- Ruotsin asemaa ei heikennetä, jos kokoomus ja minä olemme seuraavassa hallituksessa. Se on ensimmäinen vaalilupaukseni, Stubb vannoo.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2251265
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2251265
Vastaukset 10
Vanhimmat
noin pahasti?
toivon hanska, ei kokoomus kuule, ei ole kuullut vuosiin, omiaan pölisee.
http://www.iltasanomat.fi/otakantaa/tulos.asp?gid=81638
Kokoomus lupaa koulukiusaamista pakkoruotsin muodossa, suomen puolueettomuspolitiikan romuttamista nato-uhitelulla ja kaupanpäälle roppakaupalla maahanmuuttajia teollisuudelle halpatyövoimaksi.
Jos minun ääneni ratkaisee niin Stubb hirnuu jatkossa oppositiossa eikä kokoomuskaan terrorisoi suomea enää tällä velkaralilla joka jää lastemme maksettavaksi.
Taidan antaa ääneni perussuomalaisille. Kokoomuksesta on tullut ulkomaalaisten herrojen juoksupoikia joille isänmaallisuus on vitsi jostakin Paasikiven ajoilta.
Tämä Stubin kommentti oli viimeinen niitti. Ääni menee perussuomalaisille.
Samaa mieltä ,tasavero ja TODELLISTEN SUOMALAISTEN hylkääminen synnyttää muitakin loikkareita .
Me maksamme oikeistopolitiikan ahneuden epäonnistumiset huimasti korotettuina veroina.
Korkea kiinteistövero ,energiavero ,makeisvero ,sähkövero...........
Ja katainen sano ettei SUOMELLA ole mitään hätää vielä pari vuotta sitten....savolaisen sanonta oli täyttä p...kaa.
Nyt luovitaan ennen vaaleja asioita kierrellen ,kuka uskaltaa sanoa mitä kyykytystä on odotettavissa jos oikeistopolitiikka jatkuu ?????
on taas vauhdissa...
Stubille kelpaa vapaaehtoisuuteen perustuva valinnainen kieltenopiskelu? Miksi tällainen pakkottaminen? Voisiko Stubb kertoa miksei ahvenanmaa ole velvollinen järjestämään suomenkielisille oppilaille suomenkielistä opetusta vaikka ahvenanmaa kuuluu käsittääkseni vielä toistaiseksi suomeen?
Saamelaiset ovat suomen alkuperäiskansaa. Miksi saamelaisilla ei ole kielivähemmistöoikeutta ja miksi Stubb ei vaadi kouluihin pakkosaamen opetusta? Kohta venäjänkielisiä on suomessa enemmän kuin ruotsinkielisiä. Koska suomenvenäläiset saavat samat oikeudet kuin suomenruotsalaisillakin on? Milloin kouluihin vaaditaan myös pakollista venäjänkielenopiskelua? Koska nähdään sellainen tilanne että kaikki mahdolliset vähemmistöt jotka suomeen saapuvat vaativat kielivähemmistöoikeuksia ja sitä että nimenomaan heidän käyttämästään kielestä tulisi pakollinen aine kouluihin?
siksi äänten menetystä joka taholta, kenellä syynä pakkotuotsi, kenellä maahanmuutto, kenellä homoliitot, kenellä opintotuki, kenellä peruskoulu-uudistukset, kenellä korkeakoulu-uudistukset jne... kokoomuslaiset ovat tympääntyyneet kokoomuksen nykymenoon.