Asko Kervinen saa kunnianpalautuksen

Nedo

Valtioneuvoston Oikeuskansleri on reagoinut Kotkan maakuntamuseon museomestari Asko Kervisen tapaukseen, jossa kaupunki on vuodesta 1993 kerännyt häntä vastaan perätöntä tietoa, jonka on tallentanut tietojärjestelmiinsä. Asiassa käydyt tuomioistuinmenettelyt eivät täytttäneet oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin edellytyksiä.

Asko Kervinen on tehnyt asiasta selvityspyynnön ja Kotkan Perussuomalaiset ry:n kaupunginvaltuutetut ovat tehneet asian hoitamiseksi useita valtuustoaloitteita ja nyt on hallintolain (6.6.2003/434) 31 §:n tarkoittaman selvittämisvelvollisuuden nojalla asia ratkeamassa.

Lähde: Valtioneuvosto, OKV

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se viksumpi

      anna diaarinumero.jos osaat.

    • Asko Kervinen

      Allekirjoittaneella on aloittajan esittämän viestin ulkopuolisena asiana vireillä oikeuskanslerinvirastossa kaikkiaan kolme erillistä laillisuusvalvontakokonaisuutta, joista yhden tuomioistuinkäsittelyn todistelun keskeisenä seikkana tullee olemaan saamani lausunto:

      "Kymenlaakson käräjäoikeuden 5.5.2010 päivätyn nro 10/1046 päätöksen toinen osapuoli on Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö, jonka virka-asema velvoittaa nk. mustan listan ja mustan listan tietojen hävittämistä muista asiakirjoista ja noudattamaan oikeudenkäymiskaaren 20 luvun säännökset huomioon ottaen puhutun päätöksen sopimusta."

      • 2.erässä

        Tyrmäys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe