Sain eilen tietää, että tyttöystäväni on ollut masentunut kolme vuotta, eli koko seurustelumme ajan.
Tämä tuli minulle täysin yllätyksenä, vaikka tiedän hänen sairastaneen masennusta teini-ikäisenä.
Hän osaa peittää masennuksen niin taitavasti, että en koskaan olisi pystynyt edes arvaamaan hänen tilannetta. Hän nauraa paljon, käy ulkona, tapaa kavereitaan, opiskelee ja käy vakituisesti töissä. Päällisinpuolin kaikki siis näytti olevan hyvin.
Sisimmissään hän kuitenkin tuntee jatkuvaa arvottomuuden tunnetta, surua ja ahdistusta.
Hän on käynyt salaa terapiassa muutaman kuukauden ja syö nyt lääkkeitä.
Tämä tieto satutti minuakin melkoisesti. Olen kuitenkin onnellinen, että hän uskalsi loppujen lopuksi kertoa asiasta minulle.
Mitä minun täytyisi nyt tehdä? Haluan antaa niin paljon tukea kuin vain pystyn, pystynkö yhtään parantamaan hänen oloaan? Auttaako, että olen koko ajan hänen tukenaan ja lähellä?
Koen myös itse syyllisyyttä asiaan, koska en ole huomannut mitään. Ja kadun valtavasti kaikkia meidän vastoinkäymisiä joita meillä kolmen vuoden ajan on ollut, kun en ole ollut tietoinen hänen tilastaan.
Haluan tehdä kaikkeni häntä auttaakseni, mutta en tiedä onko siitä edes apua.
Miten teillä muilla, onko lähimmäisenne ollut masentunut ja miten olette selvinneet?
Tyttöystäväni onkin ollut masentunut koko seurustumme ajan
1
874
Vastaukset 1
- jamie.
On käynyt terapiassa, mutta jatkuuko se? mielenterveysongelmien kanssa taistellessa auttaa se, että apu on jatkuvaa. Sinä hänen seurustelukumppaninaan et kuitenkaan ole vastuussa hänestä, hän on vastuussa itsestään. Voit auttaa häntä, mutta et parantaa täysin. Kannattaa kysyä häneltä, voitko auttaa häntä jotenkin? Yleensä jo ihmisen läsnäolo ja se, että jatkatte yhteisiä aktiviteettejanne voi hyvinkin auttaa. Masennus ei ole flunssaa, siihen ei auta se että tuodaan kanakeittoa sänkyyn ja peitellään yöksi. Liiallinen paapominen voi jopa alkaa ärsyttämään, varsinkin jos hän on halunnut pitää sen omana tietonaan. Koko ajan lähellä oleminen voi myös alkaa ärsyttää. Ylpeys voi estää avunhakemisen, mutta olet mielestäni jo lähempänä häntä, koska hän koki voivansa avautua asiasta sinulle.
Syyllisyydentunnot ovat ymmärrettäviä, mutta ethän sinä voinut tietää aiheesta. Sanoisin että pidä kommunikointiväylät avoina, mutta älä ala paapomaan, ellei hän sitä erikseen pyydä. Pidä hänet kiinni jokapäivissä aktiviteeteissa ja velvollisuuksista mutta tee selväksi, että jos hän haluaa puhua, ole valmis kuuntelemaan. Kannattaa kysyä tuosta terapia-asiasta, sen jatkuminen voisi myös auttaa.
Masennus on vaikea asia, siitä voi parantua tai sitä voi helpottaa, mutta kehitys, positiivisempaan suuntaankin vaatii töitä ja aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää63779- 158774
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa25760Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.100730Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27708Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93677Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒193636- 22592
- 61572
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa40539Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks35524On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78470- 39455
- 57455
sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75437- 70433
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.9429Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25427- 54418
- 40407