Myönnetään etten ajanut uutta S4:sta koska kävin Biliassa katsomassa uutta Megane II:sta (jota vertailin vastaavaan Gorillaan) mutta kylmät tyypit tuli otettua ja auto luvalla sanottuna hämmästytti tiloiltaan.
Siis miten ihmeessä S40:n kokoiseen autoon saadaan sullottua korkeintaan Corolla sedanin sisä- ja tavaratilat ja mihin ne suuremmat ulkomitat oikein katoavat.
Megane II sedaniin verratailu on vielä surkeampaa koska S40 on selvästi pienempi sekä taka- että tavaratiloiltaan eikä tässä tapauksessa auta edes turvallisuuteen vetoaminen, mekano kun on täyden viiden NCAP-tähden auto toisin kuin gorilla. Olkoonkin että Megane II näyttää olevan sentin pari S40:stä suurempi joka suuntaan.
Vielä omituisemmaksi menevät uuden TM:n mittaukset 2.4-litran koneesta. Corolla on siitä kiusallinen vertailukohta että Corollan kokoinen S40 todella tarvitsee 2.4-litraisen !!! koneen päästäkseen samaan 0-100km/h kiihtyvyyteen kuin Gorillan 1.6-litrainen. Polttoaineenkulutuksessa eroa on kyllä just niin paljon kuin 1.6 ja 2.4-litraisen välillä yleensäkin.
S40 on hiukan nopeampi kuin 1.6 Megane II mutta jo 2-litraisella mekano kulkee S40:stä rivakammin eikä sitkeysmittauksissakaan ole pahemmin eroa. Painoa S40:elle on kertynyt 200kg enemmän kuin käytännössä samankokoiselle Megane II:lle ja turvallisuudella tätä ei ainakaan ole perusteltavissa eikä melumittausten mukaan äänieristykselläkään koska ranskalainen on hiljaisempi.
Olkoonkin että 2.4 tarjoaa 1.6:sta paremman väännön ja käytännön suorituskyvyn mutta kyllä kahdeksan tonnia Gorillaa kovemmalla hinnalla pitäisi vähän muutakin vastinetta saada kuin Volvon logo keulalle. Outo tapaus tämä S40 kaiken kaikkiaan.
Siis miten ihmeessä S40:n kokoiseen autoon saadaan sullottua korkeintaan Corolla sedanin sisä- ja tavaratilat ja mihin ne suuremmat ulkomitat oikein katoavat.
Megane II sedaniin verratailu on vielä surkeampaa koska S40 on selvästi pienempi sekä taka- että tavaratiloiltaan eikä tässä tapauksessa auta edes turvallisuuteen vetoaminen, mekano kun on täyden viiden NCAP-tähden auto toisin kuin gorilla. Olkoonkin että Megane II näyttää olevan sentin pari S40:stä suurempi joka suuntaan.
Vielä omituisemmaksi menevät uuden TM:n mittaukset 2.4-litran koneesta. Corolla on siitä kiusallinen vertailukohta että Corollan kokoinen S40 todella tarvitsee 2.4-litraisen !!! koneen päästäkseen samaan 0-100km/h kiihtyvyyteen kuin Gorillan 1.6-litrainen. Polttoaineenkulutuksessa eroa on kyllä just niin paljon kuin 1.6 ja 2.4-litraisen välillä yleensäkin.
S40 on hiukan nopeampi kuin 1.6 Megane II mutta jo 2-litraisella mekano kulkee S40:stä rivakammin eikä sitkeysmittauksissakaan ole pahemmin eroa. Painoa S40:elle on kertynyt 200kg enemmän kuin käytännössä samankokoiselle Megane II:lle ja turvallisuudella tätä ei ainakaan ole perusteltavissa eikä melumittausten mukaan äänieristykselläkään koska ranskalainen on hiljaisempi.
Olkoonkin että 2.4 tarjoaa 1.6:sta paremman väännön ja käytännön suorituskyvyn mutta kyllä kahdeksan tonnia Gorillaa kovemmalla hinnalla pitäisi vähän muutakin vastinetta saada kuin Volvon logo keulalle. Outo tapaus tämä S40 kaiken kaikkiaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kävin viikonloppuna katsastamassa uuden Astran ja totesin sen olevan takajalkatiloiltaan suuremman kuin S40:sen. Aika ihmeellistä mallipolitiikkaa Volvolta sanoisin.
Autossani matkaa 90% 1 henkilö, 9% 2henkilöä ja 1% enemmän, joten miksi hankkisin mitään tila-autoa? 2hengen perheelle S40 on varsin riittävä.
Auton sisätilat menevät esim. erittäin paksuihin oviin ym muuhun varustuksiin (turva- ja mukavuusvarustuksiin)
Itse kuulun siihen joukkoon, joka maksaa hieman extraa siitä, että auton keulalla komeilee jokin muu merkki kuin tojota.
Ja jos jossain vaiheessa olen onnettomuudessa, niin maksan kernaasti 10t€ eroa siihen että olen törmäyksen aikana volvossa enkä korollassa. Sinä et varmaankaan niin tee??
"Ja jos jossain vaiheessa olen onnettomuudessa, niin maksan kernaasti 10t€ eroa siihen että olen törmäyksen aikana volvossa enkä korollassa. Sinä et varmaankaan niin tee?? "
Entä meganeen verrattuna - 5 tähden turva.
8t€:m kokoinen turvaperusteesi katosi.
"Itse kuulun siihen joukkoon, joka maksaa hieman extraa siitä, että auton keulalla komeilee jokin muu merkki kuin tojota."
Kukin taaplaa tavallaan, parempiakin käyttökohteita rahalle on kuin jokin peltinen sillipurkki. Oli se sitten volvo/bemu/tojo tai vaikka nissani. Halvin ei ole aina paras mutta kyseisessä vertailussa meksu tarjoaa käytännössä saman kuin volvokin.
Volvo S40:ää ei voi verrata meganeen, corollaan, golfiin eikä muihin tavallisiin lapsiperheiden perusautoihin, joiden tehtävänä on kuljettaa isä, äiti, kaksi lasta ja kaikki x kappaletta matkatavarakasseja kotoa mummolaan ja takaisin.
Sen sijaan S40:ää kuuluu verrata esim. BMW:n 3-sarjaan, Audi A4:ään ja Mersun C-sarjaan, ja tuossa vertailussa Volvon tilat ja laatuvaikutelma ovat suunnilleen samaa luokkaa, hinta sen sijaan halvimmasta päästä. Nuo premium-autot on suunnattu ihmisille, joille tila ei ole tärkein autonvalintaperuste, vaan laadun tuntu, erinomainen ajettavuus ja merkin status. Ostajia riittää, koska noista asioista ollaan valmiita myös maksamaan.
Ei Volvoa voi mitenkään verrata noihin mainitsemiisi autoihin ainakaan koon puolesta, kyllä Volvo on "pikkuauto" ja vieläpä ahtaampi kuin nämä corollat ym. Hinnaltaan ja ehkä arvostukseltaan voi Volvoa verrata Audi A4:ään tai MB:n C-sarjaan muttei sisätiloiltaan. Ja tuonsuuntainen mainonta on kyllä kuluttajien harhaanjohtamista.
Saihan joku pikkuautokin LUOKASSAAN 4 tähteä? Tekeekö se siitä yhtä hyvän kuin esim. edustus/isoperheautoluokassa olevat 4 tähteä esim. Saab 9x? Vähän sama kun vertais Ladaa mersuun:"käyttöarvo on ladalla parempi!"
Entäs sitten?
Eikö täällä tajuta, että ihmiset ostavat autoja eri tarpeita täyttääkseen?!?
Jotkut haluavat tilaa, joten ostavat farmarin/tila-auton/pakettiauton.
Jotkut haluavat ajettavuutta, joten ostavat urheiluauton/ns. pikkusportin tms.
Itselleni ajettavuus, hyvä jälleenmyyntiarvo, laatu sekä status merkitsevät. Ei se että mahtuuko takapenkille 3 aikuista ja mökille lähtevät viikonlopputavarat! Joten valintani on näistä lähtökohdista yleensä "Premium"-auto (ps. ei tartte vaivautua kommentoimaan että volvo s40 ei siihen kuulu, se kommentti on kuultu jo pariin kertaan! :) ), joten vaihtoehdoiksi jää bemari/audi/volvo/saab ym merkit. Näistä S40 soveltu parhaiten tarpeisiini.
http://www.euroncap.com/content/faqs/faqs.php
Tiivistettynä juttu suomeksi: Euro-NCAP testin keulatörmäys simuloi osittaista nokkakolaria kahden samanlaisen auton välillä.
Fysiikan lakien mukaan (liikemäärän säilyminen jos tarkkoja ollaan) tällaisessa törmäyksessä selvästi raskaampi auto saa etua joten tuloksia pitää nokkakolarin kannalta verrata vain painoluokan sisällä.
Pienellä painoerolla ei kuitenkaan ole suurta käytännön merkitystä joten esim. ylemmän ja alemman keskiluokan tulokset ovat aika hyvin vertailukelpoisia.
Mutta törmäys kuorma-autoon, puuhun, betonipilariin tms. selvästi raskaampaan kohteeseen on aina sama eikä auton painoluokka paranna tilannetta joten näiltä osin tähdet ovat ihan suoraan verrannollisia.
Esim vuonna 2000 testattu S80 sai vain neljä tähteä joten johonkin suurempaan kohteeseen törmättäessä sen kuljettajilla olisi selvästi suurempi loukkaantumisriski kuin viisi tähteä saaneen Megane II:n kyydissä mutta jos nämä kaksi törmäävät keskenään saa S80 etua suuremmasta painostaan mutta en ole nähnyt yhtään testiä siitä mitä tällaisessa törmäyksessä tapahtuu.
*********************
4. Why have you chosen such a high front impact test speed?
By carrying out frontal impact tests at 64km/h (about 40 mph) we are simulating a car to car impact where both cars are travelling at about 55 km/h, a speed shown by accident studies to address a high proportion of fatal and severe injury accidents.
21. Are large cars safer than small cars?
From the laws of physics, all other things being equal, heavy cars do better than light cars when they are involved in a frontal impact. To avoid mass effects, Euro NCAP tests and compares cars within size categories. The safety of cars in a size category is not a function of mass, but it is dependent upon good design.
22. Can results be compared between groups?
Results should only be compared within the same group. The frontal testing method mirrors a crash between two similar sized cars. Clearly a bigger car has an advantage if it hits a smaller car and Euro NCAP results can’t be used to predict the outcome of such crashes.
"Painoa S40:elle on kertynyt 200kg enemmän kuin käytännössä samankokoiselle Megane II:lle ja turvallisuudella tätä ei ainakaan ole perusteltavissa eikä melumittausten mukaan äänieristykselläkään koska ranskalainen on hiljaisempi."
Unohdetaan nyt se Corolla, kun sinulla näemmä on oma mielikuvasi sen turvallisuudesta, vaikkakin käsittääkseni myös japanilaiset pärjäävät nykyään törmäystesteissä hyvin (Yaris taitaa olla kokoluokkansa turvallisin!).
Mutta turva- ja mukavuusvarusteet ovat samaa luokkaa Meganessa ja S40:ssä, ja ranskalainen on vieläpä hiljaisempi kuin Volvo, joten en keksi muuta syytä tuohon 200 kilon painoeroon kuin huonon suunnittelun.
Kaipa ne ovat kadonneet muotoilun alttarille, paksumpiin oviin ja topatumpiin istuimiin. Ihan sama tilanne on muissakin näissä prem... anteeksi... ...hieman ulkomitoiltaan vastaavia kilpailijoita kalliimmissa autoissa.
Alfa 156, Audi A4, BMW 300-sarja, MB C-sarja... niille on tyypillistä se, että niitä ei ole suunniteltu periaateella tilavampi kuin jokainen halvempi, halvempi kuin jokainen tilavampi.
Kysymys on nimenomaa siitä, että henkilö, jolle riittävät Corollan tilat, mutta eivät sen muut ominaisuudet, voi (mikäli rahaa on) hankkia auton, jossa nämä muut halutut ominaisuudet ovat lähempänä omia toiveita. Jos tarvitaan lisää tilaa, ostetaan 166, A6, 500-sarjalainen, E-sarjalainen tai S 80.
Yksi osa näiden autojen "ominaisuuksia" voi tietenkin olla imago. Sitä "ominaisuutta" voi vapaasti vähätellä, mutta imagosyistä monet haluavat ostaa myös tietyn merkkisiä Farkkuja, pukuja, kenkiä, aurinkolaseja jne. Ei se sen kummempaa ole.
42-numeron Lloydien hinnalla saa kaksi paria 44-numeron kumisaappaita, mutta joku haluaa kulkea Lloydeissä.
40-prosenttisen Renault XO:n hinnalla saa 2 pulloa 60-prosenttista Vodkaa. Miksi joku kuitenkin haluaa mustaa Rellua?
Erittäin hyvin sanottu! Ihmiset haluavat eri asioita joten miksi niitä ei saisi ostaa??
Nyky-yhteiskunnassa on muutenkin tapana, että mainostetaan että "hyvä kun kaikki on erilaisia", mutta kuitenkin, jos on taas liian erilainen, niin sekään ei ole hyvä. Sama juttu autojen kanssa.
niin epäonnistuneita automalleja ei ole sitten ikinä vissiin valmistettukaan! Kaikki surkeimmatkin viritykset ovat vain vastauksia tietyntyyppisiin tarpeisiin, eikös niin? :D
Etkö nyt voi jo myöntää, että uusi 40-sarjalainen on susi suunnitelultaan. Hintansa puolesta sitä voisi verrata C-sarjan Mersuun tai 300-sarjan Bemariin, mutta valitettavasti viimeksi mainittujen kohdalla saa rahalleen huomattavasti enemmän vastinetta. Ainoaksi syyksi ostaa 40-sarjan Volvo jää se, että se tulee olemaan persoonallinen vaihtoehto, kun niitä ei todellakaan tule olemaan kovin paljoa liikenteessä, ja mistäköhän se johtuu? :D Tai jos siitä tulee suosittu (sitä ei ikinä tiedä, kuinka moni tuohon automalliin haksahtaa), niin siinähän meni sitten sekin valttikortti, ja jäljelle jää ahdas ja kallis "premium-auto".
eli yhteenveto oli volvon puolustajienkin mukaan sellainen ettei Volvo S40 pärjää esim. Meganelle II tiloissa tai äänieristyksessä ja on korkeintaan yhtä hyvä turvallisuudessa mutta se on parempi juuri siksi että se on kalliimpi.
Tässä tapauksessa premium-auto tarkoitaa siis sitä että status ei synny todellisista ominaisuuksista vaan siitä että auto on niin helvetin kallis että kaikki naapuritkin tajuavat ostajan todella rikkaaksi koska sillä oli varaa maksaa 8k€ ylimääristä Corollan tasoisesta autosta :)
...omista ennakkokäsityksistäsi.
kateellisten panettelua. tuskin volvo nitisee yhtä paljon kun gorolla
Lueppa nuo viestit uudelleen, varsinkin Käki Äimäsen viesti.
joten odotin aika paljon tältä uudelta vaikka tällä kertaa päätinkin katsella aiemmin mainittua gorilla-golf-mekano luokan autoa koska kilometrejä ei pahemmin tule nykyisessä duunissa.
Kävin koeajamassa edellistä mallia, farkkuna tosin, vuonna 2001 ja hämmästyin silloinkin sitä että mihin luokkaan auto oikein oli kuuluvinaan.
Tilat olivat pienet, äänieristys korkeintaan keskinkertainen, laatu ja viimeistely keskitason alapuolella. Autossa ei ollut kertakaikkiaan mitään mikä olisi nostanut sen ns. premium-segmenttiin. Paitsi hinta ja Volvon merkki keulalla.
Minun mielestäni edellinen 40-sarja oli käytännössä järkyttävän ylihintainen Corolla, laatu ja luotettavuus tosin selvästi heikompi mutta kolariturvallisuus sentään parempi.
Uusien Corolla, Golf, Megane ja Astra-mallien jälkeen odotukset uudelle 40-sarjalle olivat melkoiset ja kuvittelin sen tekevän selvän irtioton em. luokasta mutta mitä vielä. 40-sarja on mielestäni edelleenkin vain ylihintainen Corolla ja ainoa asia joka nostaa sen premium-segmenttiin on hinta ja se Volvon-logo.
Jos muuta väittää ei ole koskaan omistanut tai edes ajanut todellisia tämän kokoluokan premium-autoja kuten Audia tai Bemaria.
Selvyyden vuoksi sanottakoon että olen omistanut ison farkkuvolvon ja sellaista pidän edelleen premium-luokan autona mutta jos autolle ei ole käyttöä en viitsi haaskata 20k€ ylimääräistä oikeaan volvoon pelkästään naapurien takia.
Olet omistanut siis iso Volvon, mutta et 40:stä ja latelet täällä asiantuntijakommentteja ko autosta! Pistän viestiä, jos jossain on elämä kaupan.
minäkin joskus ihmettelin. Oli muinoin kanssa vaihtoehtona tuo V40, mutta kun siinä vieressä sattui seisomaan LagunaII, niin silmät vilkuilivat kokoajan siihen suuntaan, että oli ihan pakko sitäkin sitten piruuttaan kokeilla. No koeajojen jälkeen valinta oli selvä, siirryin ranskalaisten leiriin. Hinta autoilla oli jotakuinkin sama, mutta Laguna oli hieman isompi eikä se turvallisuudessakaan ainakaan häviä. Hieman arvelutti sen luotettavuus, koska kaikenlaisia juttuja sitä ranskalaisista on kuullu, mutta ei ainakaan tähän päivään mennessä ole muuta vikaa ollut kuin ajovalojen polttimot, tuntuvat olevan kulutustavaraa, kestävät noin 15tkm/8kk.
S40/V50:hän on pitkälti sama auto kuin Mazda3 ja seuraava Ford Focus. Pohjalevy sama kuten suuri osa kuoren alla olevista osistakin. Niihin sitä pitää verrata, ei Meganeen.
Ainoa yhdistävä tekijä C-Max:n, Mazdan-3 ja S40/50 välillä on C1-alusta.
Mitään muuta yhteistä ko. autoilla ole.
Niin, no Ford kyllä omistaa kyseiset merkit. :)
että ainoa motiivisi koko kirjoitukseen on ihmismielelle tyypillinen löyhäpäinen piirre: omaa keskivertovalintaa pönkittääkseen täytyy löytää joku "huono ostos", jota voi haukkua ja samalla tehdä oma valinta oikeutetuksi. Joku voisi puhua myös kehittymättömästä minä-kuvasta tai huonosta itsetunnosta. "Jos joku muukin pitää Volvoa epäonnistuneena ja kalliina, saan siitä tukea omille ostopäätöksilleni."
Ruotsalaiset muuten tuntuvat löytävät vaikka kuinka paljon järkisyitä ostaa uusi v40/v50, vaikka hinnat sielläkin ovat hieman odotuksia korkeammat.
Mielestäni keskustelu autoista on mielenkiintoista, mutta vähemmän antoisaa tylsää jankutusta.