Asun ulkomailla, ja suunnitelmissa on nostaa ulkomaan valuuttaa suomalaiselta eurotililtä eli tietysti myös suomalaisella kortilla. Rahanvaihtopisteestä tai automaatilta.
Maksu kuuluu olevan pankissani 2e 2,5e noston määrässä. Ei siinä mitään.
Mutta käytetäänkö tässä tapauksessa osto- vai myyntikurssia? En ole koskaan tajunnut tätä asiaa :D Kuuluisi varmaan tyhmien kysymysten puolelle. Ostanko minä siis ulkomaan valuuttaa kun seison ulkomaisella pankkiautomaatilla? Vai/Eli Myykö pankki sitä minulle?
Jos nostan ulkomaisesta pankista 100 EUROLLA valuuttaa, saanko siis 100 x myyntikurssi-määrän vaiko 100 x ostokurssi-määrän?
Jos nostan ulkomaiselta automaatilta 100 VALUUTTAA, meneekö tililtäni 100 x myyntikurssi ( maksut) vai 100 x ostokurssi ( maksut)?
Vähemmästäkin tulee päänsärky!
Kiitos avusta!
käteistä ulkomailta, osto vai myynti?
matkailija25
3
1305
Vastaukset
- "kuski"
Monissa ulkomaisissa pankeissa on käytössä järjestelmä joka toimii vaihtokurssin mukaan.
Mutta sampo pankista sanoivat kun kysyin, että samalla kurssilla menee kuin jos euroja antaisit pankin rahan vaihto pisteellä. - heh heh
miten voit nostaa ulkomailla rahaa pankista?? siis tiskiltä??? Minua kovasti tuo kiinnostaa kun ei yleensä ole pankeissa tiliä jne....auutomaatista kyllä on tuttu mutta kävellä pankin konttoriin ulkomailla...ja nyt en puhu esim. ruotsista vaan oikeasti ulkomailla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37680