vilunkipeliä ja kieroilua hirvikokeessa

antero567

meillä päin sattui tapaus että erä mies kävi ampumassa koetta ja väitti että mielestään oli osumat olivat oleet hyviä mutta ampuma haudasta oli tullut vastaus että laukaukset olivat mennneet ohi taulusta. Mies oli ihmeeesään ruvennut epäileen kiikaria ja sen kohdistusta joka kotona suoritetussa koe ammunassa oli osunnut aivan nappiinsa Miees epäili että kun on ollut tietynlaista pientä purnaa oman metsästys seuran porukan kanssa. eikä tainnut olla kovinkaan hyvissä väleissä myöskään ammuntaa valvovien tahojenkaan kanssa. Niin olisko tässä mahdolisesti takan NS jonkin sorttinen kiero peli ja kiusan teko ettei mene hirvikoe läpi ainakaan täällä sitähän on vaikea todistaa. Mutta onko palstan lukijoilla kokemusta tai tietämystä kyseisistä tilanteista

8

5314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korhosen Ilimari

      Taitaa olla yleistä nykyään sillä ennen hirvikokeen ollessa hivenen hankalampi oli se useammasta yrityskerrasta johtuen hyvä tulonlähde.
      Nykyään koehan on lapsellisen helppo. Silti kaveria kusetettiin pohjoisessa tänä keväänä kun hän aamulla kohdisti kiväärinsä ja meni iltapäivällä kokeeseen, ampui puhtaaseen tauluun ja näki kiikarista osumat. Näyttösuojasta väitettiin että kolme osumaa ja uusiksi. Kaveri nosti metelin ja vaati että hänen pitää nähdä taulu sillä neljä osumaa siinä oli. Kinan ja tappelun päätteeksi hän pääsi taululle ja todellakin neljä osumaahan siellä.
      Samalla lähti miehet vaihtoon näyttösuojassa.
      Reilu kuukausi sitten olin kokeessa ja eräs papparainen ampui kaikki sarjat ja aina kuulemma neljäs ohi vaikka väitti ettei ristikko liiku ollenkaan hyvällä tuella kohteesta.
      Hetkeä aikaisemmin kuulin kun ammunnan valvoja puhui että nykyään kun koe menee helposti läpi ei rahaa tule enään ammunnoista.
      Niin että kuinkahan paljon kokeestakin rahastetaan nykyään kusettamalla ampujaa?

    • valvojat.

      Pääsääntöisesti ampujat ja ammunnan valvojat ovat tuttuja toisilleen. Perimmäisenä asiana hommassa on, että ase vie sine mihin tähtäin näyttää, ja täyttään lain vaatimus. Homman tarkoituksena ei ole pullauttaa ketään hirvimetsältä. Todellisuudessa tulkinta tapahtuu ampujan eduksi, joskus enemmän ja joskus vielä enemmän. Kuitenkaan, aseen tarkuuttamistilaisuus ampumakoe ei ole.

      Ja onhan se noloa, kun vetää neljä hutia ja kaksikymmentä äijää vahtaa selän takana. Ampujan kahvikuppineuroosi kohdistetaan näyttösuojaan, jossa vittumaiset jätkät piruuttaan eivät päästäneet ampujaa läpi.

      Jostain syystä nämä väärin ymmärretyt ja ohiampujat eivät itse hakeudu ammunnanvalvojiksi.

      • järki käteen

        jos taulussa on kolme osumaa kasassa,on todennäköistä,että neljäs on mennyt samasta reiästä
        minä ainakin hyväksyn tällaisen suorituksen.


    • tarkka topi

      kyllä on samanlaatuista "filunkia"rahan ahneus seuran miehillä?ammuttavat uusintoja kaikki mahdölliset?viimeisellä kerralla tulee HYV*KSYTTY:Osta hyvä kiikari niin näet iyse mihin osui!!

      • Harhoja näet

        Hirvikokeen valvoja ei saa killinkiäkään. Valvoja tekee koko homman kökkätyönä, omalla ajallaan ja omilla polttoaineilla. Luulotautiin taitaaa löytyä heikonlaisesti lääkitystä, mutta kannattaa kuitenkin tilata aika jollekkin kallonkutistajalle, kela saattaa maksaa osan kustannuksista.


    • tiira pöllö

      mutta radan omistava seura saa korvauksen per ampuma suoritus eli mitä enemmän yrityksiä sen suurempi korvaus. Valvoja ja muut henkilöt ovat pääosin radan omistavasta seurasta.

      Väitän että 99% ampumakokeista valvotaan ja hyväksytään oikein. Se 1% menee sattuman ja inhimillisen erehdyksen piiriin.

    • Anonyymi

      Ampujalla on halutessaan oikeus nähdä taulu ennen paikkausta, siitä ilmoitetaan ammuttajalle, jolla on myös velvollisuus tiedustella kyseisessä tapauksessa haluaako ampuja nähdä taulun. T. Ammuttaja.

    • Anonyymi

      Meiän seurassa ei tarvii ampua ollenkaan, rahalla selviää läpi kokeesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4744
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1712
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1576
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1534
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      254
      1416
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1160
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1151
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1043
    Aihe