Kokemuksia Ardennereista?

werti

Onko teille kokemuksia Ardennereista? Mitä kaikkea niiden kanssa touhuilette ja onko hyviä ratsastuskäytössä? Entä kengitykset, minkäkokoisia kenkiä niille ootte laittaneet ja kuinka paljon kengittäjä on ottanut ardennerin kengittämisestä hintaa? Entä Ardennerin luonne? Kaikkea tietoa toivoisin saavani, kiitos paljon jos vastaatte ja kerrotte kokemuksianne :)

3

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • demirkazik

      Meillä harjoitellaan vielä ajoa, mutta koko meidän omistus ajan on ratsastettu. Kannattaa muistaa, että kylmäveriset yleensäkkin aikuistuvat hitaammin, meidän vielä teini vaikka ikää 9v. Ovat parhaimmillaan n.10-11v iässä. Yleensä pitäisi olla helppoja ja ystävällisiä käsitellä ja jos niin ei ole olet "kusessa" koska massaa on takana (meiän herralla n.900kg) Kengät meillä kokoa 7 ja 8 kaikki sepät ei tee ja osa vain tuntitaksalla meillä onneksi tekee normaalihevosen hintaan, kun on niin helppo käsitellä?? Tosin kengät lähtee taas parin viikon päästä pois ja jatketaan kengättömyys harjoittelua. Ratsuina ei välttämättä helpoimpia (leveys ja askeleet) (No minä näin vanhana ukkona (48v) päätin vielä opetella ratsastamaan) ja harvemmin myöskään antavat mitään "ilmaiseksi". Mutta, sitten kun olet ansainnut hänen luottamuksen, niin sinulla on hevonen joka tekee vuoksesi ja pyynnöstäsi mitä tahansa (olen tehnyt n.2v töitä maastakäsin meidän herran kanssa ja nyt ratsailta alas tullessani ensimmäiseksi hän työntää päänsä "kainalooni")

      • werti

        Moi! Kiitos paljon kun kerroit kokemuksistasi. Miten kengättömyysharjoitukset ovat sujuneet? Kauan olette sitä reenailleet? Joo, sulla on käynyt hyvä tuuri että saat kengityksen "normi" hintaan! :)
        Saanko udella vielä että mistä olet heppasi hankkinut ja entä varusteet? Ulkomailta vai suomesta? Ja muutenkin jos sinulla on jotain, ihan mitä vain, liittyen ardenner rotuun niin kirjoittele jos jaksat ja viitsit. On mielenkiintoista lukea jonkun omakohtaisia kokemuksia.


      • cameli
        werti kirjoitti:

        Moi! Kiitos paljon kun kerroit kokemuksistasi. Miten kengättömyysharjoitukset ovat sujuneet? Kauan olette sitä reenailleet? Joo, sulla on käynyt hyvä tuuri että saat kengityksen "normi" hintaan! :)
        Saanko udella vielä että mistä olet heppasi hankkinut ja entä varusteet? Ulkomailta vai suomesta? Ja muutenkin jos sinulla on jotain, ihan mitä vain, liittyen ardenner rotuun niin kirjoittele jos jaksat ja viitsit. On mielenkiintoista lukea jonkun omakohtaisia kokemuksia.

        Juu ne on ihan siidui. Iha hemmetin isoja ne on kyl ja tahmeita ratsastaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe