maksupäätteestä?

kertokaa yrittäjät kokemuksianne maksupäätteestä ? millainen kannattaa ottaa kuukausimaksullinen esim. soneralta vai oma maksupääte?
millaisia muita kuluja tuleee maksupäätteestä? esim. mitä pankki velottaa yhdestä tapahtumasta?
9933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mun kaveri sanoi että maksupääte on huono ratkaisu, huonoin kaikista tarjolla olevista. Se maksupääte syö virtaa yötä päivää ja hurisee ja sitä on kovin vaikea vaikea käyttää, ainakin maaseudulla on. Eikä ole mitään takuita että saa ikinä rahojansa mistään pankeista takas, sinne jää useimmiten kaikki, rippeitä voi joskus saada. Kannattaa myydä mieluummin käteisellä rahalla, tai sitten tutuille asiakkaille vaan, jolle voi antaa maksuaikaa muutamia päiviä, taikka sitten vaan muita sellaisia kunnon asiakkaita valkkaa joukosta.

Äänestä
  • eikös tuon maksupäätteen voi sammuttaa ihan työpäivän jälkeen? Ja jos rahoja ei pankinpuolelta näy, niin sehän on varkautta ja soitto poliisille. Eriasia tietysti onko pankissa suoraveloituksia auki tai lainaa tai pankille muutenvaan velkaa et tulot meneekin sinne sit suoraan :P

    Käteisen huonopuoli on se, että itse vihaan käteistä. Tykkään kantaa muoviläpyskää kuin tukun tuohta ja tulla ryöstetyksi.

    Äänestä

  • näin85 kirjoitti:

    eikös tuon maksupäätteen voi sammuttaa ihan työpäivän jälkeen? Ja jos rahoja ei pankinpuolelta näy, niin sehän on varkautta ja soitto poliisille. Eriasia tietysti onko pankissa suoraveloituksia auki tai lainaa tai pankille muutenvaan velkaa et tulot meneekin sinne sit suoraan :P

    Käteisen huonopuoli on se, että itse vihaan käteistä. Tykkään kantaa muoviläpyskää kuin tukun tuohta ja tulla ryöstetyksi.

    ""Käteisen huonopuoli on se, että itse vihaan käteistä.""

    Mulle ainakin tulee ihan persaukinen olo ellei lompakossa aina ole muutamia viiskymppisiä, tai ainakin paria kakskymppistä koko ajan.

    Että sikäli vanhan liiton miehiä ollaan!

    .

    Äänestä

Varmaankin maksupääte kannattanee ostaa omaksi.
Sen lisäksi menee (pointilla) n. 16 euroa ssl-yhteydestä/kk ja 98€/laite/vuosi "ohjelmiston ylläpitomaksua".
Laitteet (mitä minä olen kokeillut....) on yleensä kestäviä ja kestäävät vähintään sen 4 vuotta, joten tulee se halvemmaksi.

Pankki veloittaa vaan pankkikorteista. Muut veloittaa luottokunta. Yleisimmät korttiprovisiot lienee sen 0,9% ostoksen summasta. Diners/Amex on enemmän, mutta oma huomioni on se että näiden korttien käyttäjät käyttäävät_huomattavasti_enemmän rahaa kerralla, joten en ole kovinkaan vihainen noidenkaan käytöstä.

Äänestä

Maksupääte on tätä päivää, ei kukaan kantele käteistä taskussa kovin suuria summia ainakaan. Minulla on lieasing -laite ja suosittelen sitä, koska ei missään nimessä kannata ostaa sitä omaksi. Maksukortit, maksupäätetyypit ja menettelytavat korttimaksuissa muuttuvat vuosien varrella koko ajan, joten laitteesi on heti kohta vanha tai uusimisen tarpeessa. Kun vuokraat laitteesi, niin vuokraaja on velvollinen vaihtamaan sen vuokrausaikana uuteen, jos tulee mullistavia muutoksia maksujen vastaanotossa.
Minun laitteeni GRPS-maksu kuukaudessa on 4,10 euroa (Sonera) ja laitteen vuokra 43,90 euroa. OP:lla 0,04 euroa/tapahtuman siirto. Tuo kuukausivuokra riippuu laitteesta ja ominaisuuksista, minun laitteeni on ladattava ja siirrettävä paikasta toiseen (Hypercom Optimum M4230).

Mitä muut kommentoivat laitteen hurinaa ym., minun laitteeni on ihan hiljainen, ei ne mitään ääntä pidä käynnissä ollessaan. Höpöhöpö -puhetta nuo hurinat. Ja mitä maksuihin tulee, pankin kanssa tehdään sopimus pankkikorttimaksuista sekä luottokunnan kanssa luottokorteista. Maksut tulevat oikeaopisesti tilille muutaman päivän sisällä. Luottokunta veloittaa luottokorttimaksuista pienen osan suoraan ko. summasta, joten se näkyy tiliotteessa hieman pienempänä summana mitä asiakas maksoi. Laitteen päivitys ym. toimivat suit sait sukkelaan GPRS:n avulla.

P.S. olen luopumassa maksupäätteestäni tarpeettomana, joten jos olet kiinnostunut vuokraamaan sen (vuokra-aikaa jäljellä vielä 2 vuotta), niin ota yhteyttä asiakaspalvelu @ cherryshop.fi

Äänestä
  • Haluaisin tietää että millä perustelet tuon että kortit vaihtuu niin usein?
    Pankkikortitkin olivat käytössä ainakin pari vuosikymmentä.
    Parissa vuodessa ei takuuvarmasti tule mitään mullistavaa ja sinä aikana tuo kauppaamasi leasinglaite on maksanut jo 1053,6 euroa. Suoraan ostaen sama laite lienee max 650 e.

    Siitä maksetaan tuo sama ohelmiston ylläpito että ne kortit toimii (tuossa ilmeisesti leivottu tuohon leasingiin sisään).

    Aika rivakan värittynyt ohjeistus että tuntuu olevan laitteella kiire kun joka forum on pitänyt spämmätä.

    Äänestä

  • Suomen halvin maksupääte. 25 € / kk.
    Provisio 1,25% siinä kaikki
    www.taritel.fi/maksupaate

    Äänestä

Suomen halvin maksupääte.
www.taritel.fi/maksupaate

Äänestä
  • Kun käteinen raha poistuu käytöstä niin tuota kannattaa markkinoida kerjäläisille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kannattaako33 kirjoitti:

kertokaa yrittäjät kokemuksianne maksupäätteestä ? millainen kannattaa ottaa kuukausimaksullinen esim. soneralta vai oma maksupääte?
millaisia muita kuluja tuleee maksupäätteestä? esim. mitä pankki velottaa yhdestä tapahtumasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu