orvokin siemenet?

sormetmultaan89

Olen vasta alkanut kiinnostumaan puutarhan hoidosta, enkä tiedä paljoa kukista...
Haluaisin kuitenkin kerätä itse orvokin siemenet talteen ja yrittää saada ne jotenkin itämään ensi kesänä, mutta voisiko joku sanoa, että miten ne siemenet sieltä kukasta saa, missä ne sijaitsee ja milloin kannattaa ottaa?
Milloin ne kylvetään maahan, heti kun maa on sulanut vai vasta esim. kesäkuun alussa?

6

6371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et sillee

      Anna niiden varista itsekseen maahan, keväällä on maasi täynnä pieniä alkuja. laita merkki ettei revi pois rikkaruohoina. Taimia voit sitten siirrellä paikasta toiseen jos haluat.

    • tipitii..

      siihen kukan paikalle, sellainen vihreä kova pallero (en ole orvokin siemeniä koskaan kerännyt. onko noitten palleroitten sisällä pieniä siemeniä vai onko se pallero itse se siemen, sitä en tiedä).

      voit kerätä siemenet ja kylvää ne esim. multaisaan kukkaruukkuun (kukkapenkkikin käy) ja jättää sen talveksi ulos (ruukun voi vaikka kaivaa maahan). keväällä sieltä alkaa orvokit kasvaa. tai vaihtoehtoisesti siemenet voi kuivattaa ja kylvää sitten keväällä maahan tai ruukkuihin.

      • O-mukulakiurunkannus

        Orvokin siemenet ovat siellä palleron sisällä. Ne tosiaan pärjäävät talven yli siellä, missä sattuvat olemaan ja itävät keväällä, monet jo kesän mittaan heti maahan päädyttyään. Parhaassa tapauksessa osa taimista kukkii jo syntymäkesänään. Muurahaiset kanniskelevat mielellään orvokin siemeniä ympäriinsä, niissä kun on sellainen ihan pieni öljylisäke, joka on muurahaisen mieleen. Taimia siis saattaa nousta ihan mistä vaan. Eriväriset orvokit risteytyvät keskenään täysin estottomasti, joten uusien taimien väri on aina yllätys. Joskus oikein hienoja, toisinaan sitten taas ei, violetti ja keltainen sekoittuneena tuottaa likaisenruskeaa. Uusien värimuunnosten seuraaminen on hyvin mielenkiintoista, ainakin minusta. :-)


    • siitä vaan

      Siemenet on tosiaan siellä pallukan sisällä ja ne on valmiita, kun pallukka alkaa kuivaa ja vihreys hävitä. Siemenet on tummia valmiina, jos ne on kovin vaaleita niin itäminen ei välttämättä onnistu.

      Kylvää ne voi melkein miten hyvänsä. Joko maahan milloin haluaa tai aikaisin keväällä purkkiin sisälle. Sisällä esikasvatetut taimet kannattaa koulia (istuttaa hiukan kasvaneina uudelleen) etteivät veny, pikku taimia kun ei voi istuttaa ulos ennen pakkasten loppumista. Taimet ovat aivan säälittävän pieniä ens alkuun ja kasvavat hitaasti, ei pidä hermostua.
      Kukan väri uusissa taimissa voi olla mikä hyvänsä, koska orvokit risteytyvät keskenään eikä edes keskenään samanväristen risteymät ole välttämättä emokasvien värisiä. Eli kokeile ja hämmästy, vaikeaa se ei ole!

    • Satuhaltija

      Jos orvokit kiinnostaa kokeile Viola wittrockia on periaatteessa helppo kun leviää itsekseen eikä tarvi huolehtia siemenistä, taimettamisesta ja muusta.

    • siniset orvokit

      Itselläni kasvaa jotain kauniin sinisiä, olisiko metsäorvokkeja, luonnostaan kukkapenkkiin, nyt viimekesönä otin siemenet talteen ja ripottelin muuallekin kasvamaan .Saa nähdä lähtikö, vai veikö kusiaiset mennessään. Otin ne siemenet rasiaan, kansi päälle, koska ne lentävät ties minne, kun se siemen kota poksahtaa. Ekat oli pitkin keittiön lattiaa, kun olivat lautasella kuivamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      138
      3851
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      68
      2721
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      51
      2713
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2493
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2360
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1478
    7. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      83
      1394
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      640
      1323
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      164
      1167
    10. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      82
      1141
    Aihe