Saako kuulua AY-liikkeeseeseen?

äänestä salaa Kepua

Onko tosiaan niin, että jos ei ole SDP:n kannattaja ei voi kuulua ay-liikeeseen ilman, että on petturi?
Eero Heinäluoma on päättänyt, että kaikkie ammattiyhdistykseen kuuluvien täytyy äänestää SDP:tä. Jos on jokin muu poliittinen kanta tai ylipäätänsä ei äänestä SDP:tä on petturi.

Onko tosiaan niin, että ammattiyhdistyksen jäsenyys edellyttää SDP:n äänestämistä?
Onko tosiaan niin, että jos haluaa toimia ammattiyhdistysliikkeessä ja olla ammattiyhdistysliikkeen jäsen, rikkoon yhdistyksen periaateita ja lojaalisuutta jos kannattaa jotakin muuta poliittista puoluetta kuin SDP:tä.

En ollut tietoinen siitä, että ammattiyhdistysjäsennyys on samalla jäsenyys SDP:ssä??

Eli siis ammattiyhdistyksen jäsenenä voin vain salaa kannattaa jotakin muuta poliittista puoluetta kuin SDP:tä??

Pitää kyllä ehdottomasti harkita uudelleen koko jäsenyyttä jos tämä on tällaista poliittista terroria.

Saakohan tällaista kirjoittaa ja julkaista? Mitähän mieltä tästä on SDP ja ammattiyhdistysliike?
Pitäisköhän tällaisen kirjoittamisen julkaisuunkin olla SDP:n ja Eero Heinäluoman lupa ettei leimaannu petturiksi ?

1

812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ay aktiivii

      Minä olen sellainen, enkä ikinä ole kuulunut sdp enkä sitä äänestänyt. Työväenliike ei vaadi mitään sitoutumisia itseensä, sillä työllään elävä ihminen on automaattisesti työväenliikkeen osa, olipa hänen ideologiansa mikä hyvänsä. Työllä itsensä ja perheensäkkin elättävä, luottaa omiin kykyihinsä, omaan tarpeellisuuteensa ja osaansa yhteiskunnassa. Hän ei tahdo vaarantaa tulevaisuutta, vaan ymmärtää osansa kokonaisuudessa. Mottonaan: yksi monista. Työläinen on se yksittäinen puurtaja, joka pitää yhteiskunnan omalta osaltaan elämälle kelvollisena ja jatkumaan kelvollisena. Hän tietää että ainoastaan tekemällä töitä voimme luottaa huomisen mielekkyyteen. Hän tietää että aikamme on rajallinen ja voimamme ehtyvät , sekä taitomme vailinaiset, hän tietää että, tekemällä osansa tänään, hän turvaa eilisen tekijöiden inhimillisen elämän ja huomisen tekijän tulevaisuuden, hän tietää että tänään on hänen vahtivuoronsa ja silloin ei nukuta . Työväenliikkeen ainoa vihollinen on ahneus, sillä tunteena se tärvelee helposti kenet vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      191
      4388
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3160
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      30
      2864
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2746
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2733
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      99
      2098
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      100
      1190
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1082
    Aihe