käteistä ulkomailta, osto vai myynti?

matkailija25

Asun ulkomailla, ja suunnitelmissa on nostaa ulkomaan valuuttaa suomalaiselta eurotililtä eli tietysti myös suomalaisella kortilla. Rahanvaihtopisteestä tai automaatilta.

Maksu kuuluu olevan pankissani 2e 2,5e noston määrässä. Ei siinä mitään.

Mutta käytetäänkö tässä tapauksessa osto- vai myyntikurssia? En ole koskaan tajunnut tätä asiaa :D Kuuluisi varmaan tyhmien kysymysten puolelle. Ostanko minä siis ulkomaan valuuttaa kun seison ulkomaisella pankkiautomaatilla? Vai/Eli Myykö pankki sitä minulle?

Jos nostan ulkomaisesta pankista 100 EUROLLA valuuttaa, saanko siis 100 x myyntikurssi-määrän vaiko 100 x ostokurssi-määrän?

Jos nostan ulkomaiselta automaatilta 100 VALUUTTAA, meneekö tililtäni 100 x myyntikurssi ( maksut) vai 100 x ostokurssi ( maksut)?

Vähemmästäkin tulee päänsärky!

Kiitos avusta!

3

1353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "kuski"

      Monissa ulkomaisissa pankeissa on käytössä järjestelmä joka toimii vaihtokurssin mukaan.
      Mutta sampo pankista sanoivat kun kysyin, että samalla kurssilla menee kuin jos euroja antaisit pankin rahan vaihto pisteellä.

      • Siis lyhyesti sanottuna automaattinosto ei-euromaassa eurotililtä menee myyntikurssilla.


    • heh heh

      miten voit nostaa ulkomailla rahaa pankista?? siis tiskiltä??? Minua kovasti tuo kiinnostaa kun ei yleensä ole pankeissa tiliä jne....auutomaatista kyllä on tuttu mutta kävellä pankin konttoriin ulkomailla...ja nyt en puhu esim. ruotsista vaan oikeasti ulkomailla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe