Onnea kaikille tupsulakin saajille :) Kyllä sitä varten kyllä sai pisteitä hankkiakin välillä päätin jättää äitienpäivään mutta nyt on pisteet hankkittua ja saa olla onnellinen :)
lapsesta isoksi tekniikan ylioppilaaksi
teekkarifuxi
41114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
???
Oletko harkinnut kirjailijan uraa?
Paljon parempia kuin tupsut, ja teknisimpiä !!!
Fuxipisteet ovat yhtiä nakkipisteitä. Keräsin itse niitä muutaman ensimmäisillä viikoilla, kunnes tajusin niiden nakitusluonteen. Intti on jo ohi, enkä halua takaisin.
Keräsin muinoin hyvin runsaasti fuksipisteitä, mutta en tehnyt nakkihommia. Ainakaan minun vuonnani tarvittavien pisteiden kerääminen ei vaatinut muuta kuin mukana olemista. Tietysti jotkut kokivat nakkikoneen roolin sopivan itselleen ja toiset keräsivät pisteet juhlimalla.
Pisteiden tarkoitus on tutustuttaa fuksi kaikkeen siihen mitä teekkariyhteisö pitää sisällään. Vapaaehtoistyö on joidenkin juttu ja on aina vapaaehtoista, mutta ilman toimivia kiltoja ja yhdistyksiä ei olisi elävää teekkarikulttuuriakaan, jolloin lakkikin olisi aika turha.
Eli tarinan opetus on se, että jos teekkaritoiminta on turhaa niin lakista säästyvillä rahoilla saa paljon muutakin.