HYVÄ, poliisi!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010091212334764_uu.shtml

Vielä kun saataisiin lakipykälä että loisivia ja notkuvia känniäpäröitä saisi poliisi pamputtaa omantunnon mukaan seuraamuksitta, niin alkaisi nuorisonkin laatu parantua silmissä kun lökäpöksyhörhöt saavat pikkasen kurinpalautusta!
8306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuota voi sanoa jo laajamittaiseksi alkoholin väärinkäytöksi. ;) Kannattaa muistaa, että monessa muussa maassa ikärajana on 16vv, joka vähentää humalahakuisuutta. Suomessa käytössä oleva tiukka rajoituspolitiikka taas tunnetusti lisää humalahakuisuutta.

Äänestä

Se olisi kyllä vanhempien tehtävä huolehti lastensa tekemisistä ja juomisista. Valitettavasti moni vanhempi jopa ostaa alaikäiselle nuorelleen alkoholia. Tällaiset vanhemmat pitäisi viedä häpeäpaaluun torille.

Vanhemman kuuluu olla auktoriteetti ja näyttää nuorelle vähintään että lakia täytyy noudattaa, jos ei itse tajua lain taustalla olevaa syytä, alkoholi vaikuttaa negatiivisesti kehittyvän nuoren aivoihin.

On hieman pelottavaa että osa vanhemmista on antanut kasvatusvastuuta poliisille, poliisin kanssa tekemisiin joutumisella voi olla ikäviä ja pitkävaikutteisia seurauksia.

Äänestä
  • monet vanhemmat on ihan juoppoja ja eivät erota hyvää pahasta ja eivät todellakaan tajua tekevänsä mitään väärää. Sitä paitsi olisihan se ihan kamalaa jos "kaverit" suuttuisi kun niille ei hae kaljaa ja tupakkaa.

    Äänestä

kovin paljon - montako mäyräkoiraa - ei montaa....

No, mietis sitä kun kuukauden päästä poliisi vie alta 18-vuotiailta myös tupakat...

Äänestä
  • ei kai sama kaatomäärä ollut keväälläkin vastaavassa uutisessa?

    Äänestä

  • Laske siitä

    Äänestä

  • teinit.. kirjoitti:

    Laske siitä

    Toiset sentään vielä osaavat iloita lapsuudesta ja nuoruudesta ja ottaa iloa elämästä nuorena, sillä
    aikuisena sitä nuoruusfiilinkiä ei enää synnytä millään, vaikka ryyppäis kuinka hitosti hyvänsä.

    Äänestä

  • kuten sinä siinä kirjoitti:

    Toiset sentään vielä osaavat iloita lapsuudesta ja nuoruudesta ja ottaa iloa elämästä nuorena, sillä
    aikuisena sitä nuoruusfiilinkiä ei enää synnytä millään, vaikka ryyppäis kuinka hitosti hyvänsä.

    Aika säälittävää jos ei edes lapsena osaa pitää hauskaa aisteja turruttamatta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuria eläimille kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010091212334764_uu.shtml

Vielä kun saataisiin lakipykälä että loisivia ja notkuvia känniäpäröitä saisi poliisi pamputtaa omantunnon mukaan seuraamuksitta, niin alkaisi nuorisonkin laatu parantua silmissä kun lökäpöksyhörhöt saavat pikkasen kurinpalautusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu