- Ruotsin asemaa ei heikennetä, jos kokoomus ja minä olemme seuraavassa hallituksessa. Se on ensimmäinen vaalilupaukseni, Stubb vannoo.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2251265
Äänestämällä Kokoomusta tuet pakkoruotsia!!!!
3
516
Vastaukset
Tämmöistä aikakautta elämme tasavallan nimikkeellä mainitussa Suomessa, että kohtuuttomia etuoikeuksia omalle kielirymälleen hankkinut ruotsinkielinen vähemmistö yrittää esittää järkyttynyttä, kun me suomenkieliset peräämme kohtuullista ja tasapuolista kohtelua itsellemme. Ruotsinkielisen väen taktiikkanahan on ollut olla mukana kaikissa tasavallan hallituksissa ja sitä kautta lehmänkaupoilla hankkia vähän kerrallaan etuisuuksia, jotka yhteen nippuun laitettuna olisivat täysin mahdottomia läpivietäviksi.
Otetaanpa esille muutama kiinnekohta lähimenneisyydestä. Kun meille Suomeen tehtiin peruskoululaitosta, niin RKP ajoi läpi Johannes Virolaisen ja Keskustapuolueen kanssa lehmänkaupalla sen, että ruotsi tuli pakolliseksi kieleksi kaikkiin peruskouluihin tässä maassa. Sitä ennen ruotsi oli keski- ja oppikouluissa pakollisena kielenä. Kansakouluissa ei ruotsi ollut oppiaineena. RKP siis onnistui häikäilemättömyydellä eskaloimaan oman kielellisen jalansijansa aivan uudelle tasolla maassa silloin yli 40 vuotta sitten. Keskustastapuolueesta ei ollut suomalaislasten etujen puolustajaksi.
Toinen olennainen muutos tapahtui vuosikymmenen verran myöhemmin. Silloin ruotsinkielinen opetusministeri sai juoniteltua läpi lainmuutoksen, jolla ruotsin ns. virkamieskurssi tehtiin pakolliseksi kaikkiin maamme yliopistollisiin loppututkintoihin. Aikaisemmin yliopistolliset tutkintovaatimkset eivät sisältäneet ruotsin pakkokurssia akateemiseen loppututkintoon kuuluvana. Nyttemmin sama vaatimus on laajennettu koskemaan myös ammattikorkeakoulujen tutkintoja.
RKP:n kielipoliittinen etuilu on konkreettisesti arvioituna ollut huippuluokan poliittisen taituruuden näyte. Vastaavaa vähäisen vähemmistön saavutusta saa maailmalta hakea. RKP:n menestyksellisen politiikan hinnaksi on muodostumassa suomenkielisen väestön herääminen ja vastaisku. Ei olisi mitään ihmettelemistä, jos ensi kevään eduskuntavaaleissa nimen omaan Perussuomalaiset saavuttaisivat huomattavan vaalivoiton, jonka yhtenä olennaisena elementtinä on suomenkielisen väestön itsepuolustus ja tasa-arvoisen aseman aikaansaaminen omaan tasavaltaamme Koti-Suomeen. Ei voi olla niin, että meidän suomenkielisten suomalaisten täytyy loputtomiin nöyrtyä ruotsin kielen etuoikeusstatuksen eskaloimisen edessä. Nyt mm. Kokoomus näkyy käntäneen selkänsä suomenkielisen väestön yhdenvertaiselle asemalla isänmaassamme. Keskustahan sen on tehnyt jo aikaa sitten, samoin SDP ja Vasemmistoliitto vihreistä puhumattakaan.
Kansainvälinen vertailu lienee sekin tässä paikallaan lyhyesti todettuna. Neljän kielen Sveitsissä ei ole samanlaista pakko-opetusta kuin meillä on ruotsin kielen kohdalla. Belgiassa ei ole toisen valtakielen pakko-opetusta niin kuin on meillä pakkoruotsi. Ruotsissa ei ole suomenkielisellä väestöllä edes alkeellisiakaan kielellisiä oikeuksia ja siitä asiasta meidän ruotsinkielisemme vaikenevat visusti. Asetelman omituisuutta luonnehtii osuvasti myös se, että tosiaankin meidän ruotsinkielisemme nostavat paniikinomaisen äläkän, jos heidän etuoikeuksistaan yritetään edes ohimennen keskustella puhumattakaan tilanteen korjaamisesta.- Ei Kokoomukselle
Kokoomus on RKP:n juoksupoika
- Olof Piirka
Onkohan näin? Tsekatkaapa tilannetta hakukoneiden kautta ja hakusanoilla > mainostoimisto bob
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.282973Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652643Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151714Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1281428- 1101422
- 1021417
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241197Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411116Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141093Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591005