Liberaalien puoluekokous järjestetään lauantaina 25.09.2010 klo 12.00 alkaen Hämeenlinnassa. Kokouspaikka on Forsström kotiruoka , 13210 Hämeenlinna.
Isäntinä toimivat siis tällä kertaa Etelä-Hämeen liberaalit.
Isäntinä toimivat siis tällä kertaa Etelä-Hämeen liberaalit.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokouspaikka on Forsström kotiruoka osoitteessa Aulangontie 1.
Kokouspaikka sijaitsee aivan Hämeenlinnan rautatieaseman kupeessa, joten junalla on helppo saapua paikalle!
Koko Suomi nauraa autotalliyhdisyksellenne... Tai nauraisi, jos tietäisi siitä. Mutta vaikka liberaalit kuvittelevat olevansa ajattelun keskipiste, luulevat olevansa ne jotka tietävät, mitä asioille pitäisi tehdä, mikä muulle ihmiskunnalle sopii, KETÄÄN EI KIINNOSTA.
Ainoa järkevä päätös on päättää koko toiminta. Tämä pelleily pilaa vanhan liberaalisen puolueen maineen. Kannattajakorttien keruun epäonnistuminen osoitti, ettei haluta hajoittaa keskustaoikeistokentää enempi.
Eduskuntavaaleihin esitetty kolmen prosentin valtakunnallinen äänikynnys saa kritiikkiä niin perustuslakiasiantuntijalta kuin pienpuolueiltakin.
Professori Mikael Hidén arvioi, että äänikynnys voi merkitä perustuslaissa taatun äänioikeuden yhtäläisyyden kaventumista.
"Hallituksen esityksen perusteluista löytyy vain hyvin yleiseksi jääneitä ja pohjaltaan epämääräisiä perusteita äänikynnyksen asettamiselle", Hidén sanoo.
Perustuslakivaliokunnan seminaariin osallistuneet eduskunnan ulkopuolisten pienpuolueiden edustajat tuomitsivat vuoden 2015 vaaleissa käyttöön tarkoitetun äänikynnyksen.
Uudistus ei uhkaisi minkään nykyisen puolueen asemaa, mutta uusilta puolueilta käytännössä estetään eduskuntaan nouseminen.
Eduskunnan on määrä hyväksyä uusi vaalijärjestelmä kertaalleen ensi vuoden alkupuolella. Lopullisen päätöksen perustuslain muutosta vaativasta uudistuksesta tekee seuraava eduskunta.
Äänikynnykseen perustuva vaalijärjestelmä on käytössä muun muassa Ruotsissa, missä äänikynnys on 4 prosenttia.
Koska paikkoja on jaossa 200, niin yksi paikka pitäisi irrota 0,5% kannatuksella. Tämä 0,5% on ainut luonnollinen äänikynnys.
Oli tästä joskus adressikin, joka sai huikeat 110 allekirjoittajaa.
http://www.adressit.com/eiaanikynnykselle
Liberaalien kannattaisi liittää tavoiteohjelmaansa tämä 0,5% äänikynnys, jos kerran demokratiaa kannatatte.
0,5025126%, koska yksi 200.sta paikasta on kiintiöity Ahvenanmaalle !
Tuolaiset hommat voi lakkauttaa. Sen jälkeen ahvenanmaalta tulisi edustaja, jos ihmiset äänestäisivät tarpeeksi jotakuta ahvenanmaalaista.
Sellaista se on demokratia.
Miksi minusta tuntuu, että täällä yksi tietty sama Liberaalien vastustaja kirjoittaa useilla eri nimimerkeillä luodakseen vaikutelman, että äänessä on monta samanmielistä?
Me emme nyt vain tee niin kuin sinua miellyttää, sori nyt vain. Naura vaikka katketaksesi.