Tyttöystäväni onkin ollut masentunut koko seurustumme ajan

gfhgfjghjghj

Sain eilen tietää, että tyttöystäväni on ollut masentunut kolme vuotta, eli koko seurustelumme ajan.
Tämä tuli minulle täysin yllätyksenä, vaikka tiedän hänen sairastaneen masennusta teini-ikäisenä.

Hän osaa peittää masennuksen niin taitavasti, että en koskaan olisi pystynyt edes arvaamaan hänen tilannetta. Hän nauraa paljon, käy ulkona, tapaa kavereitaan, opiskelee ja käy vakituisesti töissä. Päällisinpuolin kaikki siis näytti olevan hyvin.
Sisimmissään hän kuitenkin tuntee jatkuvaa arvottomuuden tunnetta, surua ja ahdistusta.
Hän on käynyt salaa terapiassa muutaman kuukauden ja syö nyt lääkkeitä.

Tämä tieto satutti minuakin melkoisesti. Olen kuitenkin onnellinen, että hän uskalsi loppujen lopuksi kertoa asiasta minulle.

Mitä minun täytyisi nyt tehdä? Haluan antaa niin paljon tukea kuin vain pystyn, pystynkö yhtään parantamaan hänen oloaan? Auttaako, että olen koko ajan hänen tukenaan ja lähellä?
Koen myös itse syyllisyyttä asiaan, koska en ole huomannut mitään. Ja kadun valtavasti kaikkia meidän vastoinkäymisiä joita meillä kolmen vuoden ajan on ollut, kun en ole ollut tietoinen hänen tilastaan.
Haluan tehdä kaikkeni häntä auttaakseni, mutta en tiedä onko siitä edes apua.

Miten teillä muilla, onko lähimmäisenne ollut masentunut ja miten olette selvinneet?

1

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamie.

      On käynyt terapiassa, mutta jatkuuko se? mielenterveysongelmien kanssa taistellessa auttaa se, että apu on jatkuvaa. Sinä hänen seurustelukumppaninaan et kuitenkaan ole vastuussa hänestä, hän on vastuussa itsestään. Voit auttaa häntä, mutta et parantaa täysin. Kannattaa kysyä häneltä, voitko auttaa häntä jotenkin? Yleensä jo ihmisen läsnäolo ja se, että jatkatte yhteisiä aktiviteettejanne voi hyvinkin auttaa. Masennus ei ole flunssaa, siihen ei auta se että tuodaan kanakeittoa sänkyyn ja peitellään yöksi. Liiallinen paapominen voi jopa alkaa ärsyttämään, varsinkin jos hän on halunnut pitää sen omana tietonaan. Koko ajan lähellä oleminen voi myös alkaa ärsyttää. Ylpeys voi estää avunhakemisen, mutta olet mielestäni jo lähempänä häntä, koska hän koki voivansa avautua asiasta sinulle.

      Syyllisyydentunnot ovat ymmärrettäviä, mutta ethän sinä voinut tietää aiheesta. Sanoisin että pidä kommunikointiväylät avoina, mutta älä ala paapomaan, ellei hän sitä erikseen pyydä. Pidä hänet kiinni jokapäivissä aktiviteeteissa ja velvollisuuksista mutta tee selväksi, että jos hän haluaa puhua, ole valmis kuuntelemaan. Kannattaa kysyä tuosta terapia-asiasta, sen jatkuminen voisi myös auttaa.

      Masennus on vaikea asia, siitä voi parantua tai sitä voi helpottaa, mutta kehitys, positiivisempaan suuntaankin vaatii töitä ja aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe