Talibanien tukialue on pastujen heimon alueella lähinnä Helmlandissa. Pahimmat taistelut käydään tällä alueella. On lähes toivotonta pitää siellä järjestystä. Valtaosa huumeista kasvatetaan alueella. Ulkomaiset joukot ovat lähinnä tappamassa pastuja, eivät takaamassa rauhaa. Pitäisi muodostaa talibaneille alueelle oma valtio ja ulkomaiset sotilaat muodostaisivat valvotun rajan sen ympärille. Kaikki halukkaat voisivat muuttaa sieltä pois, mikäli eivät hyväksy talibanien, eli pastujen hallintoa. Rauhanturvaajien tehtävä helpottuisi merkittävästi. Lisäksi talibanit eivät pidä huumekauppiaista. Ennen länsijoukkojen hyökkäystä maahan ei siellä ollut kuin vähäistä huumetuotantoa. Tapettujen lukuun pitäsi lisätä ne lukemattomat narkomaanit, jotka kuolevat huumeisiin maailmassa.
Afganistanin
ratkaisumalli...
7319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Afganistanin parlamenttivaalit käytiin myös. Tulokset tulevat hitaammin ja ehkä riitaisemmin. Paljon ei ole puhuttu vaalitarkkailijoista, ja senhän ymmärtää viimeksi käydyn ”presidentinvaalin” epäonnistumisesta. Yksi karvahattu-ukko virkaan pantiin, mutta se ei ollut vaali.
Kansainvälistä tutkimusta tarvittaisiin.
Vaalipetokset ovat syynä siihen.
Väärennetyt ID-kortit ja toistuvat äänestykset.
Tuskin talebanitkaan katsoivat hyvällä, jos heikäläiset äänestivät hallituksen ehdokkaita. Talebaneilla ei nimittäin ollut omia ehdokkaita, koska sota on talebaneja vastaan.
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=94657615
Yhdysvallat alkaa vetäytymisen Afganistanista ensi vuonna. Kaikki eivät usko siihen, että se onnistuisi siten, että nukkehallitus pysyisi vallassa.
Suomen päättäjien pitäisi vetää viisaita päätöksiä koskien suomalaisten osallistumiseen sisällisodassa.
http://www.nytimes.com/2010/09/22/world/asia/22policy.html?_r=2&hp
Silmin nähden pelokkaat jenkkisoltut pelkäävät marihuanapeltonsa puolesta.
"Pahat talibanaanit tuhoo meitin jointit yhyyyyy"
http://www.nytimes.com/slideshow/2010/09/21/world/asia/AFGHAN-3.html
Pitäähän ne kalliit huumeet saada länsimaihin. Hyvää bisnestä.
Sotalordien palveluksessa olevat huumelordit sadoissa huumelaboratioissaan tuottavat yli 90 prosenttia maailman oopiumista. Maapinta-alaa tähän on vuonna 2007 käytetty 500000 hehtaaria. Länsimaisilla joukoilla ei ole kuitenkaan mitään tietoa asiasta, koska CIA ja mafia hoitavat Kabulin hallinnon kanssa huumekauppaa.
http://www.tomdispatch.com/blog/175225/
Lisäksi on otettava huomioon, että rauhaturvaajien joutuessa vastapuolen uhreiksi, lisääntyy kostomentaliteetti. Tällöin viattomat siviilit saavat maksaa hintaa.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/102427-kohu-norjassa-sotilaat-tappavat-innoissaan-afganistanissa