Eivät vanhat totuuden mihinkään ole kuolleet vaan jalostuneet matkan varrella. Viime aikojen merkittävin uusi löytö ravitsemuksen ja sydän- ja verisuonitautien välillä on nopeat hiilihydraatit, jotka näyttävät olevat yhtä pahoja riskitekijöitä kuin tyydyttyneet rasvat. Ei mikään tutkimus ole osoittanut, että nimenomaan tyydyttyneet rasvat olisivat hyviä.
Parasta onkin siis suosia ruokavaliossa hitaita hiilihydraatteja (kasvikset eri muodoissaan) nopeiden sijaan (peruna, riisi, pastat) sekä proteiinin ja rasvan lähteenä kalaa ja kasviproteiineja (mm. palkokasvit) sekä monityydyttymättömiä kasvirasvoja.
Parasta onkin siis suosia ruokavaliossa hitaita hiilihydraatteja (kasvikset eri muodoissaan) nopeiden sijaan (peruna, riisi, pastat) sekä proteiinin ja rasvan lähteenä kalaa ja kasviproteiineja (mm. palkokasvit) sekä monityydyttymättömiä kasvirasvoja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On täysi vitsi koko mies.
Teki tieteellisen tutkimuksen, joka ei täytä edes alkeellisimpiakaa tieteellisen tutkimuksen vaatimuksia.
Sai höynäytettua suomen kansaa kymmeniä vuosia syömään epäterveellisä margariineja ja huonoja hiilihydraatteja.
Nyt sitten puolet kansasta on sairaana Puskan dieetin ansiosta.
mm. kakkosdiabetes ja muut tulehdustaudit, jotka lisääntyvät syömällä huoja hiilareita ja
margariinia, joka ei ole edes ruoka-aine.
Yksi mies ei ole syöttänyt ketään kymmeniä vuosia. Jos silloin 70-luvulla olisi ollut päin männikköä, kyllä aiemmin olisi tullut uusia tutkimuksia.
kun tuodaan esille näitä rasva ja kolesteroli epäilyjä....niin viestiä pukataaan jostakin syämmen läpätyksistä...
mutta on tietenkin annettava arvo niillekkin. anteeksi jos loukkasin!
"Parasta onkin siis suosia ruokavaliossa hitaita hiilihydraatteja (kasvikset eri muodoissaan) nopeiden sijaan (peruna, riisi, pastat)"
Perunassa, riisissä ja viljoissa (pastassa ym) on tärkkelystä eli juuri niitä hitaita hiilihydraatteja. Nopeat hiilihydraatit löytyvät muista vihanneksista (esim. porkkanassa, paprikassa, sipulissa, punajuuressa, kaikissa kaaleissa yms. erityisen paljon sakkaroosia mutta ei juurikaan hitaita hiilihydraatteja), sekä marjoista ja hedelmistä.
"Viime aikojen merkittävin uusi löytö ravitsemuksen ja sydän- ja verisuonitautien välillä on nopeat hiilihydraatit"
Marjat, hedelmät ja valtaosa vihanneksista siis aiheuttaisi sydäntaudit? Näitä pitäisi välttää ja syödä vain pastaa, perunaa ja hiivaleipää? Jotenkin epäilyttää.