Palstan muslimeille!

Kun jo pelkkä uhkaus polttaa koraaneja nostatti muslimeissa esiin voimakkaita loukkaantumisen tunteita, niin voisitteko te muslimit ilmaista tuntemuksenne kysymykseni aiheeseen. Kysymys: JOS minä kehoittaisin kirjoittamassani kirjassa tappamaan kaikki vääräuskoisena pitämäni ihmiset, muslimit mukaanlukien, niin kokisitteko tämän suureksi loukkaukseksi itseänne ja uskontoanne kohtaan? Löytyykö teiltä rohkeutta tulla ilmaisemaan islamilainen totuus aiheesta ?
17434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

ramattu ja muslimit todistaa etta koko maailma tulee muslimien omaisuudeksi!

ota : raamattu.uskonkirjat.net/

sielta v-38 painos, ja pane hakuun ikuiseksi!-ota vain rauhalliisesti lukemmasi. Vittonnen ov warma!


-sossu auttaa!

Äänestä

että millä oikeudella muslimit yleensä tulevat meidän maahamme saastuttamaan arkeamme. Tämä maa on Suomi ja se kuuluu suomalaisille eikä millekään hennapartaisille piruille ja niiden hunnutuille synnytyskoneilleen. Painukaa sinne mistä olette tulleetkin ja mitä pikemmin niin sitä parempi. Saatanan sosiaalipummit.

Äänestä
  • kuunelkaapa sossua ja sisaministeroita!
    -eli hyyysareita! he tekevat niinsaadakseen amattisossuaanestajiia!


    kuuntele vaikka astridia, tarjaa, ritvaa tai puumallaista ja SUURPAATA!
    Niilla on litiumatterit kova-aanisissa!...ja matkamallissa...

    Äänestä

ja palstalla kirjoitteleville muille muslimeille, jotka täällä kuorruttavat Koraania islamilaisella hunajalla, KYSYMYS: Kuinka vakavaan rikokseen teidän mielestä minä syyllistyisin, JOS minä kirjoittamassani kirjassa kehoittaisin tappamaan vääräuskoisina pitämiäni ihmisiä joita muslimitkin mielestäni olisivat ? Olisiko Koraanin polttajaiset toteutuessaan vakavampi rikos kuin kirjan välityksellä tapahtuva, muslimeihinkin kohdistuvana, mahdollinen kehoitus hengenriistoihin ? Kaipaan muslimien mielipiteitä aiheeseen! Ettehän vain ole PELKUREITA!!!

Äänestä
  • Tuntuvat muslimit olevan pelkureita, kun eivät vastaa kysymyksiin!

    Äänestä

  • joko kiinnostanut tai kysymykseni aihe on heidän omalle tunnolleen liian "vaikea" vastata. Vaikka kysymykseni on fiktionaaliseksi muotoiltu niin luulisi siinä, aiheen vakavuuden huomioonottaen, olevan aineksia ehdottoman tuomitseviin ilmaisuihin. Aivopestyjen muslimien arvomaailmassa, mahdollinen tappokehoitus heihin kohdistuvana, ei nähtävästi ole yhtä tärkeä kuin Koraanien polttaminen julkisesti tai pilapiirroksien julkaisu. Tällä palstalla kirjoittelevilla uskottelu-uskomuksensa "matala-aitureilla" on suurin tarve torjua uskomukseensa kohdistunut kritiikki ja saada pidettyä Mohammedinsa koskemattomuuden kehän sisäpuolella. Tässä tehtävässä palstan muutamalla musliminuorella tuntuu olevan yhtä kiire kuin sammakolla äkeen edessä.

    Äänestä

Kirjanpolttofantasioita ja murhafantasioita. Mitä vielä?

Äänestä
  • Mitä mieltä olet siitä, että Koraani yllyttää sumaamaan toisinuskovat?

    Äänestä

  • kirjoittajalle! Voisitko selvittää että, millainen rangaistusvaatimus on Suomen rikoslaissa varattuna yksityiselle kansalaiselle joka julkisesti kehoittaisi väkivaltaan,( Koraanin tyylisesti,) kirjoittamassaan kirjassa. Onko yksityinen kansalainen tasavertainen Koraanin kanssa Suomen lain edessä? Tällaista HAUSKAA ajanvietettä jos kiinnostaa.

    Äänestä

  • Pitkämuistinen kirjoitti:

    kirjoittajalle! Voisitko selvittää että, millainen rangaistusvaatimus on Suomen rikoslaissa varattuna yksityiselle kansalaiselle joka julkisesti kehoittaisi väkivaltaan,( Koraanin tyylisesti,) kirjoittamassaan kirjassa. Onko yksityinen kansalainen tasavertainen Koraanin kanssa Suomen lain edessä? Tällaista HAUSKAA ajanvietettä jos kiinnostaa.

    Semmoista on kai tehty muttei kai Kooraanin nimissä. kun poliisitutkinta on kesken en ossaa vielä sanoa tulosta. Vuota siekin vielä tulosta.

    "Molari syyttää verkkosivustoa ja tiedotustoimistoa maineensa tahrimisesta ja turvallisuutensa vaarantamisesta. Sivustolla on jatkuvasti häntä herjaavia kirjoituksia, Molari väittää.

    Turhautuneena Molari liitti blogiinsa noin neliminuuttisen videon. Siinä hän pyytää apua Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:ltä, jotta se tuhoaisi verkkosivuja kirjoittavat toimittajat. Molari ehdottaa myös Kavkaz Centerin käyttämän serverin räjäyttämistä.

    Molari ei ole huolissaan videon mahdollisista vaikutuksista hänen viranhoitoonsa.
    - Tuskin siitä mitään seuraa."

    http://saarinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/43859-iltalehti-kirkkoherra-pyysi-tappamaan-vihamiehensa

    Äänestä

Monet heistä ( mislimi ) ovat lukeneet koraani, raamattu ja torah vaikka eivät ole pakko mutta sitten ei tarvi selittää tätä ja tota..olen musulman?

Äänestä

Sinä voit aivan vapaasti kirjoittaa ihan minkälaisen kirjan vaan, se ei uhkaa minua ihmisenä eikä se uhkaa minun uskontoani. Epäilen kuitenkin, että kirjaasi ei julkaistaisi koska se koettaisiin liian provosoivana.

Haluat varmaan nyt, että luen rivien välistä ja viittaat tällä siihen, että Koraanissa käsketään tappamaan vääräuskoiset. Etko osaa kysyä asiaa suoraan.
Voin sanoa, että tältä palstalta et tule saamaan mitään järkeviä vastauksia. Jos olet järkevä ihminen ja osaat keskustella aiheesta aikuismaisesti ja sivistyneesti niin löytyy myös toisia sivustoja, muslimien ylläpitämiä (löytyy googlaamalla) joihin ei ole pakko rekisteröityä, joissa voit keskustella asioista aikuismaisesti.
Tietenkään en voi luvata, että kaikki noilla sivustoilla osaa käyttäytyä aikuismaisesti, mutta 95 % osaa. Näin olen itse huomannut.

Lyhyesti kuitenkin tähän aiheesee: Koraanissa tosiaan on kohtia, joissa käsketään taistelemaan/tappamaan ns. vääräuskoiset, mutta ne käskyt eivät olet päteviä normielämässä. Tähän hyvänä todisteena löytyy jo se, että muutenhan suurin osa muslimeista olisi sotajalalla koko ajan, eikö? Tuskinpa maailmassa olisi yli 6 miljardia ihmistä, joista vaan noin miljardi muslimia, jos nämä 1 miljardia olisi velvoitettu tappamaan vääräuskoiset, eikö?
Nuo käskyt koski sotatilannetta. Sotatilanteeseen kuuluu myös käsky, älä tapa lapsia, naisia, vanhuksia, äläkä kaada puuta ellei siihen ole hyvä syy.

Koraanissa sanotaan toisessa kohtaa, että jos ei-muslimit (itse vihaan sanaa vääräuskoinen) eivät taistele sinua vastaan, vaan haluavat rauhaa, tee rauha heidän kanssaan. Tämän taas näkee aika hyvin nykyyänänkin olevan. Poikkeuksena tietyt ryhmät ja heidän omat ideologiansa, jotka osiltaan sotivat pahasti islamin oppeja vastaan. Esim. itsemurha on islamissa kielletty. Henkilö joka tappaa itsensä EI KOSKAAN tule pääsemään paratiisiin.

Itse käyn näillä sivuilla vain mielenhäiriössä, jossa ilmeisesti nytkin olen ;) niin ala-arvoista keskustelua täällä on. Samasta syystä täällä ei käy muutenkaan muslimeja.

Äänestä
  • käyvät täällä,et ole ainoa

    Äänestä

  • Palaan vielä aloittamaani aiheeseen. Epäilit että mahdollisesti kirjoittamaani kirjaa ei julkaistaisi liian provosoivan sisältönsä vuoksi. Ei tuota vaikeuksia ymmärtää että ketkä siitä provosoituisivat. Te herkkähipiäiset muslimit tietysti. Koraaninne aivopesun sumentamat "sisaresi" ja "veljesi". Kyllä minä osaan kysyä suoraankin, pitkään eletty elämä vain on opettanut että kaikilta ei kannata aina kysyä suoraan,varsinkaan teiltä muslimeilta, teidän vastauksenne kun on enimmäkseen kierteleviä. Tätä keskustelupalstaa seuranneena ja keskusteluihin osallistuneena on todentunut,että teille esitettyihin järkeviin kysymyksiin ei saa järkeviä vastauksia. Voimakas tunnesidonnaisuus uskomususkontoonne on sumentanut teidän todellisuudentajuanne. En tunne vähäisintäkään tarvetta tulla teidän palstoillenne toteuttamaan mihinkään johtamatonta jankkausta. Sen verran järkevän aikuiseksi tunnen itseni.
    Vaikka tunnistit aloitukseni aiheen rinnastuksen Koraanin vastaaviin, niin et pystynyt sinäkään,ainoana muslimina aiheeseeni vastanneena, ottamaan kriittisen tuomitsevaa kantaa Koraanissa esiintyviin tappokehoituksiin. Ilmaisusi oli kiertelevän puolustelevaa.Vaikka Koraani on ymmärrettävä syntyhetkeensä sidonnaiseksi niin sen sisältö toimii hyvänä pelokkeena ja tehokkaana ohjeistajana aivopeseytyneille muslimeille tänäkin päivänä. On kiistaton tosiasia että Koraanissa olevat, Allahinne sanomiksi ja kehoituksiksi naamioidut ilmaisut muokkaavat muslimien ajatusmaailmaa ja istuttavat sinne väkivallan siemeniä. Sen seurauksena aivan riittävän suuri määrä muslimeja on jatkuvasti sotajalalla samanuskoisia että muunuskoisia vastaan. Ei-islamilaiset maathan kuuluvat sodan alueiksi. Islamin historiasta lienee vaikea löytää sodatonta vuotta. Lopuksi vielä totean että minä pystyn kritisoimaan Koraanin lisäksi myöskin Raamattua mutta sinä et pysty kritisoimaan Koraaniasi. Islamkriittisyyden lisääntyessä Suomessa joutuu Koraaninkin sisältö vielä suurennuslasin alle.

    Äänestä

  • Pitkämuistinen kirjoitti:

    Palaan vielä aloittamaani aiheeseen. Epäilit että mahdollisesti kirjoittamaani kirjaa ei julkaistaisi liian provosoivan sisältönsä vuoksi. Ei tuota vaikeuksia ymmärtää että ketkä siitä provosoituisivat. Te herkkähipiäiset muslimit tietysti. Koraaninne aivopesun sumentamat "sisaresi" ja "veljesi". Kyllä minä osaan kysyä suoraankin, pitkään eletty elämä vain on opettanut että kaikilta ei kannata aina kysyä suoraan,varsinkaan teiltä muslimeilta, teidän vastauksenne kun on enimmäkseen kierteleviä. Tätä keskustelupalstaa seuranneena ja keskusteluihin osallistuneena on todentunut,että teille esitettyihin järkeviin kysymyksiin ei saa järkeviä vastauksia. Voimakas tunnesidonnaisuus uskomususkontoonne on sumentanut teidän todellisuudentajuanne. En tunne vähäisintäkään tarvetta tulla teidän palstoillenne toteuttamaan mihinkään johtamatonta jankkausta. Sen verran järkevän aikuiseksi tunnen itseni.
    Vaikka tunnistit aloitukseni aiheen rinnastuksen Koraanin vastaaviin, niin et pystynyt sinäkään,ainoana muslimina aiheeseeni vastanneena, ottamaan kriittisen tuomitsevaa kantaa Koraanissa esiintyviin tappokehoituksiin. Ilmaisusi oli kiertelevän puolustelevaa.Vaikka Koraani on ymmärrettävä syntyhetkeensä sidonnaiseksi niin sen sisältö toimii hyvänä pelokkeena ja tehokkaana ohjeistajana aivopeseytyneille muslimeille tänäkin päivänä. On kiistaton tosiasia että Koraanissa olevat, Allahinne sanomiksi ja kehoituksiksi naamioidut ilmaisut muokkaavat muslimien ajatusmaailmaa ja istuttavat sinne väkivallan siemeniä. Sen seurauksena aivan riittävän suuri määrä muslimeja on jatkuvasti sotajalalla samanuskoisia että muunuskoisia vastaan. Ei-islamilaiset maathan kuuluvat sodan alueiksi. Islamin historiasta lienee vaikea löytää sodatonta vuotta. Lopuksi vielä totean että minä pystyn kritisoimaan Koraanin lisäksi myöskin Raamattua mutta sinä et pysty kritisoimaan Koraaniasi. Islamkriittisyyden lisääntyessä Suomessa joutuu Koraaninkin sisältö vielä suurennuslasin alle.

    kirjoitus on tarkoitettu MUSLIMIN:lle

    Äänestä

  • "Lyhyesti kuitenkin tähän aiheesee: Koraanissa tosiaan on kohtia, joissa käsketään taistelemaan/tappamaan ns. vääräuskoiset, mutta ne käskyt eivät olet päteviä normielämässä."

    Itse asiassa Koraanin muslimeille antamat käskyt käydä sotaa Allahin nimessä muita kuin mus­limeja vastaan ovat päivänselviä. Ne ovat lisäksi ehdottoman auktoritatii­visia, koska ne ilmestyi­vät profeetan uran myöhäisessä vai­heessa ja koska ne näin ollen kumoavat ja korvaavat varhaisemmat mää­räykset toimia rau­hanomaisesti.

    "Tähän hyvänä todisteena löytyy jo se, että muutenhan suurin osa muslimeista olisi sotajalalla koko ajan, eikö?"

    Vastaus tähän "todisteeseen" on ilmeinen: jokai­sessa uskon­nossa tai ideologiassa on monia niitä, jotka tunnustavat sen opinkappaleet mutta eivät harjoita niitä. Aivan samoin kuin kristi­tyn on usein helpompi lyödä takaisin, näy­tellä py­hää tai halveksia muita, muslimin on usein helpompaa pysytellä kotona kuin ryhtyä jiha­diin. Te­kopyhiä on kaikkialla. Erityi­sesti lännessä eläviä muslimeja viehättävät todennäköi­sesti länsi­maiset tavat (mikä selittää sen, miksi he ovat täällä), ja he ovat epä­todennä­köisem­piä toimimaan vä­kivaltaisesti sitä yhteiskuntaa vastaan, johon he ovat saatta­neet paeta kotimaidensa islamilaista tyranniaa. Joka tapauksessa, olipa sosiaalinen konteksti mikä hyvänsä, mitä syvem­mälle ja laajem­malle is­lam juurtuu - lisäämällä seuraajiensa lukumää­rää, rakentamalla moskeijoita ja "kulttuurikes­kuksia" jne. - sitä toden­näköisem­pää on, että jot­kut sen kannattajat ottavat is­lamin määräykset vakavasti. Tämä on ongelma, joka meidän on tänä päi­vänä kohdattava.

    "Nuo käskyt koski sotatilannetta."

    Isla­milainen valtioteoria jakaa koko maailman kah­teen vaikutuspiiriin: islamin alueeseen (Dar al-islam) ja sodan alueeseen (Dar al-harb). Isla­min alue käsittää ne kan­sakunnat, jotka ovat alistuneet islamilaisen vallan alle, mikä luonnollisesti tar­koittaa sitä, että näissä yhteis­kun­nissa vallitsee sharia-laki. Koko muun maa­ilman, joka ei ole hy­väksynyt sharia-lakia ja joka ei näin ollen ole alistu­misen tilassa, katsotaan olevan kapina- tai sota­tilassa Al­lahin tahtoa vastaan. Dar al-islamin velvollisuutena on käydä sotaa Dar al-harbia vastaan aina sii­hen asti, kunnes kaikki kansakunnat alistuvat Allahin tahtoon ja hyväksyvät sharian. Siihen asti kunnes tuo kaukainen tavoite on saavutettu, islamin maa­ilma katsoo olevansa jatkuvassa, jo 1400 vuotta kestäneessä sotatilassa muun maailman kanssa.

    "Sotatilanteeseen kuuluu myös käsky, älä tapa lapsia, naisia, vanhuksia, äläkä kaada puuta ellei siihen ole hyvä syy."

    Muslimit usein korostavat, että sharia kieltää viattomien naisten ja lasten tappamisen. Mutta seu­raava esimerkki Muhammadin sunnasta todistaa, että tämäkään periaate ei ole suinkaan ehdoton: http://www.usc.edu/schools/college/crcc/engagement/resources/texts/muslim/hadith/bukhari/052.sbt.html#004.052.256 Muhammad oli toki tähdentänyt, että jihadin yhteydessä ei tulisi aiheuttaa tarpeetonta tuhoa, mutta hän ei itsekään noudattanut tuota kehotustaan vaan poltti armotta Banu Nadir -heimon taate­lipalmut - itsensä Allahin luvalla (Sahih Muslim 19:4326) - ja läpi historian musli­mit ovatkin pyrkineet syn­nyt­tä­mään mahdollisimman suurta tuhoa siviiliväestön keskuudessa, mi­käli nämä eivät ole kääntyneet islamiin.

    "Koraanissa sanotaan toisessa kohtaa, että jos ei-muslimit (itse vihaan sanaa vääräuskoinen) eivät taistele sinua vastaan, vaan haluavat rauhaa, tee rauha heidän kanssaan."

    Muslimit ovat yhtei­söl­lisesti velvollisia hyökkäävään jihadiin ei-muslimeja vastaan näiden omissa maissa joko vä­hin­tään ker­­ran vuo­dessa tai aina kun se on mah­dol­lis­ta, ja sharia oikeuttaa mujahi­di­nit tappa­maan tai ot­ta­maan or­jiksi ne, jotka eivät suostu va­paa­­ehtoisesti alistumaan, ja ot­tamaan sotasaaliiksi tällaisten henkilöiden omaisuuden, vaimot ja lap­set sekä raiskaamaan naiset. Islamin laki toki sallii enintään 10 vuotta kestä­vän tulitauon (hudna), jonka aikana muslimeilla on mah­dollisuus kerätä voimia uutta taistelua varten.

    "Tämän taas näkee aika hyvin nykyyänänkin olevan."

    Millä planeetalla muslimin asuu ja mitä sieniä siellä kasvaa? ;)
    Nykyään itse­näiset mus­limikan­sakunnat ja valtioiden sisäiset jihadistiryhmät käyvät eri jiha­deja ympäri maapalloa. Lisäksi muslimit ovat tehneet yli­voimaisen enemmistön terrori-iskuista ympäri maa­ilmaa, mu­kaan lukien tie­tenkin näyttävät hyökkäykset 11.9.2001 Yhdysvalloissa, 11.3.2004 Espan­jassa ja 7.7.2005 Iso-Britanniassa. (Seikkaperäinen luettelo muslimien hyök­käyk­sistä löytyy osoit­teesta http://www.thereligionofpeace.com/.)

    "Esim. itsemurha on islamissa kielletty. Henkilö joka tappaa itsensä EI KOSKAAN tule pääsemään paratiisiin."

    Unohdit vain mainita, että muslimi"marttyyrien" pommi-iskut eivät muslimien oman tul­kin­nan mukaan edes ole itsemur­hia: en­sisijai­sena ta­voitteenahan niissä on tappaa vää­rä­uskoisia, ja oma kuolema on vain tahaton seuraus räjäh­dyk­sestä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pitkämuistinen kirjoitti:

Kun jo pelkkä uhkaus polttaa koraaneja nostatti muslimeissa esiin voimakkaita loukkaantumisen tunteita, niin voisitteko te muslimit ilmaista tuntemuksenne kysymykseni aiheeseen. Kysymys: JOS minä kehoittaisin kirjoittamassani kirjassa tappamaan kaikki vääräuskoisena pitämäni ihmiset, muslimit mukaanlukien, niin kokisitteko tämän suureksi loukkaukseksi itseänne ja uskontoanne kohtaan? Löytyykö teiltä rohkeutta tulla ilmaisemaan islamilainen totuus aiheesta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu