölytys on tapahtunut hyvien lajikkeiden kesken.
Minun ikivanhat puut maaseudulla, ovat myös aikoinaan (viimevuosisadan alkupuolella) idätetty ja laitettu kasvamaan siemenistä. Punakanelia etupäässä, oikein mehukasta ja hyvää. Joissain puissa on isompia ja hieman erilaisia, kuin toisissa. Nyt on todettu, että ei niiden jälkeläiset ole huonompaan suuntaan menneet :-D

6

1276

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pientä harrastusta

      Minä laitoin talviomenan siemeniä viime joulu-tammikuussa autotalliin itämään. Keväällä toin itäneet taimet sisään ja kesän olivat kukkaruukussa, nyt elokuun alussa siirsin 9 kpl maahan kasvamaan, jäävät siihen talveksi. Istutuskuopaan laitoin kangaan jolla voin taimet nostaa pois seuraavan siirron aikana. Yritän itse kokeilla mehukkaamman omenapuun latvan laittoa näille kitkerille talviomenapuille. Alle 30€ saa kaupasta ison puun joten kalliita ei ole ostaa mutta pientä puuhastelua ja kokeilua.

      • Siemenistä

        Niin, aika viileässä maakellarissa minäkin siemenet ensin idätin.
        Syksyllä otin omenoista, annoin kuivua muutaman viikon sisällä asuinhuoneessa, sitten vaan laittelin purkkeihin multaan eri syvyyksille ja sitten vein talveksi maakellarin lattialle itämään. Muutaman kerran kävin talven aikana kastelemassa, etteivät kuivuneet. Ja keväällä sitten totutin pienet taimet varovasti valoon. Eli käytin niitä päivisin "ulkoilemassa" :-)
        Yöpakkasten mentyä, taimet pääsivät paikalleen puutarhaan muhevaan multaan. Ja voi, että olivat tyytyväisiä. Kasvoivat alusta saakka aivan silmissä :-D . Koska siemenet olivat hyvästä omenasta ja pölyttyneet myös hyvästä kukasta, niin ei ole tarvinnut varttaa.


    • kymmeniä oksia

      itse omenapuita.

    • piipiloo

      Kastanja? Keräsin niitä ruskeita,aika isoja siemeniä juuri eilen puun alta,samoin keräsin tammenterhojakin.

      Miten ne pitäisi laittaa,ei ole maakellaria valitettavasti.

      • ltvn

        Minulla on itänyt hevoskastanjan pähkinä kun olen laittanut maahan heti syksyllä mutta keväthallat tappoivat taimet toisena vuonna


    • joko ensi keväänä on

      Minulla on nyt 9 omenapuun tainta 1½ vanhoja, viime talven olivat jo maassa ulkona. Tarkoitus olisi laittaa ainakin osaan latvaksi joku satoisa oksa. Voisikohan jo ensi keväänä laittaa?
      Jättäisin taimet talveksi vielä maahan ja keväällä lumien sulettua nostaisin taimet isoonruukkun niin työ olisi helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1130
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      965
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      468
    Aihe