Kyse ei kohdallani ole (vielä) sydän- tai verisuonisairaudesta, mutta jotakin mätää on joko niissä tai sitten vastaavasti metaboliassa yleensä. Olen 29-vuotias, normaalipainoinen (169cm/61kg) ja harrastan (hiki)liikuntaa 10h viikossa (plus hyötyliikuntaa kävellen töihin ja takaisin toiset 10h viikossa). Kärsin syömishäiriöistä 15-10 vuotta sitten. Kaiken kuitenkin pitäisi olla nykyisin ok, mutta painon pitäminen "kurissa" on äärettömän vaikeaa. Asun ulkomailla ja vaikka Suomessa kilpirauhasarvoni eivät olekaan vielä hälyttäviä, täällä se luokitellaan vajaatoiminnaksi. Varsinainen shokki kuitenkin oli samalla otetut kolesteroliarvot. Niitä otettiin ainoastaan kaksi, kokonaiskolesteroli 5.8 ja triglyserolit 2.8! Ongelmallisinta tässä on, että olen kasvissyöjä (olen ollut viimeiset 10 vuotta). En käytä rasvaa leivällä tai näkyvästi. Olen jo valmiiksi ruokafriikki ja tiedän ravitsemuksesta lähes kaiken oleellisen. Syön pari siivua juustoa muutaman kerran viikossa ja kerran viikossa kananmunaa. Olen täysin absolutisti. En juo kahvia. Syön jäätelöä kerran parissa viikossa. En syö suklaata. Nuo eläinperäiset rasva-arvot ovat yksinkertaisesti käsittämättömät siihen nähden mitä suuhuni pistän. Olen laskenut saavani normaalisti päivässä keskimäärin 30-40 grammaa rasvaa. Arvot hirvittävät... ja niille ei tunnu olevan mitään loogista selitystä. Ihmekään kun painoa tulee vain lisää kun kroppa valmistautuu uuteen jääkauteen!
Kuinka näitä arvoja saa alenemaan kun niille ei ole mitään perusteita, rukavaliota on paha muuttaa jotta saan edes päivän tarvittavan kalorimäärän täyteen... lääkäri puhuu elämäntaparemontista, eikä yksinkertaisesti usko, etten pistele poskeeni pekoneita tai että liikun jo tarpeeksi. Itseäni hirvittää mitä arvot olisivat jos söisin sekaravintoa... ja kyseessä on ensimmäinen kolesterolimittaukseni koskaan. Mitään vertailupohjaa ei ole. Voiko kilpirauhasen vajaatoiminta (sekin on luokiteltu lieväksi) hidastaa metaboliaa näin paljon, että rasvat kertyvät yksinkertaisesti elimistöön? Ja edelleen, mitä tälle voi tehdä? Ja onko olemassa jotain muuta mahdollista syytä tai sairautta, joka voi nostaa kolesteroliarvoja, vaikka muuten pieni verenkuva olisikin puhdas?
Kuinka näitä arvoja saa alenemaan kun niille ei ole mitään perusteita, rukavaliota on paha muuttaa jotta saan edes päivän tarvittavan kalorimäärän täyteen... lääkäri puhuu elämäntaparemontista, eikä yksinkertaisesti usko, etten pistele poskeeni pekoneita tai että liikun jo tarpeeksi. Itseäni hirvittää mitä arvot olisivat jos söisin sekaravintoa... ja kyseessä on ensimmäinen kolesterolimittaukseni koskaan. Mitään vertailupohjaa ei ole. Voiko kilpirauhasen vajaatoiminta (sekin on luokiteltu lieväksi) hidastaa metaboliaa näin paljon, että rasvat kertyvät yksinkertaisesti elimistöön? Ja edelleen, mitä tälle voi tehdä? Ja onko olemassa jotain muuta mahdollista syytä tai sairautta, joka voi nostaa kolesteroliarvoja, vaikka muuten pieni verenkuva olisikin puhdas?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Arvelit ihan oikein, sillä kilpirauhasen vajaatoiminta, subkliininenkin, huonontaa rasva-arvoja, joten kannattanee kokeilla siihen vajaatoimintaan tyroksiinilääkitystä.
13.9.2010 klo 20:00 TV1
MOT: Rasvainen kupla
Vuosikausia meitä on neuvottu vaihtamaan voi margariiniin sydämen terveyden vuoksi. Onko siihen mitään perusteita? Toimittaja Martti Backman.
Ruotsalainen lääkäri ja tutkija Uffe Ravnskov esittelee MOT ohjelmassa käsityksiään ravinnon rasvoista ja sydänsairauksista. Ravnskovin mukaan voin ja läskin syyllisyydestä sepelvaltimotautiin ei ole tieteellistä näyttöä.
http://ohjelmat.yle.fi/mot/etusivu
"Lokakuun loppupuolella näytettävässä MOT-ohjelmassa keskitytään koleterolilääkkeiden haittojen kertomiseen. Ohjelmassa kyseenalaistetaan koko kolesteroliteoria sydän- ja verisuonisairauksien syynä."
Tästä on myös kirjoitettu Kunto & Terveys lehdessä:
http://www.kuntolehti.com/main.php?type=news2&news=299&newsTempl=paatoimittaja
esim. kalaa ja kalaöljyjä reilusti? Kun sanot, ettet käytä näkyvää rasvaa, niin voipi olla, että sulla on pula rasvasta, siitä kasvisperäisestä hyvästä rasvasta ja sitten juuri esim. kalasta.
Triglyt sinulla tosiaan ovat reilusti yli rajojen, kokonaiskolesteroli ei sinällään kerra kaikkea, koska pitäisi tietää paljonko siitä on hyvää ja paljonko huonoa.
Ongelma voi tietenkin olla perinnöllinenkin.
En syö kalaa tai kalaöljyä (lasken itse kalan lihaksi ;)). Ja tiedän kyllä, että kala on terveellistä, mutta syön muuten soijaa, pähkinöitä, ynnä muita ja välillä korvaavia omega-3 rasvahappoja... en kuitenkaan popsi noitakaan niin älyttömästi, että nuo rasva-aineet pitäisi olla tuollaisia. Triglyt virallinen arvo oli jopa tarkastettuani 2.84. Minulla on yhden ainoan kerran aikaisemmin otettu kolesterooliarvot noin kuusi vuotta sitten. Silloin kokonaistulos oli vajaa 4 (muutkin arvot ok) ja triglyt alle 2. Painoin pari kiloa enemmän ja harrastin vähemmän säännöllistä liikuntaa, joten rasvakäyrä on kasvamaan päin ;)
Itse en muuten olisi varsinaisesti edes huolissani, mutta kun päätä jomottaa lähes poikkeuksetta, herään aamuisin pahoinvointiin, muutenkin veto on aivan poissa... tulosten mukaan kaikki on enemmän ja vähemmän ok, mutta tosiaan nuo rasva-arvot ovat valtavat ja kun edelleen niille ei pitäisi olla syytä. Menen huomenna takaisin lääkäriin. Haluan että uusivat kokeet ja erottavat nuo kolesteroliarvot toisistaan. Samalla toivottavasti ottavat maksa-ja haima-arvot. Mitään muuta en keksi.
Omakohtainen kokemus.... n.2 vuotta ns.VHH-"dieetillä". (En itse tätä laihdutuskuuriksi laske,vaan mieluummin ruokatottumuksien muutoksena).
-Kokonaiskolestroli tippui 5,5---->4,7.
-Paino tippui -15 kg
-Lopetin kuorsauksen "VHH-dietin" ensimmäisillä viikoilla
-Yleisolotila parani huomattavasti, esim. uskomaton väsymys ruokailujen jälkeen on poissa. Närästys loppui. yms.yms.
Kertaakaan ei tämän ns. "dieetin" aikana ole ollut nälkä. Aieemin kokeilin vaikka minkalaisia keittokuureja ja muita. Niiden vaikutus parhaillaan -2kg painonpudotus ja julmettu nälkä 2 viikon ajan.
Syön siis nykyään lihaa,kalaa,kanaa,kananmunia,salaattia,kasviksia,täysjyvä ruisleipää,hedelmiä. Muutaman kerran viikossa jäätelöä ja yhden karkkipäivän olen itselleni sallinut.
Jätä siis ensimmäisenä kaikki pullamössö pois (vaaleat leivät,riisi,makaroni,peruna). Huomaat olotilan muuttuvan 2 viikossa. Ja ota hyvä ihminen ruokavalioosi takaisin lihat,kanat,kalat. Tai vähintään joku noista, vaikka kananmunat jos et "eettisistä" syistä lihaa syö.
Kannattaa syödä graavilohta, parmankinkkua, tartarpihvejä ym. raakaa lihaa ja kalaa. Ne ovat hyviä sydänterveellisen HDL:n lähteitä ja saavat kalkkeutumat, LDL:n ja triglyt vähenemään. Ainoastaan kypsennetyssä lihassa ja kalassa on epäterveellistä LDL-kolesterolia.
Raaka kananmuna varsinkin on huipputerveellistä. Juot vaikka joka aamu aamupalaksi varsinaisen superfood-drinkin, joka puhdistaa verisuonet ja korjaa kolesterolitasot. Raaka kananmuna tomaattimehua, sekoitetaan haarukalla.
Paistetussa kananmunassa muuten on tosi terveelliset ainesosat (kaikki mitä pieni kananpoikakin ehdottomasti tarvitsee kasvaakseen), mutta HDL on pilkkoutunut epäterveelliseksi LDL:ksi.