Piihappo/Kitosaani?

Kertsy

Teen omenasiideriä. Siideri pitäisi käymisen jälkeen kirkastaa/selkeyttää. Mikä on oikea aine siihen, ettei se tapa hiivaa, koska hiivan pitää toimia vielä pullossa, että sinne muodostuisi hiilihappoa. Ostin supersellvikepakkauksen, jossa on nuo piihappo ja kitosaani eri pusseissaan. Tappaako piihappo hiivan? Piihappo se annostellaan ensin astiaanja seuraavana päivänä kitosaani. Kirkasta varmaan tulee, mutta kuinka voi hiiva?

4

12685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • urgh

      Myös viinin säilyvyyden kannalta on käymisenpysäyttäjän käyttö enemmän kuin suotavaa. Useimmat pysäytysaineet sisältävät rikkiyhdisteen (kaliumdisulfiitti), joka tappaa hiivan, sekä kaliumsorbaatin, joka on yleinen elintarvikkeissa käytettävä säilöntäaine.


      Kirkasteita käyttämällä viinin saa nopeasti kristallinkirkkaaksi. Niiden käyttö edellyttää kuitenkin, että käyminen on pysähtynyt, muuten käyminen pitää viinin liikkeessä, jolloin sakka-ainekset eivät pääse laskeutumaan pohjaan, eikä viini kirkastu ollenkaan tai se kirkastuu hyvin huonosti

    • Anonyymi

      Nähdäkseni kotikonstina toimisi parhaiten se, että käymistuote lapotaan kesken käymisen kruunukorkillisiin pulloihin, joissa se saa tiiviisti suljettuna käydä loppuun saakka. Tällöin käymisen tuottama hiilidioksidi ei enää poistukaan, vaan jää nesteeseen.

      Kun käyminen sitten loppuu, pullot tulee varovasti kääntää ylösalaisin ja huolehditaan, että pohjalle kertynyt sakka lähtee liikkeelle - siis painuu jälleen pohjalle - siis korkin päälle. Pullot sijoitetaan ylösalaisin ja välillä tarkistetaan, että sakka todella laskeutuu korkkiin, eikä jää pullon kaulan pinnoille hunnuksi. Sen saa laskeutumaan varovasti pulloa pyöritellen, Kun kaikki sakka on korkin päällä, pullot sijoitetaan edelleen ylösalaisin arkkupakastimeen. Pakastin saa aikaan sen, että alkoholipitoisuudeltaan vähäisempi pohjalla oleva neste jäätyy. Kun pullon korkissa on jäätynyt sakka, niin pullot avataan yksitellen ja sulketaan heti uudella korkilla. Koska jouma on kylmää, nopeasti korkin vaihtaen ei hiilidioksidi vapaudu juomasta, mutta pääset sakasta eroon.

      Tällöin sinulla on siideri pulloissa, etkä tarvitse selkiytysaineita lainkaan, koska painovoima ja pakastus hoitaa homman. Toki pulloihin saattaa jäädä vähäisiä määriä sakkaa, mutta se ei liene haitaksi. Riippuu siitä, miten tarkkaan haluat pyöritellä ylösalaisin olevia pulloja.

      • Anonyymi

        En suositte yhtään, pullo kuin pullo räjähtää jos sinne muodostuu riittävästi painetta. Ehkä teollisuudessa voivat ammatti-ihmiset tehdä tuollaista.


    • Anonyymi

      Ei kai siideriä kuten oluttakaan tarvitse mitenkään erikseen kirkastaa. Hiiva vajoaa pullon pohjalle ja sen sieltä kaataessa ei hiivaa päädy juomaan. Eikä se hiiva muutenkaan mitään vaarallista ole. Puheet vaikkapa hiivan aiheuttamista vatsavaivoista taitavat olla pääosin urbaania legendaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16933
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4644
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2647
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1928
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1559
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      396
      1512
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      15
      1409
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      19
      1075
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      9
      1022
    Aihe