vesialue -

Vesijättö /

Vähän tekstiä jos on loma asumus meren rannalla,

Vesijättömaan ostaminen kannattaa tehdä ja vesialueen ostaminen koska niillä ei ole suurta laskettua arvoa hukkamaana omistajalle .
Vesijättömaan ostamiseen aina on oikeus ja vesijättömaan ( hukkamaan ) omistajan on pakko myydä se maa joka on mökin tontin levynen .
Vesijättömaan arvo ja vesi alueen arvoa ei noteraa omistaja itse vaan ostajalle / myyjälle alueen arvon sanoo maakauppakamari tai maarekisterikeskus m2 hinnan .
Vesijättömaan voi aina ostaa virkistystontin leveydeltä mutta ei toisen tontin edestä mutta on alueita joihin on rakennettu mökkejä jonka alue on jakamaton jossa on useita omistajia .
Kun on alueella useita omistajia mutta ei tonttia ole jaettu on järkevää ostaa vesijättömaan mökillä joka voisi jäädä alueen osittamisessa kuiva maa mökiksi .
Tällöin mökin jolla on etäinen matka rantaan ostaa vesijättömaan itselleen siis ranta omistuksen ja näin turvaa tontin määräalan osituksessa itselleen rantaan pääsyn .
Osituksessa tosin tulee huomioida muidenkin lähempänä rantaa oleva oikeus omistaa rantaa niin että ei ole vesijättömaata osituksen jälkeen .
Osituksen jälkeen saa lähempänä rantaa olevat halukkaat mökit ostaa vesijättömaana edustan joka jää osituksen oman alueen eteen .
Näin kuitenkin kauinpainen mökki saa arvon nousua siten että ei ole vaara jäärä ilman rantaa ja on ostohetkellä etäinen suhde rantaan jolloin vesijättömaan ostamisen jälkeen arvo nousee huimasti kun vain menee tekemään vesijättömaan omistajan kanssa kaupat alueesta joka on jakamaton tontin leveys .

Alueen niin kuin vesialueen omistus pitää lainhuudattaa .

Laituria ja ruopparia hankkimaan .

1

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokisen saluuna

      Viimeaikoina vesijätön hinnaksi on asetettu pienemmillä alueilla lähelle tonttimaan hintaa olevia arvoja. Jos alue on suuri (tuhansia m2) tai muutoin huonompi, laitetaan hintaan kerroin (0,4 tms)

      Kannattaa kuitenkin ensin koittaa sopia alueen omistajan kanssa ennen kuin lähtee vaatimaan alaa käräjien kautta. Saattaa säästää paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      298
      7533
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      Yleistä ohjelmista ja sovelluksista
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2854
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2053
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      100
      1938
    Aihe