Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Nahan lähtö terskasta.

Siis tälläinen oire on ollut parikuukautta jo, nahkaa lähtee kun terska on jostain syystä kuiva. En tiedä liittyykö nämä toisiinsa, mutta toinen kiveskin on kipeänä, mutta siihen saan antibiootteja jotka auttavat vaihtelevalla menestyksella kipuun. Mutta voisiko olla jokin sairaus tai vastaava toi nahan lähtö, joskus kirveleekin. Lääkärit olivat kiinnostuneita enemmänkin kiveksestä kuin terskasta. Käytin jotain voidettakin joka tehoaa hiivaan, mutta ei auttanut kuin hetkellisesti.
43094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Terskan reunat ovat myös hieman punertavammat kuin normaalisti ja arkuuttakin löytyy....

Äänestä

kuivuus terskassa voi johtua useammastakin syystä: joko fyysisisetä hankauksesta (esim tiukat kalsarit ja esinahka takana tai esinahka leikattu pois), peset liian voimakkaalla pesuaineella (nestesaippuaa kannattaa laimentaa vedellä ennen käyttöä) tai sitten sinulla on jokin hiiva- tms tulehdus.
tuohon tulehdukseen voisit kokeilla Canesten-voidetta jota saa apteekeista ilman reseptiä. pese iho hyvin, kuivaa puhtaalla pyyhkeellä painelemalla (ei hankaamalla) ja lopuksi ohut sively voiteella.

kivesten kipu voi johtua myös useammasta syystä. katsopa ihan ensin ettei sulla ole käytössä liian tiukkoja kalsareita. voisit kokeille yhtä kokoa suurempaa kalsarimallia. kiveksiin on voinut osua joku tärähdys tai isku jssain vaiheessa joka nyt oireilee. tai sitten voi olla joku tulehdus (esim kiveksissä tai eturauhasessa. mutta se vaatii lääkärin arvioinnin.

Äänestä

kivekset on ultrattu? Toivon mukaan

Äänestä
  • ultraan menossa tässä lähiaikoina....
    Luin että klamydia aiheuttaa kivestulehuksia ja muita kipuja sillä alueella, ettei olisi sitä..testit kuitenkin puhtaat !?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1772 kirjoitti:

Siis tälläinen oire on ollut parikuukautta jo, nahkaa lähtee kun terska on jostain syystä kuiva. En tiedä liittyykö nämä toisiinsa, mutta toinen kiveskin on kipeänä, mutta siihen saan antibiootteja jotka auttavat vaihtelevalla menestyksella kipuun. Mutta voisiko olla jokin sairaus tai vastaava toi nahan lähtö, joskus kirveleekin. Lääkärit olivat kiinnostuneita enemmänkin kiveksestä kuin terskasta. Käytin jotain voidettakin joka tehoaa hiivaan, mutta ei auttanut kuin hetkellisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu